Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Kendimle Savaşıyorum; KİTAPLARI HAKKIYLA ANLAMAYA!

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Eğitim / Öğretim / Gelişim
Forum Adı: Psikoloji ve Kişisel Gelişim
Forum Tanımlaması: (Psikoloji ve Kişisel Gelişim)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=40011
Tarih: 29 Mar 2024 Saat 17:48

Konu: Kendimle Savaşıyorum; KİTAPLARI HAKKIYLA ANLAMAYA!
Mesajı Yazan: Kemal KABCIK
Konu: Kendimle Savaşıyorum; KİTAPLARI HAKKIYLA ANLAMAYA!
Mesaj Tarihi: 29 Ağu 2013 Saat 03:06
"Biliminle, kitabınla, aklınla, ellerinle, dişinle, tırnağınla, insanın olmanın verdiği onurla yavrum, yüreğinle kur yarını, güzel kur!...." { Cem KARACA }

Cevaplar:
Mesaj Tarihi: 29 Ağu 2013 Saat 03:07
“YALANCI DÜNYA” Adlı Romandan Cümle Derlemem:

/ Yüksek apartmanların arasına sıkışmış bu daracık, loş sokaklar üzerine şimdiye kadar yığınla yazı okumuştu!. / Neler de neler anlatmıyorlardı bu sokaklar üzerine!. / Kendi kendini, kendisi yaratmamıştı!. Kendini kendisi yaratsa, alnına kaderlerin en parlağını yazar!. / Hiç kimsenin milyonlar bile verseler satın alamayacakları şeye sahipti!. / Toparladı kendini!. / Öyle sevinç, öyle bir coşkunlukla kollarını açtı!. / Çokluk düşünürdü!. / Ne güzel düşünüyordu!. /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 005, 016 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 18 Ağustos 2015 Salı 10:51:47 }

Mesaj Tarihi: 29 Ağu 2013 Saat 03:08

/ Geceleri düşünde, gündüzleri hayalinde!. Onsuz dünyanın tadı mı olur?. / Dünya’da yalnız babasıyla o vardı!. / Babaydı, bağırır da çağırır da!. Allah gölgesini üzerlerinden eksik etmesindi!. /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 018, 022 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 30 Aralık 2015 Çarşamba 13:28:11 }

Mesaj Tarihi: 29 Ağu 2013 Saat 03:39

/ Yavrum, evladım… öfkeyle kalkan zararla oturur!. / Kızdırmayacak biçimde anlatıp yumuşatıyordu!. / İşi yatıştırıyor, ne şişi yakıyordu ne kebabı!. Geçim dünyasıydı bunun burası!. / Bakalım Allah ne gösterecek!... /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 029, 036 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 30 Aralık 2015 Çarşamba 14:22:13 }

Mesaj Tarihi: 29 Ağu 2013 Saat 04:00

/ Allah kötü kader yazmamış olsa da kuzu kuzu gitsin gideceği yere!. / Duvardaki Mekke, Medine resimlerine döndü, sonra iliştiği yerden kalktı, resimlere usul usul gitti!. Ellerini birleştirerek resimlerin karşısında boyun büktü!. Allah oradaydı da dediklerini duyacak, daha doğrusu içinden geçirdiklerini duyacak, gönlüne göre verecekti: << Allah’ım, güzel Allah’ım. Sen yavrumun aklını başına topla!. >> /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 041, 042 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 31 Aralık 2015 Perşembe 10:25:46 }

Mesaj Tarihi: 29 Ağu 2013 Saat 04:26

/ Babam beni sıkıyorsa kötülüğüne değil, iyiliğine!. Allah onun gölgesini üzerimizden eksik etmesin!. Dünyayı elbette daha iyi bilir!. O olmasa bizim halimiz nice olur!. / Babamın da tabi bir bildiği var!. /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 049 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 31 Aralık 2015 Perşembe 10:44:22 }

Mesaj Tarihi: 29 Ağu 2013 Saat 07:30

/ Her ikisinin hayatını da kültürlü insanlar doldurdu!. Yani her ikisi de ham elmastı, usta kuyumcular elinde!... / Kapıyı çekip yan yana yürüdüler!. Konuşmuyorlardı ama, ikisinin içinden de aynı özlem, ayrı ayrı geçiyordu!. /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 056 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 31 Aralık 2015 Perşembe 11:45:35 }

