Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Genel Konular > Bebeğim & Çocuğum Hakkında > Oyunlar & Oyuncaklar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 0-3 YAŞ ÇOCUKLARIMIZA ZEKA GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

0-3 YAŞ ÇOCUKLARIMIZA ZEKA GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 34>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Ziyaretçi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Ziyaretçi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 0-3 YAŞ ÇOCUKLARIMIZA ZEKA GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER
    Gönderim Zamanı: 29 Haz 2009 Saat 12:06
merhabalar...

tüm güzel annelere kucak dolusu sevgiler...forumu aradım ama bulamadım daha önce böyle bir konu açıldımı bilmiyorum yada konuyu doğru yeremi açtım bilmiyorum yanlış yere açtıysam lütfen kusura bakmayın...

bebeğimiz için burada bulunuyoruz..onların gelişimlerini tkip etmek birbirimizin tecrübelerini paylaşmak için...6/12 ay ve sonraki ilk yaşlar bebeğinm beyin gelişiminin hızlı olduğu dönemler biliyorsunuz..onlarla kaliteli vakit geçirmek beyin gelişimlerine katkıda bulunmak çok önemli...

merak ettiğim bunun için neler yapıyorsunuz naısl oyuncaklar alıyorsunuz...ben aldığım hazır  oyuncakların bir kaç tanesi dışında tümünü  rafa kaldırdım...evdeki materyallerle oynasın istiyorum..nelere ilgisi var onları gözlemliyorum..

bunlarla ilgili paylaşacağımız çok önemli şeyler olduğunu düşünüyorum...

BEBEĞİM 8 AYLIK OLDUĞU İÇİN O AYLARI YAZDIM AMA İNŞ. TÜM anneler katılır bu sohbete...

7 yaş çok geçççç..okul öncesi eğitimi sonuna kadar desteklediğimin bir daha altını çizmek istiyorummm

DAHA ÇOK ANNE YAZSIN DAHA ÇOK ANNEYE ULAŞALIM DİYE BAŞLIĞIMIZI GÜNCELLİYORUM ..GENİŞLETİYORUM...LÜTFEN SİZLERDE KATILIN ....HADİ 0/3 YAŞ ANNELERİ NERDESİNİZ....KEŞKE DEMEMEK İÇİN GEÇ KALMAMAK İÇİN..BLDİKLERİMİZİ TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞALIM...Star

Bebekleriniz milyarlarca beyin hücresi ile doğar. Doğumdan üç yaşına kadar bu hücreler arasında trilyonlarca bağlantı oluşur.

3 yaşına kadar kullanılmayan beyin hücreleri ölür. ShockedShocked

Çocuklarımızın iyi bir geleceğe sahip olması için; anne babalar olarak elimizden geleni yaparız.

3 yaşından sonra yuvaya ve anaokuluna göndermeyi planlar, her türlü maddi desteği sağlamak için gece gündüz çalışırız. Aslında yaptığımız sadece 3 yaşından sonra elimizde kalanlar için çaba sarfetmektir.

Bebeklerimizin kaderini değiştirmek bizim elimizde ve aslında çok kolay !
Yarınlarımızı bıraktığımız çocuklarımızın gelişimi için 0-3 yaş arasında onları destekleyin. !

Mümkün olduğunca çok sayıda beyin hücresi kurtarın ! !

******AlıntıdırWinkWink

Düzenleyen Ayşen - 18 Ara 2010 Saat 17:09
Yukarı Dön
Ziyaretçi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Ziyaretçi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Haz 2009 Saat 17:18
sanırım şu an bu konuya katılacak anneler ya çalışıyor yada yaramazlarla ilgilenmekle meşkul :)  ama ben sabırlıyım :)) beklerim..konu bebeklerimiz olunca daha bir sabırlıyım :)))

ben yaptıklarımı anlatayım...bir kere ona bebek gidi değilde erişkin gibi davranıyorum ..gittiğimiz yerleri yaptığımız şeyleri ona anlatıyorum..oğlum bak bu yürüyen merdiven şimdi yukarı çıkacağız...şu an mavi badini giydiriyorum hadi sol kolunu kaldır giydirirken bana yardım et vb...

yeni yeni kokuları ayırt etmesini öğretiyorum ..meyveleri yada sebzeleri burnuna yaklaştırıp bak kavunu kokluyorsun..şeftaliyi kokluyorsun gibi...

kese dikeceğim içine kurutulmuş bitkiler..nane...papatya vs. koyup incelemesini sağlayacağım..hepsini ağzına alacak muhtemeln ama ağzına alırsa zararı olmayacak şeyleri seçeceğim...

