Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - pfapa veya fmf
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

pfapa veya fmf

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
melisela Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 112
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı melisela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: pfapa veya fmf
    Gönderim Zamanı: 05 Eyl 2019 Saat 10:35
Hocam merhaba, size daha önce de çok kez ikizlerimin kız olanının ateşlenmesini yazmıştım. Kızım son 1 senedir ayda 1 olmak üzere 39-41 arasında ateşlenmeye başladı. En son nefroloji kontrolünde fmf için  test verdik. onun sonucuna göre pfapa olup olmadığına karar verilecek. Ateş 1 hafta sürüyor. Crp, fibrinojen, sedimentasyon değerleri ateşli iken çok yüksek çıkıyor. En son ateşlenmesinde 4. gün antibiyotik verdiğim için doktor teşhisi koymadı diğer ateşlenmesinde kan aldırıp faxlamamızı söyledi. Eğer pfapa veya fmf çıkarsa nasıl bir yol izleyelim? Sanırım kortizon uygulanıyormuş. Kızımın genetik geçişli böbreklerinde kistler var. Bu ilaçlar daha çok zarar verir mi?Eğer teşhis koyulursa bademcik ameliyatını önerirmisiniz? Biz ne yapacağımızı şaşırdık. Sizin görüşleriniz bizim için çok değerli. Yardımınızı bekliyorum hocam. Saygılar
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113079
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Eyl 2019 Saat 19:55
1- Turk doktorlari, FMF hastaligini bilmezler.. FMF'de, ESAS onemli bulgu, Bilhassa sabah erken saatlerde 
gelen Karin agrilaridir. Ates; her FMF hastasinda olmaz ama Karin agrilari HER hastada vardir. 
Uzun boylu testlere, tetkiklere de gerek yoktur... Colchium tablet gunde 1 tane verirsiniz, ertesi gun
karin agrilari gecerse, FMF dir, ilaca devam edilir.  Bu kadar basit!!! Gerisi soytariliktir.
2- PFAPA'nin neden ve nasil  oldugu kesin degildir. Sizde bu arazlarin 
-Muntazaman her ay ayni gun olan ates.
-Boyunda yaygin Lenf bezleri.
- Farenjit ( Bogaz  de visne rengine yakin kizariklik)
- Agiz icinde yaygin Aftlar olacak..
Yoksa klasik Turk doktor  kafasi ile, her ATESI olana PFAPA denmez...

Ben olsam hepsinde bos veririm..  

Yukarı Dön
melisela Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı melisela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Eyl 2019 Saat 11:47
Bende boş vermek istiyorum hocam ancak ateş 1 hafta boyunca çocuğu mahvediyor. 41,5 olduğu oluyor. Ateş düşürücü etkisi geçince tekrar yükseliyor. her ay 1 hafta ateş düşürücü verip geçiştirmeye çalışsam olur mu acaba? 1 hafta boyunca yemek içmek istemiyor. Ben fmf olduğunu düşünmüyorum çünkü karın ağrısı yok gibi. Pfapa ya daha çok benziyor. 
son üç ateşlenme tarihleri
17 haziran
12 temmuz
13 ağustos
Dediğiniz gibi boğaz bembeyaz, ağız içinde aft oluyor ve dışarıdan beze gibi şeyler fark ediliyor boğazda. 
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Eyl 2019 Saat 19:27
PFAPA arazlarinin tamami varsa, tedavi gerekir. Kortizon yaptirin.
DIKKAT: Bazi salak doktorlar, Decort ampulu iciriyorlar, oyle tedavi olmaz!! Igne olmasi sart. 
Yukarı Dön
Ebru1982 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 34
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Ebru1982 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Eyl 2019 Saat 23:24
https://www.google.com.tr/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/yanlis-teshis-2-5-yasindaki-cocugun-bobrekleri-40444591
Yukarı Dön
Ebru1982 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 34
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Ebru1982 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Eyl 2019 Saat 23:24
https://www.google.com.tr/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/yanlis-teshis-2-5-yasindaki-cocugun-bobrekleri-40444591
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Eyl 2019 Saat 05:01
Her zaman soyluyorum…Turkiye'de Tip egitimi yerlerde surunuyor. EGER, doktor merakli ise, Ingilizce Tip
kitaplardan konulari ogrenirse, hastalarina faydali olur.  Yok... Genellikle Tip talebelerin yaptigi gibi sadece
 derste anlatilanlarla doktorluk yapmaya kalkisirlarsa, sonuc iste boyle olur!!
FMF de Antibiyotik kullanimi da NE??? Bir doktor nasil bu kadar bu kadar cahil ve AHMAK olur??
Ikinci SALAKLIK,  Antibiyotiklerin "Bobrekleri harap edecegi" yalani!!  Yani bu yorumu yapan ahmak ne gibi
 bir egitim almis bilmiyorum!! 
Antibiyotiklerin buyuk kismi; Karacigerde parcalanir.. Hele Penisilinlerin, Bobreklerle hic alakalari yoktur.
Idrarla atilan Antibiyotikler dese, hadi anlarim.. DA, gene de, bobreklere zarar nasil oluyor, anlamis degilim.. 

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 07 Eyl 2019 Saat 05:07
Yukarı Dön
melisela Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı melisela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Eyl 2019 Saat 14:36
Hocam iğne ismi prednol mu? Hangisinden yaptıralım? Ateş çıktığı günmü olması gerekir? Anlatabilirseniz çok sevinirim. Ona göre bu atakta deneme yapardık tedavinin cevap verip vermediğine
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.