Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Ateş
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - ATEŞ İLE İLGİLİ BİR KAÇ SORU
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumATEŞ İLE İLGİLİ BİR KAÇ SORU

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
müptela Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 202
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı müptela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: ATEŞ İLE İLGİLİ BİR KAÇ SORU
    Gönderim Zamanı: 06 Ara 2015 Saat 15:04

Dr Bey Sizin tüm makalelerinizi okuyorum dediklerinizi uyguluyorum Allah razı olsun sizden iyi ki varsınız :) Benim sorum üye olduğum bir başka sitede bir anne 3 yaşın altındaki çocuklarda ateşin çok tehlikeli olduğunu bir seferinde kendi çocuğu ateşlenmiş düşürememişler Dr agitmiş ve nörolojiye sevk etmişler ordaki dr ateş çok tehlikelidir deyip epilepsiden şüphelenmişler ve 3 yaşına kadar tedbir amaçlı bir ilaç kullanmasını söylemişler , Ben o bayana sizi tavsiye ederek ateş ve tedavisi makalenizi okumasını tavsiye ettim fakat bayan bunun üstüne bakın ben samsunda en ünlü dr lara gittim hepsi aynı şeyi söylüyor dedi ve bebeği ateşli havale geçirmiş bu yüzden beyninin arka damarinda yavaşlama olmuş bir çok örnekleri var kalıcı hasar bırakabilirdide diyo kendsi , Bunun üstüne size danışmak istedim bu nasıl mümkün oluyor anlatır mısınız ?
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113079
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Ara 2015 Saat 18:22
Atesin, ama hastaliklardan dolayi olan atesin, hicbir zarari yoktur.. Sicak carpmasi ayri konu..
Ayni sekilde; Havalenin'de bir zarari yoktur. Beynin kendini koruma mekanizmasidir..
Dogru; esas olan, Atesi cikaran hastaligin tedavisidir... Menenjit veya Ensefalit gecirme sonucu olusan ATES, hicbir sekilde DUSURULEMEZ...  Ne ilac verirseniz, verin durum cok ciddi oldugundan, vucut atesin dusmesine musade etmez... Tabii; doktor, bu Menenjit veya Ensefalit'i tedavi etmekte basarili olmazsa, kabahati atese atar. Hatta aileye camur atar, "-Atesini dusuremediginiz icin bunlar oldu." der..
Bilhassa, Viral ensefalitlerin, tedavileri yoktur.  Bilhassa boyle damar arizalari, Ucuk virusu olan; HVS Tip:1 enfeksiyonlarinda gorulur..
 Basit bir Gribi bile tanimaktan aciz olup, hepsine;Astim veya Bronsit tanilari koyan  doktorlardan, Ensefalit teshis etmelerini beklemeyin...

Ayrica da; hastalari ates ile korkutup, RANT saglamanin dayanilmaz cazibesini de unutmayin...
Cogu doktor, benim soylediklerimin hepsini biliyor da, bunlari hastalara soylemek, islerine gelmiyor..
Acsinlarda, 1980 sonrasi butun Nelson Cocuk hastaliklari kitaplarina bir baksinlar... Hicbirinde "Ates zararlidir" DEMEZ..

