Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Kan Tahlili Yaptırmalı mıyım?
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kan Tahlili Yaptırmalı mıyım?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
yeldabinici Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 37
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı yeldabinici Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kan Tahlili Yaptırmalı mıyım?
    Gönderim Zamanı: 21 Şub 2018 Saat 00:10
Merhaba Kadir Bey;

Kızım 6,5 yaşında 26 kg. 3 sene önce akdeniz anemisi (bağışık) teşhisi koymuştu doktoru. 

Normalde akranlarından her zaman daha fazla su tüketir. 2-3 haftadır günde 2 litreye yakın -hatta bugün net 2 lt- su içiyor. Bu arada 2 haftadır hafif atlattığı bir gribal durumu var.  İştahı normal aslında ama bugün mesela doymak bilmedi bir türlü. Sürekli karbonhidratlı besinler tercih ediyor (elbette ben elimden gelen sınırlamayı uyguluyorum) Ve maalesef şekere karşı inanılmaz bir zaafı var. 2 sene önce şeker için test yaptırdığımızda birşey çıkmamıştı.

Acaba şimdi tahlil yaptırmalı mıyız? Çok aşırı korktuğu için soruyorum size, boşu boşuna stres yaratmayalım çocukta. 

Vaktinizi aldığım için mazur görün lütfen, saygılar...

Düzenleyen yeldabinici - 21 Şub 2018 Saat 00:17
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113079
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Şub 2018 Saat 04:28
1- Siz Turk doktorlarinin teshislerine inaniyormusunuz?? Su; "Hemoglobin Elektroforezi Testi" sonuclarini 
bana da bir  yazin.. Bakalim dogrumu??
2- Grip nedeni ile, agzi devamli acik ve agizdan nefes alip-verirse su kaybi olur ve cok su icer normaldir.
3- Cocuklardaki seker bu sekilde olmaz.. Boyle sacma-sapan islerle ugrasmayin. Cocuk sekeri; Tip1 olup,
hicbir erken arazi yoktur.
Aksam saglam yatirirsiniz, sabah; seker komasinda uyanir...  
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı yeldabinici Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Şub 2018 Saat 10:45
Doktor, başka bir nedenle gittiğimiz muayene için yaptırdığımız bir kan tahlili sırasında değerlere bakarak öyle tahmin etti. Hemoglobin Elektroforezi Testi yapıp yapmadığını bilmiyoruz. Yani bizdeki algı, tesadüfen ulaşılan bir sonuçtu bu. Çok zaman geçtiği için sonuçları bulamadım tabi. 

Peki asıl sorum, bu dediğiniz testi tekrar ettirelim mi? (elbette size göstereceğim sonuçları) 
Herhangi bir rahatsızlığı olmasa da çocuğa "genel sağlık taraması" niyetiyle test yaptıralım mı? 

İlginiz için minnettarız....

Düzenleyen yeldabinici - 21 Şub 2018 Saat 21:21
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Şub 2018 Saat 20:03
Ohoooooo! Siz Turk doktorlarina bakarsaniz, onlar "kan Sayimi" ile bile "Akdeniz anemisi" teshisi koyarlar.
Birde ustelik; Demir ilaci bile verirler..
Siz hele bir su; "Kan Sayimini" bir gonderin de , (en son yapilani da gonderseniz olur), once bir bakalim, 
"Hemoglobin Elektroforezi" gereklimi???   
Ayrica da; benim zamanimdaki bilgilere gore(!!),  bie Akdeniz Anemisi buldugumuzda, anne ve baba da
da arardik.. Tabii simdi Turkiye'deki MUHTESEM,  "Saglik Reformlari"  sayesinde, oyle super doktorlar
yetisiyor ki, sadece "Kan sayimi" ile bile teshis koyabiliyorlar..

"Genel saglik Taramasi" Saglik bakanligin peydahladigi "Aile Hekimliklerinin" bir uydurmasidir.
Kendilerine yeterli hasta gelmeyince, sadece asi icin gelen hastalara bu "Taramalarla" sahte raporlar
verip, halki korkutup, kendi doktorlarina yoneltirler. 
Yaptiklari en buyuk sahtekarlikta; cocuk kan degerleri yanina, ERISKIN "Normal degerlerini" (Referans
araliklarini) yazmaktir.  Bu sebeple de; Turkiye'de butun cocuklar; (sanki) Anemik ve antibiyotik gerekecek
durumlardadirlar. 

Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı yeldabinici Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Nis 2018 Saat 22:55
Merhaba, hoşgeldiniz Hocam! Yukarıda bahsi geçen tahlilleri buldum. haziran 2014 tarihli. resimde de güncel kan testi sonuçlarını görebilsiniz. D vitamini eksikliği için D vit ampul, 1 ay arayla 2 tane verdim. 

- D vitamini seviyesine tekrar baktırmalı mıyım? (D vit yeterli olmuş mu diye?) Evet diyorsanız, ne zaman?
- Kızımın demir oranlarıyla ilgili ne söylersiniz?

2014 YILINDAKİ KAN TESTİ SONUÇLARI

Demir 44 (25-101)

TDBK 493 H (250-450)

Ferritin 4,73 L (7-142)

Hemoglobin Elektroforezi (CE)

HbA2 2,8 % (2,2 - 3,2)

HbA 97,2 % (96,8 - 97,8)

MART AYIN SONUÇLARI: https://hizliresim.com/5D161D

Çok teşekkür ederiz, eksik olmayın!

Düzenleyen yeldabinici - 07 Nis 2018 Saat 22:58
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Nis 2018 Saat 05:16
Her hangi bir kan hastaligi yok...
En son verdiginiz  ( ne zaman verdiginiz belli degil) Dvitamininden, 1 ay sonra tekrar olcturup, bana yazin.   
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı yeldabinici Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Nis 2018 Saat 22:27
Hocam mart ayının başında ve bu ayın başında 1er ampül verdim. 
Mayıs başında tahlil yaptırıp size yazacağım.

Çok teşekkür ederiz!

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.