Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Emzirme & Süt & Ek Gıda & Yemek
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - anne sütü
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumanne sütü

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
maydanoz Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 179
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı maydanoz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: anne sütü
    Gönderim Zamanı: 29 Tem 2016 Saat 15:31
hocam merhaba, anne sütünün yaramaması diye bir şey yoktur diyorsunuz ben de buna inanıyorum ama yine de kafamı kurcalayan bir şey var. kızım sadece anne sütü aldığı dönemde çok az kilo alıyordu (ilk 4 ay sadece 1 kilo aldı). daha sonra doktor infatrini mama yazdı, günde bir şişe (200 ml) veriyoruz ve ayda 1 kilo alıyor, su an 6 aylık.
doğum kilosu 2450
4 aylıkken 3600
6 aylık 5600
bu arada doğduğu günden beri yoğun bir şekilde kusuyor hala devam ediyor. son iki aydır kilo almasının sebebi bu mama mı gerçekten ve gerçekten benim sütüm yaramadı mı bu çocuğa?
bu arada ilk dort ayda az kilo aldı ama sizin iyi beslenen, doyan çocuk tarifinizdeki her şey mevcuttu. 
kafam çok karışık hala çözmüş değilim, yardımcı olursanız çok sevinirim.
Yukarı Dön
maydanoz Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı maydanoz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Tem 2016 Saat 19:58
bir de hocam doktor sütümün az kalorili olduğunu o yüzden kızımın az kilo aldığını söylemişti, böyle bir şey gerçekten var mı anne sütünün az kalorili ya da çok kalorili olması? 
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113079
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Tem 2016 Saat 08:24
Butun annelerin sutu AYNIDIR.
Sizin sutunuzun "az kalorili" olmasi diye bir sey yoktur. Resmen ki..ndan uydurmus.
Anne sutunun terkibi ASLA degismez. Siz ne bakiyorsunuz, gunumuzun keriz doktorlarina!!
Miktar az veya cok olabilir, bu durum farklidir... Ama, kalorisi az veya terkibi farkli; ASLA olmaz..
Zaten anne sutu yeterli gelse idi, bebek, mamayi severek almazdi.
Oncelikle anne sutunu verin, yetmeyen yerini mama ile tamamlayin.
4 aydan sonra; mamaya GEREK YOKTUR... Kutu sutrlerinden verebilirsiniz. Sadece her 100ml'ye, ufak
iki kesme sekeri kadar seker ilave edin.

Yukarı Dön
maydanoz Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı maydanoz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Tem 2016 Saat 12:02
hocam yazmayı unutmuşum ilk ay mama da vermiştik ama 40. gün sadece 300 gr aldığını öğrenince mama vermeyi bıraktım sadece emzirirken de yine ayda 300 200 gr aldı. 
sütümün yetmediğini hiç düşünmedim çünkü sadece emzirirken de çiş kaka sayısı bol boldu, sürekli kustuğu için çıkan miktarları gördükçe şaşırıyordum hatta, hangi ara bukadar süt içti diye. bir göğsümü emerken diğerinden hep süt sızıyor, üç dört saat emzirmezsem kıyafetlerim ıslanıyor, sıktığım zaman fışkırıyor...bunlar olunca sütümün yetmediğini hiç düşünmedim. ama bariz kilo açığı vardı ve infatriniye geçince düzeldi. mama hiç içime sinmiyor ama bırakınca kilo alması yine azalacak diye de korkuyorum.
iki üç haftadır ek gıdaya da başladık evdeki yemeklerden veriyorum yoğurt sütlaç veriyorum tarhana çorbası veriyorum kıyma koymaya gayret ediyorum çorba ve yemeklerine, hiç yadırgamadı gayet güzel yiyor. hatta bir kase çorba içtiktenya da100 ml mamadan sonra yine memeye saldırıyor, sadece memeden sonra mamalara saldırmıyor, yani hocam anlayacağınız yamyam gibi ama bu iştaha rağmen kilo almıyor:)
kafama takılan şu: bir bebek bu kadar yemeyle kilo problemi varsa gerçekten bi sorun mu vardır? (gittiğim bütün doktorlar bu muameleyi yaptı da) yapısı böyle olamaz mı?