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 06 Ara 2015 Saat 18:26
Yukarı Dön
barbaros430 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 145
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı barbaros430 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Ara 2015 Saat 18:42
Hocam merhaba siz cuma gunu bir gun once 40.2 ateslenen oglum icin ilac vermedim dedigimde agrisi oluyorsa ver demistiniz.bende dun gece atesten cok huzursuz olunca basim agriyor deyincede birde esimin siddetli baskilarina dayanamayip paranox fitil koydum.suruplari tukurdu hep.icini okudugumda fenobarbital maddesinin yari omrunun cocuklarda 65-70 saat oldugu yaziyor.bu nedemek yani fitil koyduktan sonra 70 saathavale gelmezmi ates olsa bile.bu durumda gunde iki kere fitil vermek hata mi.
Birde bizim atesimiz hala dusmedi.bi iniyo bi cikiyo .oksuruk cok fazla.siz tahlile gore grip demistiniz.grip asisi oldugumuz halde ates 5 gun surer mi.
Yukarı Dön
müptela Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Puanlar: 202
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı müptela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Ara 2015 Saat 19:46
Degerli yanitinz icin tesekkürler Dr Bey Clown Senerler once siz Türkiyede iken görümcemin oglu yuksek ates geciriyo ve soguk dusa sokuyolar ve cocuk havale geciriyor dr a gidiyolar acile serumlar bir yığın antibiyotik ilac veriliyor sonra gorumceme arkadasi sizi tavsiye ediyor asistaninizmis :) ve size getiriyorlar Siz yanlis uygulama yapmissiniz soguk dusa sokarak demissiniz ve dr un verdigi tüm ilaclari at çöpe demissiniz siz bir ilac vermissiniz diyip durur minnettarlar size burdan ayrildiginizada üzülüyolar velhasıl böyle bir durumla biz karsilassak alinacak önlem hicbirsey yapmamak mi oyle anladim makalenizden zararsiz oldugu icin , fakat verdiginiz ilac havale icin mi vermistiniz :) kusura bakmayin cok uzattim ama mazur görün hocam engin bilgilerinizden yararlanmak istiyorum Thumbs Up
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Ara 2015 Saat 00:08
1- Fenobarbital'in, havale onleyici etkisi vardir.. Evet; ilac uzun sure vucutta kaliyor ama, etki etmeside zaman aliyor. Bu sebeple, siz 8 saat aralarla, ParaNox120 yaptiginizda, ancak 3. fitilden sonra etkisini gostermeye basliyor. Iyi tarafida, fitili kestikten sonra, 2 gun daha koruyuculugu devam ediyor.
Birinci fitilden sonra, kan seviyesi, havale gecirmesini onlemeye de yetmiyor.. Ancak, en az 3 taneden sonra bu etki gorulur. Asiri birikme diye bir sey yok, ilacin dozu zaten ona gore ayarlanmistir. Dikkat etmeniz gereken husus, yasinin kaldirabilecegi miktarlarin ustunde fitil kullanmayin.
   Hatta en dogrusu, ParaNox kullanilacagi zaman, Fenobarbital uzerinden dozu ayarlamak en dogru yoldur. 1 ParaNox120'de 15 mg Fenobarbital vardir.  Kilo basina: 5-7mg'dan verilir.
MISAL: 9 kilo bir cocukta.
 9kgx5mg=45mg.  Yani gunde:3x1 fitil kullanilabilir.
2- Ates ve Tedavisi Makalemi yazarlar kismindan okuyun... Havale; ani ates cikma durumunda olur. Ates yukseldiginde, kalp ve solunum sayisi artmis ise, havale gelmez. (Soguk tatbik ederde, kalp ve solunumu azaltirsaniz, gene havale gelir)...
3- Kalp ve solunum zaten hizli oldugundan, ilk 6 ay icinde atese bagli havale OLMAZ...
4- 6ay-7yas arasinda, Bas:Vucut orani,  bas lehine fazla oldugundan, bas yani beyin daha fazla Oksijene ihtiyac duyar.  7 yasindan sonra, bas:vucut orani azaldigi icin, beyine giden oksijen azalsa bile, beyinde bir oksijen azligi olmadigi icin, bu yastan sonra atese bagli  havale olmaz.

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 07 Ara 2015 Saat 00:11
Yukarı Dön
barbaros430 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 145
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı barbaros430 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Ara 2015 Saat 08:55
hocam teşekkürler,
havaleden çok korktuğumdan değilde hocam dırdırlardan çok bıktığımdan vermek zorunda kaldım.çocuk ağrım var bacaklarım başım ağrıyor deyince şurubu da tükürünce mecbur fitil taktım.tüm yazılarınızı günlük gazete okur gibi okuyorum ajandama notlar alıyorum ama etrafıma anlatamıyorum.en çok da eşim grip aşısı olduğunuz halde niye bu ateş hala sürüyor,bu çocuk ciğeri çıkacakmış gibi öksürüyor nasıl dayanıyorsun ilaç vermeden diyor.tahlillerimiz temiz çıkmıştı.ateş çok inatçı 4 gündür bi iniyo bi çıkıyo.

hocam peki 15 kilo X 5=75 Mg / 4,5 saatte bir verilebilir doğrumu.birde havale riski yoksa fitile sarılmak ne kadar doğru ağrı kesici olarak.çocuk bazen şurubu tükürüyor çünkü
saygılar sonsuz sevgiler
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Ara 2015 Saat 18:39
O "dirdirlari" bilmezmiyim!!  Zaten butun bu sahtekar doktorlarin, 'Veli-i nimetleri', bu dirdirci kimselerdir..
Onlarin sayesinde, milleti kandirabiliyorlar 

Dogru:  15 kilo bir cocuga; gunde 5 defa verilebilir. Gun icindeki aralar cok onemli degildir.
Muhim olan, 24 saat icinde, 5 taneden fazla vermeyin.
Havale riski olmayanlarda, ParaNox S kullanilabilir... Bu tip'de; Fenobarbital yoktur.
ParaNox120 kullanilirsada, bir zarar olmaz.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.