Mesaj Tarihi: 29 Ağu 2013 Saat 08:23

/ Tabi söz dinledi, çalıştı!... / İnsan problemi çözümlemeli!... / Her şeyi oturup kendim hazırlamak zorundayım!... Aksi halde hiçbir şey yapılamaz!. / Hiçbir şey yapılamaz derken, sakın yıldığımı sanmayın!. Hayatta hiçbir şey beni yıldırmadı ve yıldıramaz da!. Ama gene de elde bazı şeyler olması lazım!. Düşünün!. / İşletmecinin dediğini değil, sanatın dilediğini yapar!. / Bu şartlar altında olmaz ama, yapacağız!. Belki de <<A>> dan başlamak gerekecek!. Türk / sanatına hizmet… efendim!. /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 068, 072 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 31 Aralık 2015 Perşembe 12:06:24 }

Mesaj Tarihi: 29 Ağu 2013 Saat 08:37
“İLK NAMAZ” Adlı Hikâyeden Cümle Derlemem:

/ Gecenin sessizliği sürüyordu!. Pencereye dayandım!. Önümde sessizliğin kuleleri gibi duran sayısız ev!. / Az sonra gecenin sessizliğini bölmek için şerefeye çıkan genç müezzinin gölgesi kımıldadı!. / Düşünüyordum!. Işık yumağı gibi aydınlanmaya başlayan ufuklara ilahi bir müjde olan ezan başladı!. / O kutlu sabahı, sabahların birincisini ve biriciğini düşünüyordum!... Sevgili annem / dünyada en sevdiğim, en çok saygı duyduğum biricik insan: / “Haydi, besmele çek!...” dedi!. / Annem baş ucumda bana tarif ediyor: / hatırlatmalarla yanlışlarımı düzeltiyordu!. /

{ Kitap Adı: İLK NAMAZ – Kitap Yazarı: Ömer SEYFETTİN – Yayınevi: NEHİR YAYINLARI / İSTANBUL / EKİM 2003 – Hazırlayan: Mustafa Ruhi ŞİRİN – Sayfa: 037, 039 - Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK / ANTALYA / 19 Aralık 2014 Cuma 06:45:31 }

Mesaj Tarihi: 30 Ağu 2013 Saat 01:18

/ Bir yavru yakınlığıyla yanına durdum!. Bana: / oku, unutmadın ya?.. / Bana gözlerinin içiyle gülerek: / işte böyle, diyerek / öğretti!. / Annemden farkımı, niçin erkek olduğumu, erkek olmanın ne olduğunu anlamaya çalıştım!. Erkek olmanın / üstünlük taslamaktan başka farkları olacağını da düşündüm!. / Kendinin iyiliği ve şeytanın yalanlarına aldanmaman için dua et!. demişti sevgili annem!. /

{ Kitap Adı: İLK NAMAZ – Kitap Yazarı: Ömer SEYFETTİN – Yayınevi: NEHİR YAYINLARI / İSTANBUL / EKİM / 2003 – Hazırlayan: Mustafa Ruhi ŞİRİN – Sayfa: 039, 043 - Cümle Derleme: Kemal KABCIK / ANTALYA / 22 Aralık 2014 Pazartesi 12:20:47 }

Mesaj Tarihi: 30 Ağu 2013 Saat 06:45

/ Ben de / kısa Türkçe duayı, annemin öğrettiği biçimde okudum!. Gözümün önüne annemin dolabının içinde duran kitaplar geliyordu!. / Kitabını getir, dersini dinleyeyim, dedi!. / Küçük masamın üzerinde açık duran kitabımı aldım!. / Annem geceleri bana şöyle derdi: yatmadan önce dersini üç kez oku yavrum!. /

{ Kitap Adı: İLK NAMAZ – Kitap Yazarı: Ömer SEYFETTİN – Yayınevi: NEHİR YAYINLARI / İSTANBUL / EKİM / 2003 – Hazırlayan: Mustafa Ruhi ŞİRİN – Sayfa: 042, 043 - Cümle Derleme: Kemal KABCIK / ANTALYA / 14 Ekim 2015 Çarşamba 06:46:28 }

Mesajı Yazan: Gülsen
Mesaj Tarihi: 30 Ağu 2013 Saat 10:22
Merhaba topikte yazdıklarınız anlaşılır değil maalesef sanırım bir yerden kopyala yapıştır yapıyorsunuz ama inanın hiç bir şey anlaşılmıyorConfused

