Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Grip & Soğuk Algınlığı & Öksürük
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 7 aydır hiç kesilmeyen şiddetli öksürük
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forum7 aydır hiç kesilmeyen şiddetli öksürük

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1234>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 112786
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 May 2017 Saat 19:01
1-  Ilac dozunu zaten belirtmistim.. "...Bricanyl surup, gunde: 2xyarim olcek(2,5ml) 5 gun verin,"

2- Bricanyl'i; gunde 3x yarim(2,5ml) verin..   
3- Ventolin sprey, yedekte dursun, sikisirsaniz kullanin.. 
4- Dediginiz dogru, nadiren de olsa, bazi virus enfeksiyonlarinda, vucut bu sekilde tepki gosterebiliyor. 
O yuzden,  5 gun sonra konusalim demistim..  Bundan da maksat, ilacin dozunu ayarlamak icindi.. 
5- VE,,,  bir defa, Bricanyl basladiginizda; iyilesince bile ilaci kesmeyin, en az 1 ay alsin.. 
Zamanla bu viruslara karsi Antikorlar gelistiginde,  bu reaksiyonlari gormeyeceksiniz. 
Yukarı Dön
beyzaaa Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 19
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı beyzaaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 May 2017 Saat 13:03

Hocam selamlar,

Bricanyl ile çok daha iyiyiz şimdiye dek. Önceden mütemadiyen günde üç dört kez geçmeyen öksürük krizleri geçirirken, şimdi bu sayı çok saha kısalmış bir iki krize döndü. Bazen Ventolin ile destekliyorum. Tamamen bitmese de oldukça azaldı. Ara ara normal öksürdüğü de oluyor,  onları saymıyorum.

1. Bu durumda oğlumda bronşit ya da astım mı var tahmininizce? Çünkü Bricanyl'e cevap veriyor. Tabii ki dinlemeden bir teşhis koyamayacağınızın farkındayım.

2. Diyelim ki astım, bu durumda önümüzdeki kış korumak için sadece Bricanyl ve Ventolin ikilisini mi kullanacağım yoksa kortizonlu spreyler de gerekecek mi? Yine kesin bir şey söyleyemeyeceğinizin farkında olarak soruyorum bu soruyu.

2. Bir tanıdığımın arkadaşının çocuğu 3 yaşından 6 yaşına dek astım teşhisi almış. Hafiflese bile asla düzelmemiş. Balgam söktürücü ilaçlar, alerji şurupları, her şeyi denemiş ama atlatamamış. Sonunda farklı bir doktora görünmüş İstanbul'da. Bronkoskopi ve tomografi sonucunda, ciğerlerinde bir balgam kütlesinin tabaka haline geldiğini ve bu balgam kütlesinin akciğere bronkoskopi ile temizlenemeyecek kadar yerleştiğini farketmişler. Lobu (ya da bir parçası) ameliyatla alınmış. Bunu tam anlayamadım ama, böyle bir ihtimal mümkün mü? Mümkünse çok korkutucu çünkü. Bronkoskopi yoluna gitmeli miyiz biz de, işi garantiye almak için?

3. Çocuk Göğüs Hastalıklarına gittik geçen hafta bir de. Bu konuda burada tek bir uzman var ve oldukça isim yapmış biri. Ama sizin tedavinize devam ederken tabii ki. "Persistan bakteriyal bronşit" teşhisi koydu. Bakterilerin özel bir hücrelenme ile akciğere yerleşmiş olabileceğini, 2-3 hafta arasında Augmentin muadili bir antibiyotik kullanmamızı söyledi. Böyle bir şey hastalık var mıdır gerçekten?

4. Kulak Burun Boğaz ile ilgili bir sorun olabilir mi ki? Geniz akıntısı gibi mesela… Baktırsam ne gibi farklı bir ihtimal çıkabilir, yoksa vakit kaybı mıdır?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Beyza
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 May 2017 Saat 18:24
1- Astim diyebilmek icin; "Astim Krizi' gormeniz SARTTIR!!!  Turk usulu Astim tanisi KONULMAZ!!! 
2- Sakin, BOYLE,  "isin kolayina kacici" usullerle, cocuga luzumsuz ilaclar baslamayin... 
Ayni arazlar oldugunda; Bricanyl surup ve yedekte Ventolin sprey yeterli olur..  
3- Astim; HAYAT BOYU surer.... O; "tedavi oldu" denilenlerin; TAMAMI, yanlis teshistir.. 
Ameliyat edilen vak'alar:  Asiri miktar ve surelerde, oksuruk kesici ilaclar ve Kortizonlu spreyler kullanan
cocuklarda olan; "Bronsektazi" durumlaridir... Meslek hayatim boyunca, tek bir tane bile hastamda, Brosektazi gelismedi..