sonra sıcak soğuk kavramlarını öğretiyorum...2 pet şişenin birine sıcak su birine soğuk su koyuyorum..eliyle dokunarak farklı olduğunu anlayabiliyorr...yada ben öyle umuyorum :)))))

bu ve bunlar gibi bir çok şeyi siiznle paylaşmak istiyorum lütfen sizde yaptıklarınızı duyduklarınızı bu ortamda paylaşırmısınız...Sağlıklı kendine güvenen akıllı gençlik yetiştirmek biizm elimizde gerçi yeni nesil çok akıllı MAŞALLAH :))))
Yukarı Dön
nellyy Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 35
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı nellyy Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Haz 2009 Saat 20:24
Senin bebek 8 ay.. benimki 3 olacak. Ben şimdiden senin yaptıklarını yapıyorum. Ben bol bol dışarı cıkarmayı düşünüyorum. Öncelikle dışa dönük sosyal bir cocuk olsun. Zeka geliştirici oyuncaklarda da playskool oyuncaklarının da methini duydum.seni de tebrik ediyorum. Çok duyarlısın
Benim oğlum tatlı oğlum MERT'İM
Yukarı Dön
hilal Açılır Kutu Gör
Kıdemli Moderatör
Kıdemli Moderatör

Seha'nın Annesi Forumun İnci Tanesi

Puanlar: 24972
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı hilal Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Haz 2009 Saat 21:43
arkadaşım harikasınClapClapClapsenin gibi annelerin varlığını gördükçe dünyanın sonunu daha parlak,ülkemizin daha kalkındığı başarılı gençler yetiştiğini görebilyorum..zaten bu forumdaki annelerin hepsi aynı duyarlılıkta eminim..sayımızın artması dileğiyleSmile

bende fırsat buldukça yazıcam oğlumla geçirdiğim dakikaları anları..ama şimdi bunu yazmak istedim içimde kalırdı çokBig smile
Yukarı Dön
hilal Açılır Kutu Gör
Kıdemli Moderatör
Kıdemli Moderatör

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı hilal Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Haz 2009 Saat 22:05
geldim yine,fırsat bulupLOL öncelikle şunu belirteyim,kaliteli zaman çocuğunla aynı ortamda bulunup başında beklemek,onu sadece yemek yiyen uyuyan bi varlık değilde,büyük biri gibi davranmak,onunda bizim ihtiyaçlarımız gibi ihtiyaçlarının olduğunu bilmek,verebiliceğimiz en üst sevgiyi ve güveni verebilmek...sonuçta onunda bi birey olduğunu tam anlamıyla kavrayabilmek...bu yüzden hep demişimdir,çevremde özellikle çalışan annelerin çok yetersiz olduklarını düşünürler,ben çalışan anne olsaydım,günde 3 saat tek çocuğumu görüyor olsaydım,yinede çocuğumlar belki gün boyu evde oturan annedeen daha çok kaliteli zaman geçirirdim buna eminim...önce kaliteli zamanın ne olduğunu iyice kavramak gerek sanırım...

1:kesinlikle 7 çokkkkk geç,sonuna kadar bunun arkasındayım,çevremede anlatıp duruyorum,oğlum şuan 35 aylık haftaya pazar 36 yani 3 yaşında olucak,onun için elimden gelen maddi manevi ne gerekirse bu uğurda çabalayıp duruyorum..

