Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Diğer Sorular
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - TSH ve B12
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumTSH ve B12

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
meryem82 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 125
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı meryem82 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: TSH ve B12
    Gönderim Zamanı: 26 Tem 2017 Saat 22:16
Selam hocam 34 yaşında bayanım TSH 17 B12 de 343 çıktı. T3 ve T4 normal düzeyde Hgb 11 bu arada... Henüz endokronolojiye gitmedim ancak bu tabloda hafif troid yetmezliği görünüyor ilaç başlamalı mıyım sizce ? Ayrıca B 12 illa kastan mı alınmalı ? Oral olarak iyi emilmediği söyleniyor. Hatta bu dodex ampulleri içenler var sizce en uygun yöntem hangisi ??? Teşekkürler şimdiden
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113113
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Tem 2017 Saat 05:48
1- Bu B12 vitamin sahtekarligi, Turkiye'ye, Tahlil "kitleri" geldikten sonra basladi... 
Anladilar ya, Turk doktorlarina, rusvet verdinmi herkezden B12 tahlili isterler, butun doktorlari kafaya aldilar..
2- Bakin: B12 eksikligi, midede;"Entrensek Faktor" denilen bir maddenin eksikliginde(ileri yaslarda), olusan;
PERNISIYOZ ANEMI  oldugunda verilir. Sizde, bunu gosterecek bir; "Megaloblastik anemi" yok ki, B12
vitamini verilsin.. Ayrica da, Dodex ampul agizdan etki etmez!!!  Tipik Turk doktor uydurmasidir. 
3- Anemi filan yok!! HGB degeri alt sinirda, biraz etli gida tuketimini arttirin. 
4- TSH:17 ne????  Elma mi, armut mu???? 
5- TSH: (Normal degerleri) 0,5-4,5 microIU/L  birimi ile gosterilir.. O Laboratuvar, once adam gibi bir
sonuc versin.. 

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 27 Tem 2017 Saat 05:51
Yukarı Dön
meryem82 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 125
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı meryem82 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Tem 2017 Saat 10:53
Hocam TSH ı ben kendim kısaltıp öyle yazdım. TSH 16,95 mIU/L yazıyor. Halsizlik,kabızlık, üşüme, deride kuruluk gibi şikayetlerimde var. Dışardan sentetik T4 hormonu verecekler biliyorum gidince ama doktorlara güvenimiz kalmadığı için önce size yazmak istedim.B12 nin en iyi alım yolunu merak ediyorum çok fazla bilgi kirliliği var oral fayda etmiyor mu ? Ben kullanmayacağım ama öğrenmek istedim
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113113
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Tem 2017 Saat 19:04
Bir onceki cevabimda, TSH:normal degerlerini yazdim.. Eger bir hata yoksa, TSH baya yuksek, tedavi
gerekir...... 

B12; butun et, sut, tavuk, yumurta, balik, tam bugday gibi BUTUN gidalardan temin edilir..
 Zaten; B12 eksikligi, az alindigindan DEGIL, mide de; "Entrensek Faktor" salgilanamadiginda olur.
O yuzden, ZATEN; B12 vitaminini (Dodex ampul gibi) agizdan;  iciren, APTAL doktorlara itibar etmeyin!!! 

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.