Yukarı Dön
maydanoz Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı maydanoz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Tem 2016 Saat 13:38
bir de hocam kusan bebeği nasıl beslemeliyim? kusunca midesi boşaldı diye tekrar tekrar beslemelimiyim yoksa zaten fazla geleni kusuyordur diye dinlendirmeli miyim? hangisi doğru? her iki yöntemi de denemeye çalıştım ama genelde kustukça besliyorum çünkü bişeyler yerken sakinleşiyo sadece:)
çok yedirdiğiniz için kusar diyorsunuz acaba bizimkinde de durum bu mudur, bizimki evet çok yiyor ama çok yese kilosu da fazla olmaz mıydı?

Düzenleyen maydanoz - 30 Tem 2016 Saat 14:06
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Tem 2016 Saat 18:08
Kakasina bakin... Ac kalan bebekte kaka; sert ve top-top olur.
Cok yiyende sulu-yesil kakalar olur.
Yedirdikten sonra; hemen duz yatirmayin. HELE sirt ustu sakin yatirmayin. Yastiksiz ve yuzu koyun yatirin.
Yataginin bas kisminida yukari kaldirin.

Kusma devam eder ve, kilo kaybi da devam ederse; "Pylor Spazmi" olabilir, o yonde incelenmesi iyi olur.

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 30 Tem 2016 Saat 18:14
Yukarı Dön
maydanoz Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı maydanoz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Tem 2016 Saat 21:19
hocam daha önce de sormuştum size, iki aylıkken gittiğimiz hastanedeki ultrasonda pilor spazmı lehinedir yazıyordu, oradaki dr önce ameliyatlık gibi duruyo dedi sonra vazgeçti, daha sonra gittiğimiz hiç bir doktor da pilor spazmını önemsemedi. hatta size sorduktan sonra hacettepedeki bi hocaya götürdük, bu işin zirvesi orası diye, o da pilor spazmı diye bi hastalık yok dedi. benim ciddi anlamda kafamı karıştırıyor pilor spazmı, internette de hiç bişey yok bununla ilgili.sizin eski maiillerinizi de okudum ama hastalığın tanımıyla ilgili bişey bulamadım. pilor stenozu diye bakıyorlar o da yok zaten.
1 pilor spazmı nedir, pilor stenozuyla aynı şey değil anladığım kadarıyla?
2  pilor spazmı olduğunu nasıl anlarız, tedavisi nedir?
bu sorulara hiç cevap bulamadım siz yardımcı olursanız çok sevinirim.
bir de hocam kızımda kilo kaybı yok yavaş alıyordu sadece (ayda 200-300 gr) ama iki aydır infatrini mamayla ayda 1 kilo alıyor. bu mama da gelişim geriliği olan çocuklar için yüksek kalorili bir mamaymış.
hocam çok vaktinizi alıyoruz ama içim içimi yiyor cevap bulmak istiyorum artık:(
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31 Tem 2016 Saat 05:52
Pyloric Stenosis, pyloric spasm ( pylorospasm da denir) pilor spazmi, hepsi ayni anlama gelir. Ramstedt ameliyati denilen, basit bir ameliyati
vardir. Ama, Turkiye'de artik, her kusana; "Reflu" dedikleri icin, bu hastaligi bilen  doktorlarin  olmamasi
gayet normaldir.
Bu durumda, yapabileceginiz bir sey yok... Az az, sik aralarla yedireceksiniz.
Turkiye'deki doktorlar, okuma ozurlu olduklarindan, hicbir halti dogru durust bilmezler. Hocasi sadece
"Pylor stenozu" diye ders anlatti ise, gariban nereden bilecek!!! 
En azindan, acip bir TIP LUGATINA baksa boyle aptal aptal konusmazdi...

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.