-------------
http://www.glitterfy.com/">

Mesaj Tarihi: 01 Eyl 2013 Saat 03:54

/ Çok bilgili genci düşünüyordu!. / Uzaklarda yatsı ezanı!. / Bakışlar neler neler anlatmıyordu?. / Daha uzaklarda bir minare!. Ama derinden derine şehrin, bir parçasından müzik sesleri geliyordu!. / Babasını hayal etti!. / Pencereye yeniden gitti, perdeyi açtı!. / Dudaklarında / dualarla babasını az buçuk hatırladı!. / Hep onu arıyordu!. Onunla, onun yanında olmak!. / Sonra ferahladı!. / Kendini topladı!. / Annesinin dilinin altında bir şey vardı sanki!. / Bakla çıkmıştı ağzından!. / Ben yandım, bari kızım yanmasın, kurtulsun diye düşünüyorum!. /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 075, 081 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 01 Ocak 2016 Cuma 10:10:19 }

Mesajı Yazan: yasemin
Mesaj Tarihi: 01 Eyl 2013 Saat 12:07
Orjinalini yazan: Gülsen Gülsen Yazdı:

Merhaba topikte yazdıklarınız anlaşılır değil maalesef sanırım bir yerden kopyala yapıştır yapıyorsunuz ama inanın hiç bir şey anlaşılmıyorConfused

-------------

Mesaj Tarihi: 21 Kas 2013 Saat 04:25

/ Elini çabuk tut yavrum!. Ben senin ananım!. Seni ben doğurdum!. / Tırnağın taşa değse ciğerim sızlar!. / Ben yaşayamadım sen yaşa bari… / İçinde, içinin derinliklerinden fışkıran pırıl pırıl bir sevinç!. / Düşündükçe içi titriyordu: rüzgar gibi gidecekti!. / İçinden bir titreme geçti!. / Elini çabuk tut dedi annesi!. Bütün gece uyudu, uyandı, birtakım hesaplar yaptı!. / Ben yavrumun istikbalini düşünürüm!. / Ben yandım bari yavrum kurtulsun diyor!. /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 103, 113 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 15 Şubat 2016 Pazartesi 12:57:39 }

Mesaj Tarihi: 12 Ara 2013 Saat 06:17

/ Onu düşlerinde görmeye başlamış, içine tuhaf bir şekilde yerleşmişti!. İstediği, yıllardır kurduğu << Aşk >> başlıyordu galiba!. /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 114, 116 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 16 Şubat 2016 Salı 08:31:26 }

Mesaj Tarihi: 12 Ara 2013 Saat 06:31

/ Bütün gece / düşündüm!... / Heyecanlı heyecanlı bir şeyler mırıldanıyor!. / Ne anlatıyordu?. / Neyi dinliyordu?. / Sonra, daha önemlisi, sanat!. / Merakın ötesinde, hasretini çektiği şeylerin tâ ortasında buluyordu kendini!. / O kadar çok yazı okudum ki, / büyük büyük apartmanların arasına sıkışmış, daracık bir sokakmış!... / Bir sanat ve bilhassa insan anlayışı!. / Gözlerini yumdu, derin bir iç geçirdi, sonra açtı: / Düşün!. / Sanat / üzerine sıkı bir tartışmada tezini savunuyordu!. Yanakları al al olmuştu!. Alnında ter tomurcukları!... /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 119, 123 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 17 Şubat 2016 Çarşamba 11:30:11 }

Mesaj Tarihi: 12 Ara 2013 Saat 06:32

/ Anlatım imkanlarına yenilikler katmayı ideal edinir kendine!. / Bunları düşünecek!... /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 126 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 17 Şubat 2016 Çarşamba 11:45:04 }

Mesaj Tarihi: 12 Ara 2013 Saat 06:34

/ Sanat üzerine şimdiye kadar hemen hemen hiç duymadığı yığınla terimi sıralamış!. / İşinin ve sanatının ehli!. / Anadolu kasabasına yerleşip, çalışmaya başladım!. / Bütün mesele gemiyi yürütebilmekteydi!. /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 128, 129 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 21 Şubat 2016 Pazar 10:57:58 }

Mesaj Tarihi: 12 Ara 2013 Saat 06:42

/ Müessesi sağlam kazıklara bağlanmalıydı, pamuk ipliklerine değil!. / O da böyle düşünüyordu!. /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 131 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 22 Şubat 2016 Pazartesi 10:43:17 }

