Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Eğitim / Öğretim / Gelişim > Okul Öncesi Dönem
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - KREŞ DENEYİMLERİ VE GÖRÜŞLERİ
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

KREŞ DENEYİMLERİ VE GÖRÜŞLERİ

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 6789>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
anil Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 2
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı anil Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 May 2011 Saat 16:32
hem anne hemde çocuk için hayatında yeni bir başlangıç,bir dönüm noktası,büyük bir değişikliktir anaokuluna başlamak.Yıllarını çocuklara adamış bir eğitimci ve bir anne olarak,benim tüm annelere tavsiyem imkanınız varsa 2 yaşına kadar evde,2 yaş sonrasında ise günde 2 saati geçmeyecek oyun gurupları ile bu başlangıcı yapmanızdır.Kurum ararken özellikle 10-12 aktivite saatlerinde okullara gitmek,gurupları çocukları,öğretmenleri ve ortamı görebilmek açısından çok önemlidir.karar verdiğiniz noktada zaten doğru bir kurum seçmiş iseniz yetkililer size ve çocuğunuza bir adapte programı uygulayacaktır.alışma süreci 2 hafta ile 1 ay arası değişebilir.bu dönemde eğer kurum size ilk günlerden itibaren bırakın gidin ağlaya ağlaya alışacak gibi bir yönlendirme yapıyorsa arkanıza bile bakmadan hemen  çocuğunuzu alıp gidin zaman kaybetmeyin orada.doğru bir kurum zaten hemen çocuğunuzu ve ihtiyaçlarını tanıyıp,çocuğunuza özel bir program uygulayacak ve çocuğunuzun yaklaşımı nasıl olursa olsun en azından ilk bir kaç gün okulda,hatta gerekirse sınıfta sizinde çocuğunuzla olmanızı isteyecektir.bu zor dönemde ebeveynler nekadar rahat ve kararlı  bir tutum sergilerse çocuklarda okadar rahat alışır.Anne  kaygı duyduğu taktirde ise çocukta bunu hissedecek ve etkilenecektir.Okul öncesi eğitim , doğru zamanda ve doğru yerde olduğu taktirde, çocuğunuz için sosyal ve akademik alanda hayatı boyunca bir fark yaratacaktır..
Yukarı Dön
kukolka Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 18
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı kukolka Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Ağu 2011 Saat 00:15
İzinsiz link verilmesi yasak...

Hangi anaokulu? Hangi kreş? Devlet mi? Özel mi? Çalışan anne olunca, çocuğunuz için belli yaştan sonra anaokulu/kreş bulmanız gerekiyor. Gerçe ben çocuk 3 yaşını geçince mutlaka anaokuluna gitmeli diyenlerdenim. 3 yaşından sonra evde duran çocuğa yazık edildiğini düşünüyorum. 

Şu anda harıl harıl okul arıyoruz. Devlet, özel, hepsini kıyaslıyoruz. Tabi mevcut imkanlar çerçevesinde en iyisi olsun istiyoruz. 

Çalıştığım için bakıcılara da tam güvenemediğimden çocuğum maalesef 1,5 yaşından beri kreşe gitti. Gittiği kreşi önceleri çok beğeniyordum. Sonra işin içine girince ve ikinci bebeğe hamileyken kreşi farklı saatlerde ziyaret edince eksiklikleri daha çok görür oldum. Bu yüzden bu sene tekrar başka seçenekleri de değerlendirmek istiyorum. Bu 2 senelik özel  kreş deneyimim ve şu anki arayışlarımdan çıkarttıklarım görüşlerimi paylaşmak istiyorum. 
- aslında en önemlisi öğretmenin kalitesi 
- biz ebeveynler çocuğumuz kreşteyken onun hakkında maksimum %10 bilgiye sahip olabiliyoruz. Çoğu şeyi göremeyebiliyoruz. 
- kreşleri genelde tamamen birisinin gülümsemesini beğenmemiz üzerine, yani tamamen subjektif kriterlere göre seçiyoruz.
- özel anaokulu/kreşlerin % 90 aşağı yukarı aynı kalitede. İşte bina olarak bir köşk.
- öğretmenler (2 yıllık mezunu şanslıysanız 4 yıllık), size göre genç olabiliyorlar, genç olmaları rahatsız edebiliyor
-standart inglizce, drama, resim gibi dersler işte..
- Sınıflar 7-14 kişilik. 
- yemek mönüsünü size veriyorlar.
Şu anda iyi bir devlet anaokulu buldum, ama sınıflar biraz kalabalık 20-25 kişi ve öğlen uykusu yok.
Fiyat açısından da özellerden çok daha ucuz değil. Özeller benim baktıklarım 850 (pazarlık ile)-1.300 TL + servis. Özel anaokulunun avantajı erken açılması ve geç saatelere kadar çalışması. Özellikle çalışan anne için bu önemli! Devlet anaokulu da hiç fena değil kalite açısından. Başında da dediğim gibi öğretmeni çok iyi tanımadıktan sonra, çocuk için ne kadar iyi olacağını bilemiyorsun. 
Anaokulu seçimini yaparken aşağıdaki liste ile gidebiliriz.
- Anaokulunun/kreşin çalışma saatleri ve tarihleri, tatil günleri (bazı anaokulları yarımgün yasal izin olduğunda tam gün, bazıları yarım gün çalışıyor) Bir okulda şöyle uygulamadan bahsedildi bana, her ayın son cuma günü okul 23:00'e kadar çalışıyordu. Gezmek isteyenler ebeveynler gezsin diye. 
-Öğlen uykusu durumu (bazı anaokullarında isteyenler uyuyor, istemeyenler uyumyor, nasıl idare ediyorlarsa)
-Öğretmen kim olacak, ne mezunu 
Yemek menüsü
- Hangi dersler veriliyor. İngilizce konusu bence çok komik, ama her anaokulunda var. İngilizce telafuzu düzgün olmayan bir sürü öğretmen ders veriyor işte çocuklara. 'This is a pencil' diye. Yapacak bir şey yok.... 
- bu listeye bir sürü şey eklenebilir belki vs.vs. 

