Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Grip & Soğuk Algınlığı & Öksürük
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - soğuk havale
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumsoğuk havale

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
Mesaj Tersinden sırala
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
baharşekeri Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 205
Mesajın Direkt Linki Konu: soğuk havale
    Gönderim Zamanı: 09 Kas 2008 Saat 13:23
sanırım apar topar hastaneye vardığımızda doktorların serin kanlı davranışları mekanik bilmelerinden kaynaklı.
ah o mekanik bilgileri her annenin anne olduğunda beynine ilham olarak yazılsada o kadar üzülmesekLOL
çok sağolun ,iyi ki varsınızStar

binlerce kez sükürler olsun
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112765
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Kas 2008 Saat 13:08
Emin olun işin mekaniğini bilince korkmanıza bir sebep kalmıyor. Benim ateş ile ilgili yazımı okuyun.
Yukarı Dön
baharşekeri Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Puanlar: 205
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Kas 2008 Saat 22:12
her yorumu okudukça çok korktum
ama en sondaki verdiğiniz bilgi içime su serptiStar
teşekkürler hocam

binlerce kez sükürler olsun
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Kas 2008 Saat 14:07
Menenjit ve ensefalitin önlenmesinde faydalı aşılar:
1)BCG
2)HİB
3)Kızamık,Kabakulak,Pnömokok
Bu aşıların koruyamadığı başka türde menenjit ve ensefalitlerde vardır ama çok ender dirler..
Yukarı Dön
burcu Açılır Kutu Gör
Elmas Üye
Elmas Üye

Çınar'ın annesi, Forumun neşesi

Puanlar: 8349
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Kas 2008 Saat 13:57
peki Hocam, yaptırdığımız aşılarla bu durumları önüne tamamen mi geçmiş oluyoruz. yoksa çocuk havale geçirirse gene de aşıya rağmen bir tehlikemiz var mı?
ömrüm, bebeğim, Çınar'ım

Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Kas 2008 Saat 12:48
Bu çocuk havaleden bu hale gelmemiştir. Çocuk Menenjit veya ensefalit geçiriyordur.
Kızamık geçiren çocuklarda da böyle ensefalit durumları oluyor. Havale , esas hastalığın sonucu oluyor. O çocuğu takip edin,göreceksiniz  büyük bir ihtimalle ensefalit çıkacaktır..
Yukarı Dön
cem06 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 96
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Kas 2008 Saat 12:10
hocam ben odyolojide çalışıyorum,dün iki yaşında bir çocuk geldi,4ay önce soğuk havale geçirmiş,olay gece olduğundan anne farkedememiş,yürüyen ve konuşan normal bir çocukken,şimdi ikiside yok,elleride kasılı vaziyette,tablo çok kötü,o yüzden size sormak istedim,ateşsiz havale hangi durumlarda olur diye....
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Kas 2008 Saat 09:31
Benim "Ateş ve Havale" ile ilgili yazımı okursanız göreceksiniz, zannedildiği gibi ateş yükseldikten sonra havale gelmez.Ateş yavaş yavaş yükselirsede gelmez, ama aniden yükselirse, vücut ısınıp kalbi ve solunumu hızlandıramazsa gelir. Bizde bu durum bilinmediği için, bilmeyenler, şaşkınlık içinde daha başka yanlışlarda yapabiliyorlar.Havale aniden, vücut ısınamadan gelir ve aileyi gafil avlar. Yıldırım çarpmış gibi, aniden olur.. Sakın çocuğa "soğuk" tatbik etmeyin. soğuk cildin ısınmasına mani olacak ve havalenin uzamasına veya tekrar gelmesine sebep olacaktır.Zaten siz bir şey yapana kadar havale kendiliğinden geçer. Havale esnasında oksijen vermeye uğraşanlar vardır, nafiledir, zira havale sırasında çocuk kasılı durumdadır ve asla nefes almaz. Havale geçince derin nefesler alarak açılır.
Bu durumdan bu kadar  korkulmasının sebebi, maalesef eskiden aşı yokken çocukların geçirdiği "menenjit" hastalığının teşhis edilememesinden kaynaklanıyor. Bu hastalıkta da çok yüksek ateş ve bazan havale oluyor, menenjitin yaptığı hasarı havalenin yaptığı zannediliyordu..

Düzenleyen Dr. Kadir Tuğcu - 08 Kas 2008 Saat 12:45
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.