0 6 ay arası oğlumla geçirdiğim zamanlar,hatırladığım ve günlüğünü okuduğum kadarıyla özetimiz:
genelde gülmesi için verdiğim çabaLOLbol bol mmasaj bol uyku bol memeLOLve yeni anne baba olarak onu dakikalarca seyretmek,uyandığı an bizi başucunda gördüğü andaki güven duygusu ve büyük mutlulukBig smile
6 12 ay:
özellikle müzikli oyuncaklar,agu bugularLOLoturma çabalarımız,çıngıraklar bol bol müzik,ve yine bol duş,kesinlikle bebekçe konuşmak yok,sözleri yarım harfleri peltek konuşmak yok,büyük biri gibi dinleyip büyük biri gibi isteklerine cevap verdik..yavaş yavaş yürüme çabalarımız,küplü daireli şekkiller ve legolar...hazır oyuncaklardan çok mutfak eşyalarıLOLemekleme dönemi çekmece içleri fırçalar kepçeler bunları dokunurken hayatı tanımak hissetmek,hatta tatmakLOLen öncemlisi parklar,sosyalleşmek,biz büyüklerden çok onların mutlu olduğu anlar..
12 24 ay:
artık büyüyoruzBig smileo kadar çaba verdiğim çocuk 14 aylık yürüdüLOLama kesinlikle çok net konuşan bi çocuk o dönemlerde bile,ilk kelimesi anne,sonra babayada anneLOLsonra baba öğenildi,anne unutuldu,uzuuun çoookk ciddi uzun bi zaman herkese babaLOLartık dikkatliyiz,oyuncaklarımızı çok seviyoruz,günüzümün büyük kısmı oyun,birlikte kalem tutup bpyama yapıyoruzibalıklar arabalar çiziyoruz,kitap tutmayıda öğrendik,renkli koca yazılı kitaplar okunur dinlenir,ama kesinlikle masalla uyunulmazLOLakraba kavramı misafir kavramı komşuluk arkadaşlık kavramı artık gelişiyor,ne mutluBig smile
hergün kelime haznemizde yeni bi kelime,ve bazen bizi hayrete düşüren hareketlerbol bol kahkaha,istediğini verdinmi o ne mutlulukBig smilebu yaşı sonunda büyük hüzün memeden ayrılışLOLneyseki yıpranmadan kurtulduk,meme bitti bu kezde tuvaletLOLo işte başarıyla halledilmiştirLOLtabi iki yaş depresyonu(yasmiiiinnn)LOLLOLLOLcanım gözünü korkutmamak adına sadece olumlu tarafları yazıyor ve iki yaş depresyonunu es geçiyorum,3 yaştada geçicemLOL
 24 36 ay:tek derdimiz arkadaşlar,onlarla görüşmek,heo
oğluşum abi olduBig smileartık kendindenküçük arkadaşlarımız var ne güzelBig smiletek derdimiz arkadaşlar,onlarla görüşmek,hep dışarı çıkmak,gün boyu arkadaşların adını dilinden düşürmemekLOLsadece tek bi kere görüdüğü akranını bile en yakın arkadaş ilan etmek ve hep ondan bahsetmek onunla oynadığı oyunları anlatıp durmakLOLartık çenesiyle başedemediğimiz,bunları nasıl nerden öğrendi dediğimiz duyduğumuza hayretler içinde kaldığımız kelimeler sözler...artık kendi varlığını ilan ettiği,kendi kararlarını verdiği dünya benim annemin babamınoyunun ve arkadaşların çevresinde dönüyor ve bu dünyanın hakimi benim edasıyla yaptığı hareketler,inatlaşmalar,bağırmalar kızmalar,anne kendimi zor tutuyorum!!!! bile dediği anlar...
artık işimiz zor,dahada zorlaşıcak,uzun süredir yapılan okul kreş araştırmaları,herseferinde umudun kırılması sonra tekrar yeşermesi,bu çabalarımızın sonucunda sen okula gelmezsen bende gitmem gibi büyük sözler...
ilk baştaki gülücüklerimden eser yok dimi sonlara doğru,iş ciddileşti,oğlum bir bireydi,bunu ben ve babası bilirken artık oda bunun farkında,ve bu farkındalığı bize yansıtması..iş zorlaştı,meğer memeden açamıyorum diye yakındığım,amanın bu tuvalete nasıl alışıcak diye kurum kurum kurulduğum günler ne kolaymış ne basitmiş,daha küçükken yeni yei dünyayı algılarken,ona bugün ne öğretsem,renklerimi,sayılarımı sıcağımı soğuğumu,oturmayımı,bu yemeği nasıl yiyicek dediğim günler ne keyifliymiş...
bu kadar karamsar değilim tabi,bu yaşın güzelliği başka,çünkü oğlumla bir büyük gibi konuşunca oda bana bir büyük gibi cevap veriyor artık,onula sevdiğimiz çizgi filmi izlemek,birlikte dışarı çıkmak,birlikte ortak arkadaşlarımız görmek,birlikte minübüse binip birlikte vitrin camlarına bakıp birlikte alışveriş yapmak,herşey çok daha keyifli,küçükken,Allahım bu çocuğu ne zaman pusetsiz dışarı çıkarıcam,Allahım ne zaman oğlum yürüyecekte bnede rahat rahat gezicem o günleri görürmüyüm diye düşündüğüm zamanlar çabuçak geldi...birlikte büyüdük ve bu çok çoooooook çokkkk keyifli...
sanırım anne olmak bu işte...