Tüm annelere anaokulu seçiminde kolaylıklar diliyorum! 

Düzenleyen Gamze - 14 Ağu 2011 Saat 00:21
http://plazadananne.blogspot.com/
Yukarı Dön
miss hugolina Açılır Kutu Gör
Pırlanta Üye
Pırlanta Üye

Puanlar: 9455
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı miss hugolina Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Eyl 2011 Saat 22:17
merhaba arkadaşlar,

topiğe bir göz atayım dedim,kızım 3 gündür kreşe gidiyor.Bulunduğum ilçede sadece bir kreş var.tam gün 350 tl,yarım gün 290Confusedben yarım gün veriyorum,kızım henüz 4 yaşında ve çalışmıyorum.Sadece sosyal çevresi olsun dedik,çevrede pek çocuk yok... Kızım mutlu şimdilik.Fiyatı çok geldi,amatör çalışıyorlar ve eksikleri çok malesef.sizlerden fiyat rica ediyorum kıyaslama yapabilmek için.

ve 4-5 yaş için günlük çalışma(aktivite çizelgesi)çizelgesi varsa paylaşırmısınız benimle?

teşekkürler
Yukarı Dön
nurten... Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

bilalim + eşim + erenim

Puanlar: 4509
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı nurten... Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Eyl 2011 Saat 17:10
benim oğlumda 25 haziran 2008 doğumlu seneye anaokulunamı gider bir bilgisi olan varmı
beni aydınlatın

KOLLARIMDA İKİ MELEK:)
Yukarı Dön
nilufer Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye
Simge

Puanlar: 3067
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı nilufer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Eyl 2011 Saat 17:26
Orjinalini yazan: nurten... nurten... Yazdı:

benim oğlumda 25 haziran 2008 doğumlu seneye anaokulunamı gider bir bilgisi olan varmı
beni aydınlatın

bizimkıler 2013de baslıcak galıbaConfused    demiştım ya sana kreşe gondermeyı düşünyomusun dıye anca kreş olur heralde
Yukarı Dön
nilufer Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye
Simge

Puanlar: 3067
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı nilufer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Eyl 2011 Saat 17:47
bizim burda var kreş yakın..ufak bıyer internetten baktım cocukların resımlerı falan var..kardelen anaokulu...bu sene cok düşünmüştüm ama 4-6 yaş arası yazıyorConfused   belkı seneye........
yada 6 yaşında direk anaokulunaLOL   bızde bu kreş olayı yoktur ne bızım ailede nede tanıdıklarımda  7 yaşını dolduran okuluna başlar şimdi anaokulu zorunlu olmuş heralde 6 yaşında baslıyo cocuklar..kreş deyınce nıye??  falan oluyolar......Confused
Yukarı Dön
Gülsen Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Yazıldığı gibi okunur:)

Puanlar: 13226
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Gülsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Eyl 2011 Saat 23:13
Kızlar okul öncesi anasınıfı bu sene 2006 lar seneye 2007ler bir sonraki sene 2008 ler onun öncesinde de anaokuluna gönderebilirsiniz. Ama siz evdeyseniz bu sene erken bence. Ben çalıştığım için Efeyi 2.5 yaşında başlattım okullara. Anasınıfı pilot iller dışında zorunlu değil yani aslında 8 yıl eğitim zorunlu 1. sınıftan 8. sınıfın sonuna kadar ama anasınıfı tüm ailelere tavsiye ediliyor    Smile
Yukarı Dön
*sincap* Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Puanlar: 246
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı *sincap* Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Eyl 2011 Saat 11:19

benim kızımda 2007 li sene ye anaokulu olacak

biz busene tamgün kreş e başlatıyoruz .. evde çok sıkılıyor okulu geçen sene yarımgün gitti ve sevdi umarım bu sene de güzel geçer..
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1 6789>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.