Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Diğer Sorular
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - EBV Virüsü
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumEBV Virüsü

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
spancm Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 360
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı spancm Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: EBV Virüsü
    Gönderim Zamanı: 16 Oca 2015 Saat 02:35
Hocam dun 36 yasinda erkek bir yakinimin nazofarenks kanseri oldugunu ogrendim..doktorlari EBV virüsüne bagli oldugunu soylemisler.EBV virüsü enfeksiyoz mononukleoz hastaligi virusu olduguna gore bu hastaligi gecirenlerin nazofarenks kanseri olma ihtimali bagisiklik kazandigi icin sifir mi oluyor yoksa yuksek riske mi sahip gruba giriyor ?
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113079
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Oca 2015 Saat 21:55
Bu hastaligi gecirenlerde goruluyor...EBV'nin yaptigi; Enfeksiyoz Mononukleoz harici gorulen hastaliklar son derecede nadirdir..
Burkitt Lenfoma SADECE: Afrika kitasinda gorulur, Nasofarenks Kanseri, cogunlukla, Guney Cin'de gorulur, dunyanin geri kalaninda, nadiren gorulur..
Onleyebilecek veya yapilabilecek bir husus yoktur..
Yukarı Dön
Yasminal Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Puanlar: 310
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Yasminal Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Oca 2015 Saat 22:25
hocam afrika kıtası derken bütün afrika için mi geçerli benim eşim tunuslu ve orda yaşıyoruz .kizim bu enfeksyonu geçirdi.teşekkurler
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Oca 2015 Saat 00:02
Afrika kiutasinin; TAMAMINDA...
Yukarı Dön
spancm Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Puanlar: 360
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı spancm Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Oca 2015 Saat 00:55
Hocam bir cesit tumor virusu diye okudum... her enfeksiyoz mononukleoz geciren hastalarda bu virusun malign bir tabloya donusmesi soz konusu olabilir yani oylemi ?
Yukarı Dön
Yasminal Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Yasminal Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Oca 2015 Saat 08:57
hocam o zaman benim kozim yari tunuslu oldugu icin ve bu enfeksyonu gecirdigi icin burkitt lenfoma riski yuksek demek mi ? nasil bir yol izliycem ben simdi ?
Yukarı Dön
Yasminal Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Yasminal Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Oca 2015 Saat 10:09
hocam inanin internette okuyunca dehsete dustum . benim kizim bu hastaligi gecirdigi icin bu riski yuksek o zaman .her ebv virusu tasiyan afrikali bu kansere yakaliyormu ? yuksek bir oran mi ? lutfen bilgilendirin beni
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Oca 2015 Saat 18:43
Bu hastaligini; HERKES, bir yasta, geciriyor.Eskinin Kizamik hastaligi gibidir. Siz bakmayin keriz Turk doktorlarina, bu hastaligi bilmedikleri icin, cogu insan; hastaligi gecirdiginin, farkinda bile degildir...
EBV'nin yaptigi (tumor degil) kanserler son derecede nadirdir..Bunlara kafa yormayin.. Bu hastaligi gecirenlerde, (tumor degil) kanser olmasi samanlikta igne bulmak kadar nadirdir. Ben; Omrum boyunca, bir tane bile bu kanserlerden gormedim.
Her "tumor" kanser degildir. Enflamasyon da gorulen sislige de; "tumor" denir. Tumor=sislik...

Internette okuduklariniza cok kafayi takmayin.. Ingilizce biliyorsaniz, Wikipedia'dan okuyun. SAKIN; Turkce olanlari okumayin.

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 17 Oca 2015 Saat 18:44
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.