Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Çocuk Hastalıkları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Yağ atımı(steatokrit) ve süt proteinin sindirememe
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumYağ atımı(steatokrit) ve süt proteinin sindirememe

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
filolog Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 25
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı filolog Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Yağ atımı(steatokrit) ve süt proteinin sindirememe
    Gönderim Zamanı: 09 Tem 2014 Saat 04:46
Hocam merhaba size daha önce de yazmıstım. Süt proteinini ve yağı sindiremeyen bir kızım var. Dogum kilosu 3040 gram 51 cm. Şu anda 1 yasında 7300 gram 72 cm. Gaita ph ı düşük çıkıyor. Sürekli altı pişik oluyor. İshalken, normal kaka yaparken ve kabızken tekrarlanan testlerin hepsinde yağ atımı pozitif cıkıyor. Yağ atımının bagırsaktan mı yoksa pankreastan mı oldugunu öğrenmek için pankreas elastaz testinin sonucunu beklıyoruz. Hocam süt proteinini bir sekilde hallediyorum ama yağı sindirememesi cok sorun oluyor kızım için. 5 ayda sadece 500 gram alabildi. Cok zor durumdayız önce Allah sonra siz, yağı sindirebilmesi için bildiğiniz bir tedavi yöntemi yada bir ilaç var mı?

Düzenleyen filolog - 09 Tem 2014 Saat 04:54
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113103
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Tem 2014 Saat 11:04
Bu kadar ugrasmaya ne gerek var....
Verirsin bir "Pankreas enzimini" ( Gunde 1 defa, Festal draje) agizdan, sonucuna bakarsin. Duzeliyor ise, enzim eksikligi var demektir..

Festal drajeji, havanda ezin ve gidalarina karistirin. Luzumsuz yere verseniz bile bir zarari olmaz.
Yukarı Dön
filolog Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı filolog Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Tem 2014 Saat 04:35
Hocam bu kadar kolay mı yani? eger bir faydası olursa size nasıl tesekkür ederim bilemiyorum.
Hocam bir konu danısacagım size eczacımız cocuklar için draje yerine pankreoflat diye bir granül önerdi. sebep olarak ise darjenin dozunun fazla gelebileceğini ve drajenin sadece ince bağırsakta salgılanan bir asit ile çözündüğünü eger ezilerek alınırsa agızda ve midede tahribata yol açabileceğini söyledi. Ben sizin dediğiniz gibi drajeyi alıp ezip corbasına karıstırıp verdim fakat akşama kadar 8 defa su gibi kaka yaptı dokundu galiba?
Hocam bir de prospektüste "Eğer Pankreatin’e, Dimetilpolisiloksan’a veya ilacın bileşimindeki maddelerden herhangi birine, özellikle de proteinlere alerjiniz varsa; bu ilacı kullanmayınız. " diye bir ibare var kızımın süt proteinine alerjisi var ya herhangi bir sorun oluşturmaz mı acaba?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Tem 2014 Saat 12:33
Palavra sikmis... Hicbir tahribat yapmaz, sadece etkisi azalir.. Bu sebeplede "Tam doz" veriyorum ki, gecen miktar bir ise yarasin.. Pankreoflat'da ayni seydir. Nasil oluyorda, bu ilac midede harabiyet yapmiyormus??? Ben Turkiye de iken, Pankreoflat yoktu.. Tabiiki, bunuda kullanabilirsiniz. Cok kaka yapmasina kafayi takmayin, bir 5 gun kullanin, sonucu konusalim.
Ilac Allerjileri, ileri yaslarda gorulur, cocukluk caginda degil.

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 17 Tem 2014 Saat 12:34
Yukarı Dön
filolog Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı filolog Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Tem 2014 Saat 04:09
Hocam merhaba ilacı yaklasık 9-10 gündür kullanıyorum. 10 gün önce 7300 gramdı dün tartıldı tekrar fakat farklı bir tartıda bu defa 8100 gram cıktı. Tartılar faklı ama bu kadar fark eder mi yoksa draje gercekten işe mi yaradı :)))
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Tem 2014 Saat 13:32
Tahmin et :0)   !!!!

O tahlilleri isteyen doktorada benden selam soyle...

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 19 Tem 2014 Saat 13:34
Yukarı Dön
filolog Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı filolog Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Tem 2014 Saat 10:16
İlacı ne zamana kadar kullanmalıyım sizce? uzun vadede herhangi bir yan etkisi olur mu acaba hocam? Çok tesekkür ederim iyi ki varsınız başka ne denir ki :D 

Düzenleyen filolog - 20 Tem 2014 Saat 10:16
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Tem 2014 Saat 11:36
'1-2 ay' kullanin, sonra 2-3 gun ara verip bir bakariz, zira bu durum zamanla duzeliyor.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.