Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Genel Konular > Bebeğim & Çocuğum Hakkında > Emzirme & Anne Sütü
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Sütü bool anneler
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kapalı KonuSütü bool anneler

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
kumru Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 4651
Mesajın Direkt Linki Konu: Sütü bool anneler
    Gönderim Zamanı: 04 May 2009 Saat 16:00
Arkadaşlar, anne sütünün arttırımı için herşeyi yaptım. Ancak kafama takılan bir soru var; özellikle sütüm çok bol diyen annelere soruyorum, emzirdikten ne kadar zaman sonra süt dolar? Tek memeyi doluyken denilen zamanda sağınca kaç ml süt gelir/gelmelidir? Büyük meme daha çok mu süt yapar?vs...teşekkürler
Yukarı Dön
hülya Açılır Kutu Gör
Pırlanta Üye
Pırlanta Üye
Simge

Puanlar: 9316
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 May 2009 Saat 20:40
merhaba arkadaşım ben 1,5 yaşına kadar oğlumu emzirdim.
çalışan bir anneyim ilk 6 ay evde idim ve oğlumla bol bol emiştik bu süre içinde göğsümü sağmadım ama  göreve başladıktan sonra iş yerinde bir göğsümden 100-150 cc süt geliyordu 2-3 saat arası. benim göğüslerim genç kızlıktan beri küçüktür sit varkende hani öyle aman aman büyümedi arkadaşım. sütün 9-10 boşunca böyle idi ek besinlere girme ile sütümü oğlum daha az emdi ve 1 yaş ile birlikte benim sütüm iyice azaldı.
bende aşure, sütlaç ve kaysı hoşafı süt yapıyordu. ayrıca günde 3 lt su içmeyide eksik etmedim.
Yukarı Dön
demet Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye
Simge
İKİ MELEĞİN ANNESİ, FORUMUN TATLI MELEĞİ

Puanlar: 2530
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 May 2009 Saat 01:30
LOLLOLkumru alamadım kendımı kusura bakma.buyuk meme daha cok sutLOLmeme ıle alakası yok buyukde yapar kucukde.memede yapmıyor.yedıgın ıctıgın besınler aslında.hulya abla cevaplamıs kac cc gelır bılmıyorum hıc ölcmedım.ama ılk basta su;meyve suyu;komposto ;ıhlamur rezene asure.tatlı olarak dıger tatlılar bende sut degıl kılo yapıyor ıdı.bırde ınsandan ınsana fark eder canım.bırde sutlu tatlılarda gaz yapabılır bebege.ne kadar emzırırsen o zaman surecınde sutun gelmeyede devam eder..  umarım yardımcı olabılmısımdır.KizBebek

Düzenleyen demsa - 05 May 2009 Saat 01:34
Mevlam Sen'den gelene, gelmeyene; ne şekilde belirlemişsen kaderime, bu oyundaki biçtiğin rolüme, yürekten kocaman bir EYVALLAH
Yukarı Dön
meryem Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Ali İlber'in annesi

Puanlar: 4308
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 May 2009 Saat 09:04
Orjinalini yazan: kumrugumus kumrugumus Yazdı:

