Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Düşmeler & Çarpmalar & Yaralanmalar ve Ortopedi
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - parmak uclarına basma, ayakkabı?
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumparmak uclarına basma, ayakkabı?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
*canımkızım* Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 117
Mesajın Direkt Linki Konu: parmak uclarına basma, ayakkabı?
    Gönderim Zamanı: 02 Ara 2009 Saat 17:37
merhaba KAdir bey, kızım 9 aylık. sıralıyo ve dizlerinden destek alarak bir yere dayanıyo ve ayakta durabiliyo. bu sırada hep parmak uclarında duruyo. yürütmeye çalışıyoruz aynı şekilde parmaklarıyla gidiyo. tabanlarına zaman zaman bastığını görüyoruz ama genelde parmak ucu duruyo. yakınımız ortapedik ayakkabı almamızı önerdi. ama daha yürüyemiyo. ne yapmamaız gerekiyo bu konuda? ortapedik ayakkabı pahalı ayakkabımıdır herzaman? (benzer konu açan yazılardan devam edemedim, teknik bir sorun var sanırım...)şimdiden teşekkür ederim...
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113070
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Ara 2009 Saat 17:51
Sizin çocuk tamamen normal, ortopedik ayakkabı gerekmez.  Ortopedik ayakkabılar, ortopedik özürlüler içindir.
Yukarı Dön
*canımkızım* Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 117
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Ara 2009 Saat 18:06
:) teşekkürler, peki herhangi bir ayakkabıyla başlasak sorun olur mu? yürümeye başlayınca mı kullanmalı, şimdilik patik tarzı yumuşak papuçlar kullanıyoruz.nasıl ayakkabıları tercih edelim? ilk adım ayakkabıları var ama hiç bir fikrim yok bu konularda...zamanınızı aldım,, cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim...
Yukarı Dön
ceylinim Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Puanlar: 740
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Ara 2009 Saat 18:47
hocam iyi akşamlar;
Aynı sorun bizde de var. Ben balerin kızım diye dalga geçip nasıl olsa düzelir diyordum ki; kontrollerde doktorumuz durumu farketti ve takip edelim dedi. Yaşına kadar düzelmezse olmazsa tendomlarını kontrol edelim dedi,parmak uçlarında basan bebeklerin arka bacak tendomlarında sorun oluyormuş,gelişmiyormuş???yürüteci yasakladı. dikkat ediyorum canı isterse tam basıyor. ne yapmalıyım hocam,tendomlarında bi sorun varsa tesbiti nasıl yapılıyor? MR mı çektirmemiz gerekiyor?
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113070
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ara 2009 Saat 09:53
Canı istediğinde ayak tabanına basabilen bir çocukta problem yok demektir. Sakın elletmeyin. Yürüteçle bağlantı kurmak, çok abes... Ayakkabıyı , yürümeye başladıktan sonra ve mevsim müsait olup dışarda yürüyecek ise alın.. Bu veletlerin ayakları malum çok hızlı büyürler...
""-parmak uçlarında basan bebeklerin arka bacak tendomlarında sorun oluyormuş,gelişmiyormuş-"" Bu lafı aileye söyleyen doktor kesin art niyetli demektir. Lafın doğrusu; "-tendonlarında sorun olanlar ayak ucuna basarlar-" şeklindedir.. Balerinler parmak ucuna basıyorlar diye sakat mı oluyorlar???
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.