Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

İkiz Bebekler İçin Yatak Çözümleri

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Genel Konular
Forum Adı: İkiz Anneleri
Forum Tanımlaması: Forum Moderatörü : Beyza (Çoğul Gebelikler ve Doğumlarla İlgili Tüm Konular)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=14944
Tarih: 24 May 2018 Saat 05:15


Konu: İkiz Bebekler İçin Yatak Çözümleri
Mesajı Yazan: yeşim
Konu: İkiz Bebekler İçin Yatak Çözümleri
Mesaj Tarihi: 10 Nis 2009 Saat 17:19

Mobilya (Karyola) Seçimi

 

Bebek karyolası,  yanları yüksek korkuluklarla çevrili küçük yataklara verilen addır. Bebek karyolasının pek çok çeşidi vardır. Karyola yada yatak seçerken dikkat edilecek başlıca konular aşağıda özetlenmiştir.

 

  • Korayola malzemesi ahşap ise doğal mobilyadan yapılmalıdır.
  • Boyası kurşun içermemeli ve bebekler doğmadan önce boya kokuları giderilmiş olmalıdır. Bebek karyolası bebeğin sadece uyku değil uyanık olduğu zamanlarda da vakit geçireceği yerdir. Bebek tutunup kalkmaya başladığında ağzını yatak mobilyasına sürecek dişler çıktığında ise karyolayı diş kaşıma amacıyla da kullanabilecektir. Bu ve diğer nedenlerle karyola boyarmaddesinin kansorejen madddeler içermemesi gerekmektedir.
  • Anne-baba adayı beklenen doğumdan yaklaşık 30 gün önce karyolayı hazırlatmış olmalıdır. Ancak çoğul bebek annelerine,  ikiz bebeklerin erken doğarak süpriz yapmaları nedeniyle, 31. haftada mobilyaların tamamlamalarını öneririz.
  • Bebekleriniz büyürken yatak yüksekliğini ayarlamanız gerekeceğinden yükseklikleri ayarlanabilir karyola seçmelisiniz.

 

Bebek Yatağı ve Diğer Gereçler

Bebek yatağı seçilen bebek karyolası ile uyumlu olmalıdır.

  • Hava alabilen, antibakteriyel yatak seçilmelidir.
  • Bebeğinizin konforu ve sağlığı için  lateks dolgulu bebek yatakları kullanılmalıdır.
  • Kalite onay belgeli yatak ürünleri seçilmelidir.
  • Yatağı kaplayan döşeme kolay temizlenebilen bir yüzeyle kaplanmış olmaldır.
  • Yatak malzemesi kadar yatağı çevreleyen korunaklı kumaş da pamuklu ve korunaklara bağcıklarla tutturulabilir olmalıdır.
  • Yatağın üzerine çiş, kusma veya başka bir sıvı akmasına karşı korunak sağlayacak bir kaplama geçirilebilir. Yatağda lastikle geçirilebilen alez türü korunaklar kullanılmalıdır.

Bebek Yatağı Çözümleri

Burada seçebileceğiniz bazı yatak çeşitleri sıralanmıştır.

Sepet Beşik

Yeni doğan beşiğidir. Bebeğin ilk 6 ayında kullanıma uygundur. Kapladığı alan az olduğundan mekanlar arasında taşınabilir. İkiz bebekler için de ikiz beşik tasarlanabilir. Anne ve babalar  kendi yatağına bu beşikleri yaklaştırıp gece boyunca hafif doğrularak bebeklerini kontrol edebilirler.

 

 

 

Sallanan Beşik

Bebeğin gaz problemlerine karşı kullanılabilecek bir çözümdür. Bebeklerin sallama ile daha kolay uykuya daldığı sakinleştiği görülmüştür. Bu nedenle bu tür bir çözüm tercih edilebilir. Bebek karyolasının da sallana tipleri vardır. Mekanizma, karyolaya  dokunulduğunda yatağı hafifçe sallar. Bebek büyüdüğünde veya  bebek uyanık iken de yatağın hareket etmesi istenmiyorsa sallanmayi önleyen fren sistemli çözümleri tercih edilmleidir. Beşiğinizi almadan önce bu konuda bilgi alınız.

 

 Portatif Beşik

Portatif beşiğin ayak kısımları tekerleklidir. Rahatlıkla bir yerden bir yere yaşınabilir. Boyutları bebek karyolasına göre daha küçüktür. 0-1 yaş arası rahat kullanılabilir. Ayaklardaki tekerleklerin kilitlenebilir (sabitlenebilir) olması gerekmektedir. Bu tür yataklardaki korunaklar parmaklık şeklinde ise parmaklık araları dar olmalıdır ve pamuklu bir kumaşla çevrelenebilr.

Portatif yatakların en önemli avantajı annenin evdeyken bebeğini de istediği odaya götürülebilmesidir. Bebek uyanıkken de anne işleriyle uğraşırken bebek yalnız kalmamış olur. Örneğin banyo sırasında iki bebekten birini yıkar iken diğerini göz önünde portatif yatağına koyup yanınızda tutabilirsiniz.