Arkadaşlar, anne sütünün arttırımı için herşeyi yaptım. Ancak kafama takılan bir soru var; özellikle sütüm çok bol diyen annelere soruyorum, emzirdikten ne kadar zaman sonra süt dolar? göğüslere süt dolması bebeğin ayına, emme periyoduna göre değişir.eğer bebek sık sık emiyorsa hemen süt dolar.ama ek gıdaya geçiş varsa bu sefer vücut kendini ona göre ayarlar.bebeğin emme saati geldiğinde göğüste süt hazırdır.benim oğlum ek gıdaya geçmeden önce gündüzleri 2-2,5 saatte bir ,geceleri 4-5 saatte bir emerdi.emzirme vakti geldiğinde zaten göğüs uçlarımdan süt akmaya başlardı.hatta bazen emzirmeden önce sütün bir miktarını pompa ile çekerdim ki göğsüm biraz rahatlasın oğlum ağzına daha rahat alsın diye  Tek memeyi doluyken denilen zamanda sağınca kaç ml süt gelir/gelmelidir?bu da yine her anneye göre ve emen bebeğe göre değişir.kimi bebek 200 cc emer doyar kimi bebek 100 cc emer doyar.vücutta kendini ona göre ayarlar her emzirmede ne kadar emiliyorsa bi daha ki sefer o kadar süt üretir..ek gıdaya geçmeden önce yaklaşık 150-175 cc süt sağabiliyordum ama zamanla bu miktar azaldı.çünkü oğlum emmeyi reddediyor bazen hiç emmiyordu.vücudum da dedi ki madem sen süt emmiyorsun zaman zaman emiyorsun ben de daha az süt üretmeye başlarım...ve zamanla sütüm  azaldı ve bi gün hiç kalmadı.zaten oğlum da emmeyi hepten unutmuştu.
bir de süt sağarken ki psikoloji de önemli .süt sağarken bebeğinin emdiğini düşünürsen ,bebeğinin resmine bakarsan ya da canlı canlı onun karşısında sağarsan daha çok süt sağımı elde edebilirsin..yani beynini kandırmalısın yapay emilmediğine dair...ben oğlum 5,5 aylıkken kısa bir süre çalışırken sağmak zorunda kaldım.telefonuma kaydettiğim oğlumun resimlerine bakarak sağıyordum gerçekten faydası oluyordu.
Büyük meme daha çok mu süt yapar?sanırım alakası yokLOL vs...teşekkürler
Yukarı Dön
kumru Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 May 2009 Saat 10:42
Süpersinizzzz. Hepinize çok teşekkür ederim, harika cevaplar vermişsiniz. İnanın herşeyi yaptım, ancak çok iyi geliyor dediğim vakitlerde 100-120 sağabildim, zaten insan anlıyor göğsü boş mu dolu mu? Sanırım benim bünyem ancak bu kadar yapabiliyor. Aslında çok doğal bir olay ama benim insan üstü bir çaba sarf etmem gerekti, sırf oğlum için işi bıraktım hamileliğimde ve sonrasında Alp' e faydam olsun diye, aylardır Alp' ten başka hiçbirşey yapmaz oldum. İnanın buraya gelmek benim için çok farklı bir deneyim oldu. Allah' a çok dua ettim, sütüm çoooooooook olsun diye, yeme içme konuları zaten eksiksiz, pozitif dünüşünme falan... Ama demek ki kısmet bu kadarmışConfused Çok şükür şimdiye kadar sadece 2 kutu mama takviyesi ile geldik. Alp uyurken damla damla sağıyordum. 15 dakikada bir emzirdiğimi biliyorum, ( çok şükür o kadar emmeye göğüslerim yara olmadı )tuvalete gidemediğimiEmbarrassed. Günde 5 lt su içiyorum, eşim damacana diyor banaLOL şbu süreçte öğrendiğim tüm bilgileri ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak istiyorum.Nasıl bir acıdır, süt olsun diye kıvranmak...Lamp
Yukarı Dön
meryem Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Ali İlber'in annesi

Puanlar: 4308
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 May 2009 Saat 10:59
aslında önemli olan sütün bolluğu değil sütün devamlılığı..benim sütüm öyle çok olurdu ki ...ama oğlumu ancak 11 ay emzirebildim çok istememe rağmen...umarım sen  uzun süre emzirirsin oğluşunu..
Yukarı Dön
hilal Açılır Kutu Gör
Kıdemli Moderatör
Kıdemli Moderatör

