Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - şeker mi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

şeker mi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 5>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
esra_kocabiyik Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 524
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı esra_kocabiyik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: şeker mi
    Gönderim Zamanı: 15 Nis 2018 Saat 23:44
hocam merhabalar
4,5 yaşındaki oğlumun aralık ayında çok sık gece idrar çıkmasından ve çok sık acıkması sebebi ile şeker tahlili yapmıştık..
glukoz 98 hba1c %5,3 çıkmıştı

idrara sık çıkma ve sürekli bişi yeme isteği hala devam ediyor ve hep kafamızda şeker şüphesini uynaık tutuyor..
mesela sabah saat 11 gibi kahvaltı ederiz, yarım saat bile olmadan anne bişi yiycem yada elma istiyorum der..ben de hemen vermem 2 saate kadar bekletirim en azından..sonra elma yada başka bir meyve yer,tabi sonra yine bişiler yemek ister ama genelde pek vermem.. sonra akşam 6 buçuk gibi akşam yemeği ardından 8 gibi tatlı yeriz ve saat 11 gibi uyur..

etrafta herkes oğlumu iştahı ve hareketliliği ile ön planda tutar..yedin yedin doymadın filan derler  hep..ama kilolu değildir,hatta biraz zayıf bile.

aralık ayında gece çok çişe kalkıyordu ancak artık 1 defa sabaha karşı ya kalkar ya kalkmaz..gece alt ıslatma nadiren olabiliyor.. gündüz tuvalete bazen çok sık çıkıyor bazen normal..
internette araştırma yapınca tip 1 tip 2 yada gizli şeker hakkında bi sürü değişik yazı var ve inanın insanı allak bullak ediyor..bilgi kirliliği resmen..
o yüzden nerede şüphelenmem nerede dr.a gitmem konusunda size sormak en doğrusu..
Yukarı Dön
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı esra_kocabiyik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Nis 2018 Saat 00:59
Sizin eski bi yazinizda cocuklarda referans araliginin 50-80 olduğunu görmüştüm. .bbiz aralik ayında yaptirdigimiz tahlili size göstermiştik,sşeker yok demistiniz 98 glukoz degeri icin.. diger yazinizda 80 değerini gorunce de endiselendim
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113079
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Nis 2018 Saat 01:54
Cocuklarda; Tip2 seker hastaligi OLMAZ...
Tip1 seker hastaliginda da; cocuk aksam saglam yatar, sabah seker komasinda uyanir.
O baktirdiginiz Kan sekeri icin, geceden, 8 saat AC kaldimi??? Benim verdigim; 50-80 degerleri; "Aclik Kan
Sekeri" degerleridir.  Akliniza her estiginde, kanda seker bakilmaz. Mutlaka oncesinde en az 8 saat ac kalmis
olmasi sarttir. 
Yukarı Dön
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı esra_kocabiyik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Nis 2018 Saat 05:44
Evet hocam açtı..hhatta 8 saatten bile fazla bi açlığı vardi.. 
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Nis 2018 Saat 19:27
Tekrar, AMA, farkli bir laboratuvarda; aclik kan sekeri baktirin..   
Yukarı Dön
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı esra_kocabiyik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Nis 2018 Saat 17:41
hocam merhaba
kan testini bu sabah yaptırmıştım.

sonuçları aldık.. 
dr. şekeri gayet normal ancak kansızlığı giderek artmış dedi,geriye dönük tahlillere de bakarak.

1 aylık bi tedavi uygulayalım demir ilacı verelim 1 ay sonra tekrar hem aynı tahlilleri hem de farklı tahlillerden istiycem dedi..şuan için endişe edilecek bişi yok ama tedavi sonucu tahilller yine düşük çıkarsa lösemi yada başka hastalıkların habercisi olabilir dedi..

biz çok fena korktuk hocam..

oğlum 4.5 yaşında.her sabah 1 bardak süt içiririm. günde 1 defa bazen de 2 defa çok açık çay içer,bazı günler kahve diye tutturur hatta..1 senedir pekmez filan da vermedim..haftada 1 kadar et tüketimi oluyor.

size yolladığım tahlillerin sağ tarafında da 5 ay öncesinin ve 2016 nın tahlil sonuçları da yazıyor..
lütfen bi bakıp değerlendirirmisiniz? 

Düzenleyen esra_kocabiyik - 17 Nis 2018 Saat 18:26
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Nis 2018 Saat 19:43
Turk cocuk doktorlarina sakin itimad etmeyin..
(resimler acilmiyor).. HGB:10g/dl've ustu ise, SAKIN DEmir ilaci kullanmayin...
Turkiye'deki cocuk doktorlari ahmak olduklari icin, bebek kan degerlerini bilmezler,  eriskin referans araliklari ile mukayese ederler..
Bebeklerde HGB degerleri:
0-3 gunluk bebekte: 15,0-20,0 g/dL
1-2 Haftalik           : 12,5-18,5 g/dL
1-6 aylik               : 10,0-13,0 g/dL
7-2 yas                 : 10,5-13,0 g/dL
2-5 yas                 : 11,5-13,0 g/dL    dir.
Bunu Turk doktorlara, mumkun degil, anlatamazsiniz.. 
Koskoca Saglik Bakanligi bile bunu bilmez, Turkiye'de butun cocuklar anemik diye, Saglik ocaklarinda,
zorla herkese Demir ilaci kullandirirlar.. Balik bastan kokmus.. Boyle Saglik bakanliginin, boyle doktorlari olur!!

Yukarı Dön
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı esra_kocabiyik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Nis 2018 Saat 20:37
hocam başka şekilde denedim resmi yüklemeyi. hgb 9,6.. diğer değerlerde de düşüklük ve yükseklikler var..
oğlum 4,5 yaşında..

hem linki hem de resmi ekledim

http://m.YollaYap.com/bbtc/1523986425247.jpg

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 5>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.