Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Grip & Soğuk Algınlığı & Öksürük
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 7 aydır hiç kesilmeyen şiddetli öksürük
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forum7 aydır hiç kesilmeyen şiddetli öksürük

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 4>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
beyzaaa Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 19
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı beyzaaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 7 aydır hiç kesilmeyen şiddetli öksürük
    Gönderim Zamanı: 14 Nis 2017 Saat 15:04
Kadir Hocam merhaba,

Eski sorumu göremediğim için yeni bir başlık açmak durumunda kaldım.

Kısaca özetleyeyim. Bir Arap ülkesindeyiz. Şu an 4,5 yaşında olan oğlum okula başlayınca grip virüsleri ile mücadele başladı. Bunlar standart şeyler, en az iki kışımız böyle geçecek, bilgilendik sayenizde. Ancak 3 aya yakın bir süre, Eylül-Aralık arası hiç birşey yapmamama rağmen (limonlu bal, serum fizyolojik dışında) ve hiç bir ilaç kullanmamama rağmen asla düzelme olmadı, aksine daha kötü oldu. Size o zamanlar da yazdım, bazı virüsler böyledir dediniz.
Ancak sıkıntımız şu ki, bu iş 7 aydır sürüyor. Farklı bir durum mu var diye 7 ayrı doktora göründüm burada. Sadece İngiliz bir bayan sizin gibiydi. Diğerleri astım dedi, reçetelerle gönderdi. Hiç birini almadım, kullanmadım. Sadece acil durum için Ventolin fısfısını aldım. Onu da iki kez yoğun gece öksürüğünde denedim, işe yaramadı. Üç dört dakikada bir öksürmesini kafama takmıyorum bile hiç. Ama bir dakika içinde üç beş kez sürekli öksürmesini ve bunun iki üç saat boyunca devam etmesini çok takıyorum haliyle.    Wheezing infant diyorlar oğluma. Ancak astım değil, ben biliyorum. Nefesi öksürüğü kesilmeksizin devam ettiğinde hızlanıyor ama soluk verişi sıkıntısız. Tıkanır gibi oluyor, dışarı çıkarınca bir süre sonra açılıyor.

Benim size sorularım çok önemli. Ne olur ama ne olur hepsine tek tek cevap verebilir misiniz?

1. 7 ay, asla iki gün bile ara vermeden hep öksürdü. Bu normal midir?
2. Balgamlı da oluyor balgamsız da... Burun akıntılı ve balgamlı olduğunda akıntı asla sarıya yeşile dönmüyor. Hep beyaz akıyor burnu. bu farklı bir şey olabilir mi?
3. Geceleri her gün muhtelif saatte uyanıyoruz. bir gece 1 de diğer gece 10 da, bir diğerinde 3 te ama her gece 7 aydı uyanıyor. Gece uyanmadığı ayda 1-2 gece var mıdır bilmiyorum. Bu da tehlikeli bir şey olabilir mi?
4. Wheezing infant meselesi... Çocukluk astımı gibi de anlatıyorlar. Bu ciğerlerindeki ıslık sesinden kurtulmak için Bricanyl vs kullansam mı? Türkiye'den getirtmiştim. Ama size sormadan denemek istemedim.
5. Hocam genel olarak bu tablodan ne görüyorsunuz? Ciğerlerini dinlemeden bir şey demeniz mümkün değil, biliyorum, ama tahmininiz ne olur? Göğüs Hastalıklarına görünmeli miyim? Ciddi bir şey olabilir mi ki?
6. Böylesi kesintisiz bir öksürük ciğerlerinde hasara yol açar mı?

Çok ama çok sağolun.

Ne olur her birini tek tek cevaplayın olur mu hocam...Böyle 7 ay süren kesintisiz öksürük örneği arşivinizde hiç yok. O yüzden her bir satır cevabınız çok değerli benim için.
Beyza
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113113
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Nis 2017 Saat 20:31
1- Bazi viruslerde olabiliyor. Bilhassa ATES olmayan durumlarda, vucut, o virusu adam yerine koymuyor ve
bagisiklik sistemini calistirmiyor demektir. Bu sayede, vucutta boyle basit bir virus varken, ciidi viruslar vucuda giremezler..
2- Dedigi gibi, yesile donmesi icin, bagisikligin calismasi gerekir. Zararli bir durum degil.
3- Yastigini yukseltin, sicak su buhari uygulayin.
4- Palavra, sakin o Astim ilaclarini kullanmayin.. Vucut; kasten, savunma maksadi ile bronslari daraltiyor.
Vucudn islerine karismayin.
5- Ates olmadigina gore; ilk basindan beri anlattigim durum mevcut..
6- HIC BIR oksuruk, Akcigerlere zarar VERMEZ... Zarar veren, mikroplardir.
Yukarı Dön
müptela Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Puanlar: 202
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı müptela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Nis 2017 Saat 14:31
   Yeni konu açmadan bu konunun benzerini yaşadığımız için buraya yazıyorum Dr Bey 😔
2,5 yaşındaki Oğlumda sık tekrarlayan bir grip durumu var lakin son 5 aydır hep geniz akıntısıyla başlıyor,
Nefesinde darlık yapıyor ama nefes verişi rahat ama o kadar çok öksürüyor ki biz kötü oluyoruz bu durumda 😣 3 gün sabredersek buhar banyosu bal limon bu arada burun akıntısıda oluyor serum fizy yastığını yüksek yatırma vs ilaç kullanmadan sabrediyoruz 3. Gün balgam anca yumuşuyor ve dolu dolu balgamlı öksürmeye başlayınca çocuğumda bizde rahatlıyoruz ateş hiç yok yanlız , ama bu o kadar sık olmaya başladı kı yoruluyoruz neden hep bu şekil oluyo ? Normal grip olsa burun akıntısı hapşurma balgamlı öksürük inanın sıkıntı yapmam ama bu şekil seyretmesi moralimizi bozuyor hamdolsun diyoruz ama sizin görüşlerinizi merak ediyorum
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Nis 2017 Saat 19:00
Insan temasini azaltabilirseniz, daha az hastalanir.
Bu konuyu eski maillerden IYI okuyun....
Yukarı Dön
beyzaaa Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı beyzaaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Nis 2017 Saat 21:26
Hocam öncelikle tek tek cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.