Seha'nın Annesi Forumun İnci Tanesi

Puanlar: 24972
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 May 2009 Saat 11:25
kolay gelsin cnm sana...
hoşgeldin aramıza tekrarSmile
öncelikle şunu sorayım çalışıyomusun?yazdıysan kaçırmışım,çalışmıyosan neden sütünü sağıyorsun?bunu öğrenmem lazımLOL
ben oğlumu iki yıl emzirdim,tam 24. ayına kadar,sütüm çok bool diyemem,ama doymuyorda değildi,hatta oğlum sütümden doyuyor diye,iki yaşında ki koca oğlan yemek bile yemiyorduTongue
ne dediğin gibi doğru dürüst su içiyordum nede yediklerimi dikkat ediyordum..bilmiyorum bunun bilimsel bi açıklaması varmı ama kim görse annene çekmisin diyorlardıLOLben hatırlıyorum annem küçük kardeşimi emziririkne,mutfakta yemek falan yaparken süt göğsünden aşağı inerdi,çok iyi hatırlıyorum böyle ayaklarından sütün aktığını,ve öylede diyordu oda,hepimizde böyleymiş,ve bu yüzden sık sık süt sıtması olurdu,mahvolurdu kadıncağız,çok dolardı göğüsleri sonra üzerinede uyudumu göğüsleri şişerdi falanConfusedonun anneside öyleymiş,bende kaç kere süt sıtması oldum Allahım evlerden ırakConfusedConfused
ama dr. dewdiğine göre,benim oğlum çok çekiyordu ve emdikçe sütüm artıyordu,çünkü ahkikaten yemekle pek ilgim olmadığından  başka bi sebep bulamıyorum..ben hamileliğim boyunca,tan 9 ay boyunca serumla yaşadım,çünkü herşeye kusuyordum herşeye,su ya bakamıyordum,insanlara evime bile bakamıyordum,açlıktan bayılmamak için serum veriyordular bana,aç aça dokuz ay geçirdim ne süt ne peynir ne özel gıdalar hiç bişey yoktu,ama benim oğlum doğdu
,sezeryanla doğum yapmıştım,ameliyathaneden çıktım odaya aldılar beni,göğsümden süt akıyordu...
sebebini çözdüğüm gün size yazarımLOLLOLLOLama dediğğim gbii üyükler hep ırsi dedi,dr. oğlun iyi çekiyor,ondan dedi ,bbilemiyorum..
Bazılarını hoşgörmüyorum,tahammül ediyorum...Ama tahammülünde bir sınırı var,biliyorum...
Yukarı Dön
kumru Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 May 2009 Saat 12:25
Hilalcim güzel cevabın için teşekkür ederim, soruna yanıt olsun oğlum için hamile kalmadan işten ayrıldım ki herşeyi ile tam ilgilenebileyim diye. Yanlız bir anneyim, yani anneanne babaanne dede desteğimiz yok. Babamız elinden geldiğince yardım etmeye öalışıyor ama 12 saat evde yok ve yemek yapmayı falan bilmiyorLOL neyse... Sağmamın 3 nedeni var; çoğalsın, ne kadar geldiğini ve içtiğini bileyim ve son neden de oğlum uyurken O' na damla damla da olsa sağıp biriktirmekti. Ben de sezaryan ile doğum yaptım, yapmak zorunda kaldım. 42. haftaya kadar doktorum sağolsun beni bekledi. Günlerce dua ettim sancım gelsin diye. Garip biliyorum ama doğum başlasın diye çok bekledik. Sonunda gece 3' te suyum geldi ne sancı ne açılma. Gece bekledik ama bişey değişmedi, doktorumda sunni sancı istedim. Ama sunni sancı için de açılma olması gerekiyormuş ve sancı. Ama ben de tık yoktu. Tamamen hormonel bir durum olduğunu, % 3 kişinin başına geldiğini söyledi. Doktorum sancıyı veririm ama seni yıpratırız, bebek yukarda onu yıpratırız 12 saat sonra acil olarak sezaryana alırız dedi. doktoruma çok güveniyorum. Kendimi ve oğlumu ona teslim ettim. Sezaryandan çok korkuyordum; ayağa hemen kalkamam oğluma sahip çıkamam diye. Ama çok şükür heme ayağa kalktım ve hiç korktuğum gibi olmadı. Alp süper emiyor, sorun bende sanırım. Süt sorununu çözdüm ama içime dert olmuştu. Ne kadar süt geliyor diyeLOL 1 haftadır ev yoğurduna başladık Alp' e. Çok uzun yazdım dimi? Doğum deneyimimi, doğum formunda da paylaşmayı düşünüyordum aslında.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.