Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Testler & Tahliller & Teşhisler
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 11. ay değerlendirme ve kan değerleri
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forum11. ay değerlendirme ve kan değerleri

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
bereketim Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 22
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı bereketim Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 11. ay değerlendirme ve kan değerleri
    Gönderim Zamanı: 09 Nis 2014 Saat 23:04
Merhaba Kadir bey,
Size bu sefer Kızımın 11. aylık kontrolü ve ateş sebebi ile yaşadığımız durum hakkında bilgi vermek istedim, önerileriniz nelerdir?

TEST               BULUNAN          BİRİM          REFERANS
               DEĞER                    DEĞER
                                             ( 1-23 aylık )
------------------------------------------------------------------------

Lökosit                   20.2     x10^3/uL   6.0-14.0
Eritrosit                 4.05     x10^6/uL   3.80-5.40
Hemoglobin           10.1     g/dl             10.5-14.5
Hematokrit           31.2     %               32.0-42.0
MCV                      77.1     fl            72.0-88.0
Trombosit           493.0     x10^3/uL     150.0 450.0
CRP                      67.9     mg/L          < 5.0

Öykü: Pazartesi gecesi kulaktan elektronik ölçüm ile ateşimiz 38.5 çıktı.salıaya kadar bu şekilde devam ettim ateşimiz bu aralarda indi çıktı. Ama İştahsızlık ve halzislik+ağlama+tekrar 38.2 de 1 ölçek 5ml calpol verdik. 1 kaç saat sonra düzeldi oyun oynadı keyfi yerine geldi gece 22:00 den sonra tekrar ateşlenmeye başladı gece sadece anne kucağında geçirdi. Sabaha karşı ateşi hafiflemişti ama ateş ve halsizlik arar ara çıkmaya başlamış. Saat 13:00 gibi tekrar ateşi 38.2 ye gelince tekrar aynı doz Calpol vermiş. Kızımızın durumunun kötüye gittiğini düşünerek Üni. hastanesine getirmedik özel bir Dr. gittik bugün 18:00 de.
Genel muayenesi normaldi. İlaç etkisini gösterdiği için.

1.10.ay da boy:70 kilo:8600 baş.43
11.ay Boy: 73.5 Kilo :8370 Baş:43.7 yani kiloda düşüş var size yazmış olduğum ilk maile göre ne dersiniz?
2.Hemogram ve Crp testi için yorumunuz nedir. (Lökosit değerine göre bir mikrop var dedi idrar tahlilinede bakalım, iştahsızlık için gaita tahlilinide bakalım dedi.)
3.İdrar tah. gerek var mi sizce? Enf. varsa hala ateşi devam eder mi? calpol u verelim yoksa ne yapalım?
4.Enf. varsa vücut bunu atabilir mi? illa antibiyotik gerekir mi? tabi idrar tahlili gereli ise ve nitrit.pozitif çıkarsa enf. vardır teşhisiniz var ama ne dersiniz* (hangi antibiyotik ne doz ve kaç gün önerirsiniz yada antibiyotiksiz geçer mi?)
5.İştahsızlıktan demir eksikliği var gibi dedi,
6.ateşimiş 23:00 şimdi 38.1 lerde ateş düşürücü verelim mi?(eller buz gibii vücut yanıyor )

Teşekkrler.vaktınizi aldım. Bekliyoruz merekla, yanıtlarınızı.
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı bereketim Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Nis 2014 Saat 23:29
ilave:
ağızda koku yok,dilde pas da
öksürük yok,
acı çekerken ağladığında sadece burnu akıyor, diğer zaman akıntı yok,
dr. miz ilaç vermedi şimdilik, idrar ve gaita sonucuna göre ne olur bilmiyorum....
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112765
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Nis 2014 Saat 00:08
Kan tahlilinizde; 11 aylik bir cocuga; "Eriskin" Referans degerleri ile rapor yazan, sahtekar laboratuvari uyarin...
CRP'nin. 2 Referans degeri vardir.
1- kalp dokusu zedelenmelerinde; 0-5 dir.
2- Enfeksiyonlarda; 200 dur.
Maalesef bu sahtekarliklar hep, doktorlarin onerileri ile, doktor-laborant "ikili" cetelesmesinin sonucudur.
Kan sayimindaki; MONO degerine bakin, yuksek ise, "Enfeksiyoz Mononukleoz"dur, sakin antibiyotik vermeyin, dokuntu olma ihtimali cok artar.
SAKIN; Baska tahlil yaptirmayin, sizi oyle bir tezgaha sokacakki, doktor-Laboratuvar ARASINDA MEKIK DOKUYACAKSINIZ..

MONO degerini bana yazin.

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 10 Nis 2014 Saat 00:08
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı bereketim Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Nis 2014 Saat 00:18
mo 6.2 (1.7-9.3) %
sanırım budeğilmi* birde moe 1.3 (0.1-0.6)
peki iye değildir değil mi ?
peki hala ateşi düşmedi ne yapalım nasıl bir tedavi izleyelim?
inanırmısınız kızımkucağımda ynıyor siziz vereceğiniz yanıtı bekliyoruz.
çok çok sağolun
mesaji 2 lemiştim özürdilerim
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Nis 2014 Saat 00:25
lokosit yuksek ama CRP dusuk. (Enfeksiyonlarda ust sinir:200dur) Onlarin kullandigi Referans degeri, Kalp krizlerinde kullanilan "Referans degeri" ... isin namussuzlugunu yapiyorlar..
Sirf denemek icin, Au..tin200 (70ml) gunde:2x1olcek(5ml) baslayin, ertesi gun atesi devam ederse, VIRAL enfeksiyonmus demektir.. Bu sahtekar laboratuvarlardan her sey beklenir.
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı bereketim Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Nis 2014 Saat 00:34
-ilaç taraftarı değilsinizama antibiotik kullanmadan atlatamayız mı?
-kilosu düşmüş ne yapalım, şuanda hiç bir şey yemiyor daha iner gibi değil mi?
-Enfeksiyoz Mononukleoz değilsanırım değil mi?
ateşi düşürmek için kaça kadar bekleyelim ve ateş düşürücü verelim mi? (sabıretmek istiyoruz ama süzüldü prensesim iyice)
-plt değeri 493. xh x10'3/ul (150.-450.) Bu oran lösemi yada başka bir risk taşıyor mu eski maillerde bu tazr bir ifade var ama...

allah razı olsun, kadir bey...

Düzenleyen bereketim - 10 Nis 2014 Saat 01:31
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Nis 2014 Saat 03:16
Atlatmasina atlatirsinizda, is biraz uzun surer.. Her seyin bir karari vardir...
Enfeksiyoz Mononukleoz degil. Bu durumda, Antibiyotik kullanmaniz iyi olur.
Losemilerde; PLT:degeri. "sifir" olur.. Sizde, kemik iligi uyarilmis, ve PLT artisi var.
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı bereketim Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Nis 2014 Saat 05:08
idrar tahlili yaptırıp size haber vercem inşallah, bakalım ne olacak.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.