Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Testler & Tahliller & Teşhisler
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Yüksek CRP ve demir eksikliği
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumYüksek CRP ve demir eksikliği

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
efthalia Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 98
Mesajın Direkt Linki Konu: Yüksek CRP ve demir eksikliği
    Gönderim Zamanı: 19 Mar 2013 Saat 15:51
Mrb Kadir Bey
4 yaşındaki oğlum bu yıl kreşe başladı, başladığından beri defalarca hasta oldu. Grip geçirdi, kulak enfeksiyonu geçirdi, öksürük atlattık. Ama neredeyse 15 günde bir ateşlendi. Yaklaşık 4 gündür filan da ateşliydi. Ben hep sizin tavsiye ettiğiniz şekilde davrandım, antibiyotik vs. vermedim hiç. Bu kez ateşlendiğinde sadece burnu tıkalıydı ki hala tıkalı. Ve sonunda kan sayımı yaptırmaya karar verdik. Aşırı derecede kansız çıktı ve CRP değeri çok yüksek çıktı. Anormal olan sonuçları aşağıya yazdım. WBC değeri normal çıktı (8,3). Bu arada 4 yaşında 103 cm boy ve 18 kilo. 

1- Doktor Ferrum diye bir kan ilacı verdi, günde bir kez kullanmak üzere. Lütfen sonuçları yorumlar mısınız, zira CRP değeri ve demir değeri beni gerçekten korkuttu.

2- Bugün ateşinin 4. günü ve ateşi bir kulağından 38.8 diğer kulağından 38.2, uyuyunca gene 39'un üstüne çıkacak, ateşin bu kadar uzun sürmesi crp'ye mi bağlı ve normal mi? Sizin ateşle ilgili görüşlerinizi biliyorum ama daha önce havale geçirdiği için ateş düşürücü vermeden edemiyorum, daha önce de hiç bu kadar uzun sürmemişti ateşi, 4-5 gün ateş düşürücü kullanmanın bir sakıncası var mı? Ateş düşürücüleri de çok sık vermedim, en fazla günde 2 kez calpol, 24 saatte bir de dolven verdim 4 günlük süre zarfı içinde.

3- Ateşliyken bir kulağıyla öbür kulağı arasında ciddi fark oluyor, birinden 38.0 diğerinden 39.0 ölçtüğüm oluyor. Bu neden olabilir acaba?

Kreatinin 0,3 (13-43)
Total Billirubin: 0,28 (0,3 - 1,2)
Demir: 28 (60-150)
CRP:66 (0-10)
HGB: 10,9 (11,5-14,5)
HCT:33,9 (34,5-43,5)
MCV:72 (76-96)
MCH:23,2 (27-32)
Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Düzenleyen efthalia - 19 Mar 2013 Saat 22:32
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113113
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Mar 2013 Saat 00:09
1- WBC degeri dusuk, antibiyotik gerekmez.  Grip geciriyor..
2- Asiri degil, hafif bir kansizligi var, HGB: 11.5 olmasi gerekirdi, Atesli olmadigi devrelerde, Demir ilacini verin, etli gidalarini arttirin..
3- Kilosu fazla, 5 yas cesametinde.
4- Ates ile ilgili makalede; Havaleyi de anlattim... Havalede zarar vermez, siz bizim palavraci lara bakmayin... AYRICA ; 4 YASINDAN SONRA HAVALE OLMA IHTIMALI SON DERECEDE DUSUKTUR.
5- Farkli olcum aleti tuttugunuz aci farki yuzunden oluyor. Uzaktan olcenler daha guvenilirdir.
Yukarı Dön
efthalia Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Mar 2013 Saat 05:02
HGB düşük değil çok fazla ama HGB çok düşük değilken demir niçin 28 ona anlam veremedim. Çok da süt içer sütü de biraz sınırlamalı mıyım acaba? 

Havalenin çok şükür zarar vermediğini gördük, ama havale geçirdiği esnada hastaneye götürdük ve 3 gün hastanede kaldık, doğdu doğalı kullandığı tüm antibiyotikleri o 3 günlük süre zarfında aldı. Ben de keşke biraz ateş düşürücü verseydim bu kadar antibiyotiği boş yere kullanmak zorunda kalmıycaktık diye kendimi çok suçladım. Havale geçirince hastaneye götürmeyip evde geçmesini bekleyecek kadar da soğukkanlı biri değilim maalesef. O hastane sürecini tekrar yaşama ihtimali beni korkutuyor zaten. Ama dediğiniz gibi 4 yaşına 1 ay kaldı ve bir nebze daha rahatım artık.

Bu gece hiç ateş düşürücü vermedim ama hala huzursuz, gecede birkaç defa uyanıyor, bir sağa dönüyor, bir sola. Gerçekten huzursuz ki görünürde griple ilgili tek belirti burun tıkanıklığı. Burnu hiçç akmıyor ama zorla sümkürttüğümüzde yemyeşil ve çok koyu kıvamda akıntı var burnunun içinde. Sinüzit gibi bir şey olma ihtimali var mı diye de düşündüm. 

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim, cevaplarınız çok değerli.

Düzenleyen efthalia - 20 Mar 2013 Saat 05:30
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113113
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Mar 2013 Saat 07:10
Akinti koyulastigina gore, Gribin sonuna geldiniz demektir. Sadece benim Grip icin anlattiklarimi uygulayin. HGB iyi olduktan sonra gerisinin onemi yoktur... Sutune karismayin.
Yukarı Dön
efthalia Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Mar 2013 Saat 11:51
Rahatsızlığının sebebi sabah size yazdıktan az sonra anlaşıldı: kulak ağrısı. İliadin'i verince hem biraz burnu aktı hem de ağrım geçti dedi, rahatladı ve uyudu. Kulaktan sonra da öksürük sırada bekliyor gibi :) grip - kulak ağrısı ve öksürük üçlüsüne alıştık bu sene. 
Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum, kolaylıklar diliyorum. İyiki varsınız. KizBebek
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.