Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Emzirme & Süt & Ek Gıda & Yemek
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Süt artırıcı ilaç kullanımı (motilium )
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumSüt artırıcı ilaç kullanımı (motilium )

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
kameo Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 2
Mesajın Direkt Linki Konu: Süt artırıcı ilaç kullanımı (motilium )
    Gönderim Zamanı: 23 Tem 2009 Saat 15:38
Kadir Bey iyi çalışmalar,

4,5 aylık bir oğlum var, sadece anne sütü ile besleniyor ve mümkün olduğunca 6 aylık olana kadar bu şekilde devam etmek istiyorum.

Kilo alımı az gidiyor, ayda 600-700 gr civarı alıyor, boyu iyi hatta uzun, kafa çevresi iyi.

Ancak çok hareketli bir bebek, 2 aylıkken tam dönmeye başladı, 3 aylık muayenemizde yuvarlanmaları, köprü kurmaları doktorumuzu bile şaşırttı, şimdi 4,5 aylık ve bütün gücüyle emeklemeye çalışıyor, süt ihtiyacı sanırım bundan dolayı arttı.

1 ay kadar önce işe başladım ve düzenli sağmama rağmen sütüm büyük bir hızla azalıyor. O ise her gün biraz daha fazla içmek istiyor. Benim sağdığım buzdolabındaki sütler ona yetmez oldu. Stoklarım tükenmek üzere.  Yani talep gittikçe artarken arz günden güne azalır oldu. (Bu arada ben delicesine su ve malt içeceği tüketiyorum :)

Sormak istediğim;

Piyasada bir mide ilacı var, yan etki olarak prolaktin hormonunu uyarıyormuş, Moti... adında ve etken maddesi Domperidon yazıyor. Ben bu ilacı kullandığımda sütüm ciddi biçimde nerdeyse 2 katına kadar artıyor.

Sizce;

* İlac ile artırdığım sütümü vermeye devam mı etmeliyim

* İlaçtan vazgeçip mama takviyesi mi yapmalıyım?

* Ve ya bu şekilde 10-15 gün daha idare edip formula'yı atlayıp 5 aylık olunca ek gıdalara meyve yoğurt vs mi başlasak?

Önerinizi merakla bekliyorum hocam. Çok teşekkürler.

Düzenleyen kameo - 23 Tem 2009 Saat 15:45
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112771
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Tem 2009 Saat 19:27
Bu konuda bir bilgim yok. Yarın ilk işim bunu araştırmak olacak. Siz madem böyle bir şey gözlemlediniz, devam edin. Zararlı olacağını zannetmiyorum. Bir şey bulursam haberdar edirim... Diğer annelerde yararlanır. Anne sütü genede yetmezse formül mamalara bu aydan sonra ihtiyacınız yok, kutu sütlerinden verebilirsiniz... 
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Tem 2009 Saat 12:22
Maalesef, "Gebelerde ve Süt veren annelerde " tavsiye edilmiyor..
Yukarı Dön
küçük kanaryam Açılır Kutu Gör
Elmas Üye
Elmas Üye

minik mercimeğim yaramaz oğlum :)

Puanlar: 9404
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Tem 2009 Saat 13:41
hocam arkadaşın bahsettiği bu ilacı kullanan sitede bikaç arkadaşta var. Yan etkisi yok demişlerdi bende tam almayı düşünüyordum sütüm azaldığı için. Zararı olcaksa kullanmamamda fayda var...
Kilometrelerce uzaklıklara gizlenmiş olsada dostluğumuz aynı gökyüzünü paylaştığımız sürece dostuz!
zeynepim ve pınarım iki gerçek dostlarım...
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Tem 2009 Saat 15:45
İlacın prospektüsünde bile yazıyor, iyi cesaret doğrusu.. Ben biraz daha bakmaya devam edeceğim..
Yukarı Dön
Gülsen Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Yazıldığı gibi okunur:)

Puanlar: 13226
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Tem 2009 Saat 16:02
Hocam bir de mide bulantı hapı var metpa.. oda aynı şekilde prolaktini arttırıyor anne sütünü çoğaltıyor benimde bir arkadaşım kullanıyor bununla ilgili bir bilginiz var mı ?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Tem 2009 Saat 09:21
Gebeler ve emziren anneler bulantı önleyen ilaçları kullanırlarken iyi düşünmeleri gerekir. Vakti zamanında "Thalidomide" kullanan annelerin (anne karnındaki) çocuklarında sakatlıklar olmuştu.. metpamid' de "dopaminergic" bir ilaç olduğundan,süt veren annelerde tavsiye edilmiyor..Doğru, şimdiye kadar bu ilaçla ilgili ters bir durum bildirilmemiştir ama bu ilacın garantili olduğunu göstermez..Riskli bir durum derim.
Yukarı Dön
küçük kanaryam Açılır Kutu Gör
Elmas Üye
Elmas Üye

minik mercimeğim yaramaz oğlum :)

Puanlar: 9404
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Tem 2009 Saat 14:46
motilium ilacını sitedeki bi arkadaş çocuk doktorundan öğrenmiş.

"mide için ama yan etikisi prolaktin hormonlarını çalıştırması yani süt yapımını sağlıyor. çocuk doktorumuz sütüm azaldığında vermişti, işe yaradı. "

demişti bana... risk almak istemiyorum tabiki bende.... iyiki okumuşum hocam burayı...
Kilometrelerce uzaklıklara gizlenmiş olsada dostluğumuz aynı gökyüzünü paylaştığımız sürece dostuz!
zeynepim ve pınarım iki gerçek dostlarım...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.