Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Gelişim & Davranış Değişiklikleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - baş çevresi.
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumbaş çevresi.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Linam Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 111
Mesajın Direkt Linki Konu: baş çevresi.
    Gönderim Zamanı: 05 Eyl 2009 Saat 21:30
Doktor Bey kızım 12 aylık. Kilosu 10,200, boyu 76 cm (biz evde kendimiz ölçtüğümüzde 78 cm çıkıyor). Baş çevresi 43,5. Kafası çok yavaş büyüyor. En son 9 aylıkken 43 cm çıkmıştı ama 3 ayda yarım cm ancak büyümüş. Cuma günü sağlık ocağına aşıya gittik, orada önce muayene oldu. Doktor, ultrason çektirdinizmi, kafasının küçüklüğüyle ilgili hiç araştırma yapılmadımı gibi sorular sordu. Kendi özel doktoru üzerinde durmadı bugüne kadar ama sağlık ocağındaki doktor yüzünden endişelenmedim desem yalan olur. Sizce neden kafası küçük olabilir? Bu nelere yol açar? Kontrol ettirmelimiyim? Teşekkürler.
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113079
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Eyl 2009 Saat 11:42
Sağlık ocağındaki doktorun acemiliği.... "Küçük kafaların tedavisi" diye bir tedavi yok. Genetik olarak bazılarının kafası küçüktür... Hiçbir şeyde yapılmaz.. Gerek de yoktur.  US çektirsen ne olacak, bir kusur bulsalar ne olacak. Sonuçta ben çocuğa bakarım. Çocukta bir zeka geriliği veya motor gerilik yoksa, spastik değilse, normal demektir. Ayrıca öyle bir durum olsa ne yapacakki.  Sanki kuş konduracak.. Maksatları seni "gıcık" etmek... Sende onları "gıcık" et, "- eğer US'da bir kusur bulursanız tedavisi varmı?-" diye bir sor..  Dediğim gibi çocuğunun görünümü normal ise, sakın canını sıkma... 
Yukarı Dön
Linam Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Eyl 2009 Saat 12:35
Doktor Bey benim kızımda dışarıdan bakınca bir problem yok fakat 12 aylık olmasına rağmen ne emekliyor, ne sıralıyor ne de yürüme çabasında. Tek yaptığı oturmak veya hoppalasında zıplamak o kadar. Belirli şeyleride söylemiyor (anne-mama vb...). Kızımın 7. kromozomunda bir band eksik, 2 aylıkken pulmoner darlık teşhisiyle anjiyo oldu ve 4 aylıkken pitozis ameliyatı oldu. Özel doktoru ve genetik doktoru operasyonlara bağlıyor kızımın bazı gerliklerini. Sizce bu operasyonlaramı bağlı? Ben kafası küçük olunca biraz korktum acaba bundanmı diye ama siz beni rahatlattınız. Teşekkürler.
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Eyl 2009 Saat 19:35
Önce çocukta bir rahatsızlık olacak, ondan sonra buna bağlı kafa küçüklüğü olabilir. Sanki kafa küçük olduğundan bu hastalıklar olmuş gibi bir hava yaratıyorlar, yanlış olan budur. Tedavi ile (eğer yapılabiliyorsa) ana hastalık tedavi edilir. Küçük kafayı büyütme tedavisi diye bir tedavi yok. Büyütebilseler dahi esas ana hastalık tedavi olmaz... 
Yukarı Dön
Linam Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Eyl 2009 Saat 21:23
Doktor Beycim yanlış anladınız beni sanırım. Zaten doktorları kafasının küçük olmasına bağlamıyor hiçbir hastalığını. Hatta doktorları üzerinde bile durmuyor bu kafa olayının ama sağlık ocağındaki doktor benim kafamı bulandırdı o kadar. Kızım belkide o kadar operasyonlardan bazı şeyleri yapmıyor ama ben kafası küçük olduğundanmı acaba yürümüyor, sıralamıyor gibi düşündüm sizde bundan olmayacağını söylediniz aydınlattınız beni.
Benim merak ettiğim kafasının küçük olması bir sorun teşkil edermi idi cevabımı aldım. Çok teşekkür ederimKizBebek
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Eyl 2009 Saat 09:25
Zaten benim lafım, Sağlık ocağındaki densize... Kafa küçüklüğü hiçbir sorun teşkil etmez, ederse, esas ana hastalık eder.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.