Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Aşılar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Bexsero aşısı 7 aylık bebek
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumBexsero aşısı 7 aylık bebek

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
seda164 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 16
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı seda164 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Bexsero aşısı 7 aylık bebek
    Gönderim Zamanı: 04 Şub 2015 Saat 21:29
Iyi Akşamlar sayın hocam,
bugün çocuk doktorumuza genel kontrol için gittik ve doktorun tavsiyesi üzerine hiç planda yokken Oğluma (7 aylık) bexsero aşısı yaptırdık, Viyana'da. Sizin bu aşıya karşı olmadığınızı okumuştum ama yeni yazdığınız bir yazıda bu Aşının on yaş üzeri önerildiğini okudum. Aşıyı yaptırdıktan sonra endişelendik doğrumu yanlışmı yaptık diye. Aşıyı yaptıranların çok yan etki yaşadıklarını okudum.
Birde bexseronun polisaccarıdlerinin insan sinir hücresindeki saccharidlerine benzediğini ve bu Yüzden molekular mimikry yaparak otoimmun reaksiyon oluştuğunu okudum. Bu ne kadar doğru?
Bu arada burda 2 doz en az 2 ay arayla Yapılıyor. 2. yaş içinde tekrarlanıyor.
Siz ne diyorsunuz aşıyı yaptırmakla hatamı yaptık? Cevabınıza şimdiden çok teşekkürler.
Seda
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112765
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Şub 2015 Saat 20:07
Hata degil,

FDA'in simdiki kabulu ile, Avrupa'daki kullanim sekli farkli..Avrupada; 2 aydan itibaren yapilabiliyor...
Bexsero: A Second Vaccine to Prevent Serogroup B Meningococcal Disease

Robert S. Baltimore, MD Reviewing , Med Lett Drugs Ther 2015 Jan 5; 57:5

Bexsero has received FDA approval for use in individuals aged 10 to 25 years; in Europe, some recommendations suggest use starting at age 2 months.
Yukarı Dön
seda164 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 16
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı seda164 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Şub 2015 Saat 23:33
Cevabınız için çok teşekkürler hocam içime su serptiniz. Peki otoimmun reaksiyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Internette çok yan etkilerden bahsedenler var... Teşekkürler
Seda
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Şub 2015 Saat 02:25
O reaksiyonun; asi ile alakasi yok...
hastaligin kendisi oyle bir reaksiyon yapmiyorda, asisi nasil yapacak...
Butun bu NAMUSSUZLUKLARIN sebebi ne biliyormusunuz???

Son 3-5 seneden beri Turkiye'de, bazi sahtekar doktorlar, Diger Meningokok asilarini yapiyorlardi. Onlar sadece: A,C,Y ve W135 tiplerine karsi koruyor ve sadece; Afrika'daki, "Menenjit kusagi" ulkelerde, Hac zamani buralardan gelenlerden bulasmasin diye Hacilara yapilan bir asi idi. 5 sene milleti kazikladilar, ben o kadar uyardigim halde, bazi ENAYILER israrla bu hicbir ise yaramayan asiyi yaptirdilar... O zamanlar bu asiya bagli Oto-Immun hastaliklar yokmu idi??? Niye o zaman bu sacmaliklari yumurtlamadilar???
Yaptiklari sahtekarliklari gargaraya getirmek icin, simdi boyle abuk-sabuk iddialarla kafanizi bulandirip, eskiden yaptiklari sahtekarliklari ortmeye calisiyorlar.
Son 2-3 senedir bu sahtekarliklari anlatip, bunlari ugulayan sahtekar doktorlari iyi mimleyin demistim.. Iste o gunku uyarim, bu gunler icindi..
O sahtekarlari iyi taniyin. Asiyi hemen yaptirmaniz SART DEGILDIR... LUTFEN GENE GAZA GELMEYIN...

BIR "B-TIPI, MENINGOKOK MENENJIT" SALGINI OLDUGUNDA, YAPTIRIRSINIZ.

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 06 Şub 2015 Saat 02:28
Yukarı Dön
Kaan2012 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 12
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Kaan2012 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Şub 2015 Saat 22:43
Değerli Hocam, ben de soruyu soran arkadaş gibi Avusturya'dan yazıyorum..bizim çocuk doktorumuz da bu aşıyı hemen yaptırmamız gerektiğini düşünüyor. Burda yılda 100 vaka oluyormuş; % 70e  yakın B tipi, 20-30 arası C tipi olmak üzere. Hastalık çok ağır seyrettiğinden bu aşı büyük şans diyor. Ama çoğu Arkadaşımın doktorları hiç bahsetmemişler bile. Yani  biraz fikir ayrılığı var bu aşıda. Arasıra bu hastalıktan kaybedilen çocuk haberleri okuyunca da çok korkuyoruz.
Çok kararsızım Hocam, siz ne derseniz öyle yapacağım. Oğlum 27 aylık. 

Bir de su çiçeği aşısı eksik.

Cevabınız için şimdiden teşekkürler, size minnettarız tüm emeklerinizden dolayı..
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Şub 2015 Saat 23:23
Eger; Avusturya'da salgin varsaki, var gibi anlasiliyor, mutlaka yaptirin. 1 ay sonra da Sucicegi asini yaptirin. Niye bu kadar geciktirdinizki???
Yukarı Dön
Kaan2012 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 12
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Kaan2012 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Şub 2015 Saat 23:45
Yok hocam, Salgın yok. Heryerde olduğu kadar. Ama nadir olsa da çok tehlikeli olduğu için öneriyorlar. Anladım Hocam, sadece salgın olursa hemen yaptıralım...  Su çiçeği aşısını çok gerekli görmemişti doktor, onun için yaptırmadık, şansımıza daha geçirmedi, o zaman biz hemen su çiçeğini yaptıralım.
Çok teşekkürler
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Şub 2015 Saat 18:28
Esas; Sucicegi asisi onemlidir... En fazla komplikasyon yapan, dokuntulu hastaliktir. Kizamiktan beterdir...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.