Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Emzirme & Süt & Ek Gıda & Yemek
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - emzirirken sigara kullanımı
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumemzirirken sigara kullanımı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
zeynep82 Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 588
Mesajın Direkt Linki Konu: emzirirken sigara kullanımı
    Gönderim Zamanı: 27 Kas 2008 Saat 13:37
hocam sigara içmek her şartta zararlı tartışmasız özellikle emzirirken geçenlerde bi arkadaş toplantımızda bir arkadaşım emzirirken sigara kullandığını ve çocuğun rahatsızlığı nedeniyle dr a götürdüklerini anlattı çocuğunun ciğerleri dumanla dolmuş dr annenin sigara içtiğinden ve dumanın sütünden çocuğa geçtiğini söylemiş benimde aklıma size danışmak geldi arkadaşıma sağlıklı bilgi vermek adına yediklerimizin bile sütten çocuğa geçmediğini bilirken dumanın süte karışıp bebeğe geçtiği bana biraz mantıksız geldi bu konuda görüşünüz nedir hocam
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Durum: Aktif
Puanlar: 112770
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Kas 2008 Saat 15:31
Doktorun hayal gücüne hayran olmamak mümkün değil. Diyelim, süte duman karıştı. Bu durumda bile duman çocuğun kıçından çıkar, akciğerde ne işi var...LOLLOL
Yukarı Dön
yeliz Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Puanlar: 1434
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Kas 2008 Saat 15:39
peki hocam sigara anne sütüne karışmıyorsa emzirirken kesinlikle sigara içmeyin neden deniyorEmbarrassedEmbarrassed
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Kas 2008 Saat 18:22
Tesbit edilebilen tek husus, sigara içen annelerin sütündeki yağ oranı, normallere göre daha düşük. Niye bukadar titizleniyorum diye sorarsanız, benim korkum, annenin sigara içebilmek için anne sütünü kesip mamaya başlaması.Halbuki, sigaralı anne sütü bile mamadan daha hayırlıdır.
Tabiiki bebeğin yanında içilmeyecek.
Yukarı Dön
sevalbegum Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 37
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Kas 2008 Saat 09:26

günaydın kadir bey,

emziren bayanları içemedikleri bir sürü ilaçta var?başımız ağrısa prospektüsünü okumadan asla içmiyoruz,yediğimiz içtiğimiz hatta sigara bile süte zararlı değilse her ilacı da kullanabilir miyiz?

saygılar
Yukarı Dön
3 melek Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 81
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Kas 2008 Saat 09:55
hocam sigaranın anne sütünün tadını bozduğunu söylüyorlar siz ne nersiniz?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Kas 2008 Saat 10:44
Daha evvelcede izah ettim. Aldığız ilaçların süte geçen miktarları, sizin kilonuz ile orantılıdır.
50kg. bir anne 500mg. bir ilaç aldığında, süte gecen miktar, 10mg./ 1 litre sütte dir.Yani 100ml. sütte 1mg. geçer. Tabii bu hesap, gündelik harcıalem ilaçlar için geçerlidir. Hormon ve kanser ilaçları ayrı.
Yukarı Dön
aysegulce Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Puanlar: 1814
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Kas 2008 Saat 11:13
Tam da bu konu beni çok endişelendiriyordu... Sinüzit tedavisi için 2 hafta antibiyotik kullnamam gerekecek.. Yanında başka ilaçta var.. Emziriyorum ve oğluma zararlı olacağını düşünerek çok da üzülüyordum... Kar zarar değerlendirmesi yaparak kullanmak zorunda olduğumu düşündüm, gittiğim doktor da böyle söyledi. Süte çok az da geçse, oğluma zarar verir mi acaba bilemiyorum...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.