Aferin, Peditus ve bilhassa Asist ile birlikte, kortizonlu spreylerin kullanimi ile, oksuruk tamamen
kesildigi icin,  atilamayan balgam (ifrazat)in, Akciger dokusunda yaptigi harabiyet ile , Bronslarda asiri genislemeler olur...
Boyle; "Sahtekarligin 3 Safhasi"nin uzun sure uygulanmis oldugu hastalarda Bronsektazi sik gorulur(gorulecek)..
Bu tamamen, doktorlarin verdikleri ilaclarla olusan bir tablodur.. 
3- Sacmaligin bu kadarina da PES YANI!!!  Hem Bakteriel, hem Bronsit, hemde "persistan" yani kalici!!!
Iyi sallamis.. Yok canim, kasten uzun sureli tedavi veriyor ki, zamanla iyilesince, kendisi iyilestirmis
olacak...  Yerseniz!!!
4- Ortada, oyle buyuk bir YAGMA varki, onune gelen bu yagmaya dahil olabilmek icin, ellerinden geleni
yapiyorlar.. Sakin bu KBB dalaveralarina kanmayin.. Sizi once; gereksiz  ilaclara bogup, ondan sonra da;
"Bakin ilaclarla olmuyor, buyurun ameliyata" diyecekler.. 
Ortalik sahtekardan gecilmiyor.. 
Cok okumaniz gerek.... 

Yukarı Dön
beyzaaa Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı beyzaaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 May 2017 Saat 20:06
Ay hocam sakin olun, tamam bu teşhislere kızıyorsunuz da, ben sizin yazılarınızı yalayıp yutmaktan başka bir şey yapmadım ki şimdiye kadar... Çok okuyorum, yerli yabancı ne bulabilirsem bu konularda. Ama tabii ki tıp alanında değilim, anlamadıklarımı da size soruyorum..

Peki bir şey daha yine kafama takılan... Alerjik öksürük diye bir şey yok mu gerçekten? Ya da koşup zıplayınca niye öksürük atağı gelir?
Siz gerçek astımlı hastalarınızı nasıl tedavi ediyorsunuz bir de? Kortizonu orada da mı kullanmıyorsunuz?

8 ay boyunca sizin tedavilerinize yapışıp kaldığım ve ilaç kullanmadığım dönemde, çocuğumun öksürüğünün anormal olduğunu ve niye ilaç kullanmadığımı soran herkese sizden bahsettim. Onlar sordular bu soruları ve işin açığı cevaplarını ben de bilmiyorum...

Meşgul ediyorum diye yine kızmayın nolur.
Beyza
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 May 2017 Saat 05:33
1- Allerjik RINIT (burun akintisi) ve hapsirmalar olur..
 - Allerjik; "Wheezing" denilen, sesli nefes olur...
 - Bu donemlerin ARKASINDAN,   oksuruk olur... Oksuruk, DAIMA, 3.plandadir..
Tek basina olan oksurukler; allerjik degildir...  Hele ates ile beraber olnalar, hic degildir...
2- Ben, hastalarima; Bricanyl surup baslarim, Ventolin SPREY, yedekte bekler.. ASLA hicbir hastamda,
Kortizonlu spreyleri kullanmadim...  Her zaman, Ventolin sprey yeterli oldu.. 

O; "herkese", bir sorun bakalim, cocuklarina hic GRIP teshisi konulmusmu???? 

Yukarı Dön
beyzaaa Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı beyzaaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 May 2017 Saat 15:54
Çok mantıklı, bu yüzden size güveniyorum ya sadece zaten...

- Peki bu Bricanyl ile birlikte neredeyse her gün en az iki kez Ventolin kullanmak durumunda kalmamın bir zararı var mıdır Hocam? Kriz geldiğinde Ventolinsiz kesemiyorum. Dediğim gibi, şuruptan sonra azaldı bariz bir biçimde, ama Ventolinsiz bir günümüz yok yine de.. Bir zararı olur mu bu kadar sık kullanıyor olmamızın?

- Öksürüğün bu kadar uzun zamandır devam etmesi ciğerlerinde bir hasar yapar mı?

- Sökemediği balgamı varsa diye  Perebron kullanmalıyım beraberinde? Daha iyi sonuç alabilir miyim sizce?

Beyza
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 May 2017 Saat 19:22
1- Yoktur..  Sprey; dogrudan solunum yollarina etki ettiginden, cok daha AZ dozlarda etki eder.. Halbuki
surup olarak verildiginde, Akcigerlere erisebilen miktarin yeterli olmasi icin, 20-30 misli miktarlar gerekir..
Bu miktarlar da; bilhassa 2 yas alti cocuklarda zararlidir.. Dusuk dozlarinda etkisi olmaz.. 
2- Bilakis tam tersi, oksurugu suni olarak keserseniz, o zaman besiniz belaya girer.. 
Siz Turk cocuk doktorlarina ne bakiyorsunuz ki!!!Onlar; Ates, oksuruk, ishal gibi vucut tepkilerini hastalik
zannederler.. 

3- Perebron???? Bilemem, akcigerlerini dinleme imkanim olmadigi icin, kesin bir sey diyemem....
Deneyin.

Yukarı Dön
beyzaaa Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı beyzaaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 May 2017 Saat 19:49
Tamamdır, umuyorum bir süre daha soru sormak zorunda kalmam ve sizi rahatsız etmem....

Çok çok teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız..
Beyza
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <1234>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.