Düzenleyen hilal - 29 Haz 2009 Saat 22:44
Yukarı Dön
hilal Açılır Kutu Gör
Kıdemli Moderatör
Kıdemli Moderatör

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı hilal Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Haz 2009 Saat 22:34
Allahım ne yapmışım ben yaLOLLOLLOLLOLgüya beyin geliştirici aktivite yazıcam hayat hikayemizi yazmışımEmbarrassedLOLLOLLOLLOL

yani kısacası anlatmak istediğim şu canım...aynen çocuğum senin çocuğunun yaşlarındayken,bugünde şunu öğretiyim,offf neden bu çocuk bunu öğrenmiyor o kadarda çabalamıştım,ooooo şunu hemen öğretmem gerek yaşı geçiyor...gibi düşüncelere girme çok tatlım,inan aynen ben bu duygulardaydım,bunu yapınca hem ben hem çocğuğumun yıprandığıı şimdi şimdi akıl edebiliyorumTonguetamam bu yaş çok önemli tabiki elimizden gelen herşeyi eksiksiz yapmaya çalışıcaz,ama lütfen kendinide bebişide fazla yıpratmadan,hayatın her alanının onlar için sadece oyun olduğunu,biz istediğimiz kadar ciddiyettle bak şu şu renk,şu şu sayı,diye didinelim,onlarertesi gün unutabilirler o anlık,ama belleğe kazınıyor bundan emin ol bişey öğrettiğinde aman çabalıyom ama bu çocuk öğrenmiyo diye asla ümeitsizliğe kağılam,hiç beklemediğin,hatta üzerinden aylar geçmiş oldupu bi anda o söylediğin şeyi o an ondan duyucaksındır..
elinden geleni ardına koyma,mutlu ol ,gülüş oynaş,yeteri kadar disiplinli ol benim gibi abartma...sırf kötü şeyler öğrenmesin diye bak kimseyi dövme dövmek çok kötü bişeydir deme,dersen benimki gibi pısırık bi çocuğun olur...çünkü sonra dayak yiyen hep biz oluyoruz..çok damarına basılmadığı sürece  kızlardan da dayak yeriz bi güzel..
kesinlikle yemek konusunda kendinden emin ol,peşini bırakma yemiyor elimden geleni yapıyorum ama olmuyor deme,tabak alıp arkasından gezme,ama douduğundan emin olana kadar yedir..benim hatalarımdan bir diğeri..bu yaşa geldik hala yemek sorunumuz ciddi şekilde var...
kötü söz öğrenmesin kötü arkadaşlarla olmasın diye onu insanlardan uzak tutma,herkesin yanına git her ortama gir..yüne büyük hatam,şunun çocuğu küfrediyor,şunun çocuğu silahla oynuyor,şunlar şöyle şunlar böyle diye diye,çcuğu malesef sadece belli yerlere götürdüm,o kadar güya korumama  rağmen yine herşeyi biliğyor yapıyor ve farkında,yani en güzel zamanlarını sırf disiplin ve terbiye adı altında kısıtlama ben yaptım pişmanım,çünkü eskiden hayır dediğim şeyleri malesef hala istemesemde kabullenmek zorunda kalıyorum,çünkü o büyüdü ve onun önüne geçemem...

Düzenleyen hilal - 29 Haz 2009 Saat 22:40
Yukarı Dön
FİNCAN34 Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Puanlar: 871
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı FİNCAN34 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Haz 2009 Saat 22:35
bende 5 yaş ana okul zorunluguna sevılenlerdenım  Big smilekızım seneye 5 yaşa gırecek inş Clown ama şuan ıst ıcın 2013 de zorunlu kılınacakUnhappy   konuşmamız daha yenı oturdu  daha ıyı sosyalleşmesı ıcın bende duşunuyorum ınş  Ermmya kreş ya kardeş seneye Nukeallahım hayırlısını versın Nuke
Yukarı Dön
hilal Açılır Kutu Gör
Kıdemli Moderatör
Kıdemli Moderatör

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı hilal Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Haz 2009 Saat 22:42
raziyecim benim oğlan şuan 3 yaş 2006 lı ama sanırı m ana okulu alıcak öyle görünüyorBig smilealmazsada aldırıcam çok uğraştımLOL bi kaç öğretmen ,ya ne gerek var şimdiden çocuğu okula gönderiyosunuz,ömür boyu gidicek zaten,üç yıl aynı eğitimi alıcakta cartta curtTongueinşallah bu tür öğretmenlerle karşılaşmaz çocuğum..birincisi üç yıl aynı eğitimi görmüyolar,ay ay grupları var...ikincisi şimdi ben bu yaşta göndersem eğitim almasındn çok sosyalleşsin insan içine çıksın ve gerçekten benim gibi annelerin çocuklarıyla arkadaşlık etsin diye göndericez inşallah okul alırsa,malesef bulunduğum ilde eğitim düzeyi çok düşükConfusedüçüncü ve en önemlisi,7 çooooooooook geççç..

yaşadıklarımı olumlu olumsuz yazdım,beşlki çok işine yarıcak şeyler değil canım ama inşallah okuyanlar benim hatalarımı yapmaz..aklıma geldkçe yazarım daha benBig smileve arada yine böyle çenem düşerseki buna sıık sık rastlanmaktadırLOLLOLLOL

Düzenleyen hilal - 29 Haz 2009 Saat 22:51
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 34>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.