 

 

 Park Yatak

Portatif yataklardan seyehat tipi olanlar ise katlanıp taşınabilir olanlardır.   Katlanabilir, kılıfı yıkanabilir ve kolayca taşınabilir. İkizler küçük iken seyhata giderken taşınabilmesi büyük avantaj sağlar.

Bu yataklar oyun parkı olarak da kullanılabilmektedir. Ancak boyutları küçük olduğundan 1-2 yaşından sonra bebeklerinizin ihtiyacına yanıt vermekte yetersiz kalabilir.

 

 Bebek Karyolası

Parmaklık şeklinde korunağı olan, korunakları yükseltilip çıkarılabilen karyola tipidir. 70x140 cm lik karyolalar bebeklerin 5 yaşına kadar rahatlıkla kullanılabilir. Sallanan, çekmeceli tipleri vardır. İlk iki-üç yıl korunakları rahatlıkla kullanabilrsiniz. Bebeğinizin yataktan inme performansına göre 2. yaştan itibaren korunakların kaldırılması söz konusu olabilir. Korunaklardaki parmaklıklar arası mesafeler bebeğinizin başının geçemeyeceği genişlikte olmalıdır. Bebeğinizin ayağı, eli de sıkışmamalıdır. Bu nedenle yatağı iç kısımda saran pamuklu kumaştan hazırlanmış bir korunak sistemini de yatağınıza almalısınız. Genellikle bebek uyku setleri içerisinde bu parçalar yer almaktadır.

Çocuk Yatağı (Karyolası)

Çocuk yatağı yürüyebilen çocuklar için düşünülen ve ölçüleri 90x100 cm yetişkin tipi  yataktır. Bu yataklarda yanlarda bebek karyolasındaki gibi korunaklar yerine yatağın iki yanına yarım korunak konulmuştur. Çocuk rahatlıkla yatağından inebilir. Yatağın yerden yüksekliği 45-50 cm civarında ise korunaksız da yatılabilir. Bu durumda, düşme tehlikesine karşı yatağın yanına döşeme üzerine minder benzeri koruyucular koymalısınız. İkizlerinizi üç veya dört yaşından itibaren çocuk yatağına geçirebiliriniz.

Kaynak: www.ikizanneleri.net
Cevaplar:
Mesajı Yazan: burcu
Mesaj Tarihi: 10 Nis 2009 Saat 20:45
Orjinalini yazan: yeşim

 

 

 

 

bu çooook güzellSmile


-------------
http://www.glitterfy.com/"> ömrüm, bebeğim, Çınar'ımMesajı Yazan: yeşim
Mesaj Tarihi: 13 Nis 2009 Saat 17:59
Ben hiç beşik kullanmadım.İl günden beri kendi odalarınd,kendi ayrı ayrı yataklarında yattılar.Şimdi geniş geniş yatmaya alıştıklarından bizimle yatamıyorlarPig

-------------
İkizlerim Azra ve Arda


Mesajı Yazan: zemrank
Mesaj Tarihi: 14 Nis 2009 Saat 22:45
yeşim ne iyi yapmışsın .. Benimkiler hala benim odamda ayrı karyolalarında yatıyorlar şimdi bide oda ayırma derdimiz var :( nasıl becercez bunu bilmiyorum...


Mesajı Yazan: SevgiYumaklarım
Mesaj Tarihi: 15 Nis 2009 Saat 14:02

aynı odadayız bizde..aynı beşikte yatıyor benim kuzular.çünkü sallanarak uyuyorlar 2 beşiğide sallayamayacağım için aynı beşikte uyutuyorum. büyüdükçe sığmıyorlar artık..1 aya kadar ayırırım herhalde..

sallanmayı belki unuturlar o zaman..


-------------


Mesajı Yazan: yeşim
Mesaj Tarihi: 15 Nis 2009 Saat 14:57
Hayatım sallanmayı bırakmaları epey zaman alacak.Kızım daha erken bıraktı...

-------------
İkizlerim Azra ve Arda


Mesajı Yazan: Emel
Mesaj Tarihi: 26 May 2009 Saat 15:36
Yeşim Hanıma ve Fatoş hanıma teşekkürler, sevgiler.


Mesajı Yazan: balkız
Mesaj Tarihi: 01 Ara 2009 Saat 19:14
bizimkilerde ilk günden beri ayrı ayrıı beşiklerinde yatıyolarr ilk bikaç ay ayrı odadaydı beşikler taşındımız evde odalar birbirine yakındıı ama burda bebek odamız yatak odamıza uzak oldugu için beşiklerii bizim odaya aldıkk böyle daha iyiii 1 yasından sonra ayırırım odalarına geçerlerr Big smile

-------------
iki küçük dünyaya gönüllü hapsoldum http://lilypie.com">Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat