Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Aşılar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Rotarix aşısı
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumRotarix aşısı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
tubiss18 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 16
Mesajın Direkt Linki Konu: Rotarix aşısı
    Gönderim Zamanı: 06 Mar 2009 Saat 16:13
Merhaba,
Bebeğim 3 ayını 3 Mart'ta doldurdu. Rotarix aşısını yaptırmakta geç mi kaldım diye merak ediyorum. Bu aşıyı yaptırmamı tavsiye ediyor musunuz?
Saygılar,
Tuğba
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112765
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Mar 2009 Saat 17:51
İlk 3 ay içinde yapılıyor, birde bir evvelki aşı üzerinden en az 30 gün geçmiş olmalı. Hadi Şubat 28 çekti, diye bir torpil geçelim, ama bir evvelki aşı arasınıda 20 güne indirelim, genede bu şartları karşılamıyorsa, pek tavsiye etmem.
Yukarı Dön
hatisel Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 20
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Mar 2009 Saat 18:22

Bize de sağlık ocağından verem aşısının üzerinden 30 gün geçinde rotavirüs aşısı olunuyor denildi.( bcg ve rotavirüs her ikisi de canlı aşıymış.) Bizde bunun üzerine 30 gün sonra rotavirüs aşısı olmaya gittiğimizde doktordan fırça yedik.Doktorun dediğine göre ; Enjeksiyonla yapılan aşı için geçerliymiş rotavirüs oral yolla yapılıyomuş. 3. ayının üzerinden 15 gün geçtiği içinde aşıyı yapmadı. Keşke yapılsaydı. Şimdi bebeğimi nasıl bu virüsten koruyacağım bilemiyorum.

Düzenleyen hatisel - 06 Mar 2009 Saat 18:34
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Mar 2009 Saat 18:59
BCG aşısı bütün aşılardan ayrı bir aşıdır. Bütün aşıların(ister iğne , ister ağızdan) olsun ya aynı gün ya bir ay ara ile yapılmaları mecburiyeti vardır. Bu aşıların hepsi "antikor" yapar. BCG aşısı, "hücresel bağışıklık" yapan bir aşıdır, antikoru yoktur, o yüzden deri testi(PPD) yapılır.Bu sebeplerle Rotavirus aşısı bütün aşılarla ya aynı günde veya beraber yapılır,buna mukabil, BCG aşısı ile olan zaman aralığı önemli değildir.
Yukarı Dön
tubiss18 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 16
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Mar 2009 Saat 19:09

Cevabız için çok teşekkür ederim.

Saygılar

Tuğba
Yukarı Dön
zehrakaraca Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 19
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Mar 2009 Saat 20:34
Bende rotavirüsün birincisini yaptırmıştım ama kincisini yaptıramadım acaba oral yolla verilen tek tüp yeterli olurmu? Şu an 9 aylık oldu benim ikizler
ikzlerim hakan ve emre
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Mar 2009 Saat 09:35
Eğer Rotarix ile başladı iseniz, 2 doz, Rotateq ile başladı iseniz 3 doz yaptırmanız gerekli. Dikkat edin, öbür aşılara benzemez, marka değişikliği yapamazsınız.Hangi marka ile başladı iseniz onunla devam edin.
Yukarı Dön
selen08 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 15
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Mar 2009 Saat 18:54
Orjinalini yazan: Dr. Kadir Tuğcu Dr. Kadir Tuğcu Yazdı:

İlk 3 ay içinde yapılıyor, birde bir evvelki aşı üzerinden en az 30 gün geçmiş olmalı. Hadi Şubat 28 çekti, diye bir torpil geçelim, ama bir evvelki aşı arasınıda 20 güne indirelim, genede bu şartları karşılamıyorsa, pek tavsiye etmem.

Dr. Bey benim kızımda 26 Aralık 2008 doğumlu 6 Mart'ta sağlık ocağında BCG,karma ve pnömokök aşılarını oldu.Aradan 30 gün geçtiğinde kızım 3 ay 10 günlük oluyor.Yani 6 Nisan'da mı aşıyı yaptırayım yoksa 26 Mart'ta yaptırabilir miyim ?Ya da yaptırmamammı gerekiyor? Bilgi verirseniz sevinirim.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.