Siz işin sistematiğini yani mantığını da anlatıyorsunuz ve bu bizi çok rahatlatıyor. En önemli farklarınızdan biri de bu.

Ama bu noktada anlamadığım bir detay çıktı ortaya. Bunda da bir parça olsun aydınlatmaya çalışırsanız yine çok sevineceğim.

Ateşsiz bazı virüsleri vücut adam yerine koymaz, bağışıklığı bile çalıştırmaz, tablo uzunca sürer. Bu tamam. Ama bizim hastalığımızın genel akışı şu:

- Eylül ayında başladı
- Aralık'ta 3 günlük ateş oldu (viral)
- Mart'ta 8 gün süren yüksek ateş oldu (yine viral)

Şu an Mayıs'a geliyoruz. Eylül ayında başlayan hastalık ne idiyse, arada geçen ateşli devrelere rağmen şu anki hastalık da aynısı.
Yani 7 aydır aynı hastalık, arada da iki kez ateşli devre.

Şimdi vücutta bir virüs varken diğeri giremiyorsa, iki kere ateş yapan başka virüsler girdi demektir.
Bunlar biri bitip diğeri başlayan hastalıklar ise, 7 aydır hastalığın seyri neden hep aynı? Her gece (istisnasız) öksürük, bazen balgamlı, bazen kuru ve boğuk.
(Bu arada, size bu postu yazdıktan sonraki gece nefessiz kalırcasına öksürük krizine girdi, acile gittik, 4 doz ventolin hava verdiler, ilk kez işe yaradı, daha önce yaramamıştı)

Bir de, sınıfta değişik milletlerden toplam 32 çocuk var. Bu yapışkan virüsler niye sadece benim oğlumu böyle etkiliyor? İlk kez okula başladığından diyeceğim, ama sınıfta 9-10 çocuk daha var ilk kez başlayan. Aynı zamanda "room parent" olduğum için herkesle tek tek görüşüyorum, hiçbirinde böyle yapışkan bir hastalık yok. Benim oğlumu özel olarak bu kadar etkilemesinin aklınıza gelen başka bir sebebi olabilir mi?

Binlerce kez teşekkür ediyorum yine; iyi ki varsınız... iyi ki uzaklardan bize erişebiliyorsunuz.

Beyza
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Nis 2017 Saat 23:29
Dogru!!!!!  Ayni hastalik AMA...... FARKLI VIRUSLER....
Ayrica da, AYNI virus, zaman icinde sekilini degistirip, tekrar-tekrar hastalik yapabiliyor. Bu sebepten, Grip
asilarinin her sene tekrari gerekiyor.
Griplerde; vucut kasten (savunma maksadi ile) bronslari daraltir ve mikroplarin kolayca Akcigerlere
inmesine mani olur.. Soguk havaya cikardiginizda da, cocuk rahatlar.
Ventolin ile fazla ugrasmayin..

1- Okul oncesi, abi-abla'dan bu virusleri alanlarlarda,
2- Okul oncesi; yuva-Kres'e gidip, bu hastaliklari gecirenlerde ; okun doneminde daha az hastalik olur.

Yukarı Dön
beyzaaa Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı beyzaaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Nis 2017 Saat 20:19

Grip aşısını okula başlamadan ilk fırsatta vurduracağım. Çok teşekkürler sabırla cevapladığınız için. İçimize su serpen, bizi rahatlatan bir tek siz varsınız.

Facebook.ta alerjik astımlı çocuklarımız diye bir grup var; elbette ki bazı çocuklar gerçekten astımlı ama benim yaşadıklarımı yaşayan ve ilaçlarla iyileşmeyen, tıpkı anlattığınız gibi soğuk algınlığı ilaçlarıyla daha beter durumlara düşen çocukların ebeveynleriyle dolu... Sizi okudukça çok üzülüyorum...

Selam ve sevgiler

Beyza
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Nis 2017 Saat 20:25
Bosverin... Her toplum, layik oldugu bicimde doktorlara sahiptir.
O insanlar hallerinden o kadar memnunlarki!!!
Hic Astim krizi gecirmemis "sozum ona" Astim hastalari cogunlukta!!!
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 4>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.