Mesaj Tarihi: 12 Ara 2013 Saat 07:12

/ Çalışıp güvenlerini kazanmalıydı!. / İçini çekti!. / Bütün bunlar elbette olacaktı!. Olmalıydı da!. / Bir çoğunun tabanında aşk, / yok muydu?. /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 152 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 04 Mart 2016 Cuma 07:34:35 }

Mesaj Tarihi: 12 Ara 2013 Saat 08:21

/ Ne yapılması gerektiğini / daha iyi biliyordu!. / Heyecanlıydı!. / Derslerine çalışıyor mu, çalışmıyor mu?. / Alabildiğine ciddiydi!. Ciddiydi!... /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 156, 161 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 06 Mart 2016 Pazar 09:23:38 }

Mesaj Tarihi: 12 Ara 2013 Saat 15:38

/ Ne hikmetse / değişmiş!. / Yolunu tutmuştu!. / Ne vardı korkacak?. / Yumuşak, yumuşacık, / müjde dolu sözlerle sakinleşiverdi!. / Anlıyordu ortalarda gerçekten de önemli bir şeylerin olduğunu!. / Dinliyorum!. / Öfkesi meraka dönmüştü!. /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 162, 166 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 06 Mart 2016 Pazar 10:03:35 }

Mesaj Tarihi: 12 Ara 2013 Saat 18:32

/ Garip kuşun yuvasını Allah yapardı!. / Anlatmalardaki sebebin açık anlamını bilmiyor değildi!. / Bunun hikmeti yok muydu?. / Külliyetli kitap getirecek!. / İstediği buydu!. / Düşündü!. / Burası iyiydi!. / O gün ve o gece, hemen hemen her an / düşündü!. /

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 171, 173 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 06 Mart 2016 Pazar 12:54:56 }

Mesaj Tarihi: 21 Oca 2014 Saat 09:11

/ Gerçekten de iş bilenin, kılıç kuşananındı!. / Öğütler vermişti!. / Uzun uzun düşündükten sonra: / sır verircesine sesini alçaltarak: / senin daha iyi olmanı istiyorum, / çok zekisin! / 

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 178, 184 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 07 Mart 2016 Pazartesi 07:38:02 }

Mesaj Tarihi: 21 Oca 2014 Saat 09:12

Dünya fani bir dünyaydı!. Daha doğrusu bir pencere!. Her gelen bakıp bakıp geçiyordu!. Aslolan sevmek, sevilmek!. / Aklı varsa sevsin, sevilsindi!. Bu dünya hiç kimseye bâki değildi!. / 

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 185, 188 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 09 Mayıs 2016 Pazartesi 11:15:01 }

Mesaj Tarihi: 06 Eyl 2014 Saat 15:27

/ Yolunu tuttu!. / Fikri gayet iyi anlamıştı!. / Aklı başında, işten anlar, bir de vicdanlı!. / Mesele, / aklını başına alıp durulmaktaydı!. / Gecelerce, / düşündüğünce, / muvaffak olmasını candan istiyordu!./ 

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 185, 188 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 11 Mayıs 2016 Çarşamba 18:46:34 }

Mesaj Tarihi: 06 Eyl 2014 Saat 15:44

/ Kendini topladı!. / Kendine mahsus ahlakı vardır!. / Sanat adamıdır!. /   

{ Kitap Adı: YALANCI DÜNYA - Kitap Yazarı: ORHAN KEMAL – Yayınevi: TEKİN YAYINEVİ / İSTANBUL / 1973 - Sayfa: 207, 222 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 14 Mayıs 2016 Cumartesi 11:21:56 }

Mesaj Tarihi: 29 Mar 2015 Saat 14:24

Kemal KABCIK'ın Kaleminden:

Kitabi Anlatının Akışıyla; Nasibimize Düşecek Pay Ne Ola?

Anekdot derler iken kitabımızı sonuna kadar okumalıyız biz;

Sabırla, kitabın son sayfasına odaklanmışları, neler bekliyor?
Kitabi anlatıların akışında: umut ile mutluluğa, bir yol vardı;
Kitap okuyucusu, sabır gösterip, kitapların umuduna uyansa!

Kitabi Anlatılarda Kazancımız İçin: Umutlu Cümleler Derle!

{ Kaleme Alan: Kemal KABCIK }

Mesaj Tarihi: 29 Mar 2015 Saat 14:25

Sanat: İnsanları Kendine Kazandırarak: Özgüvende Yaşatır!

Kendinizi başarıya taşırken: diğer insanları da başarıya taşı!
Kendiniz için istediğiniz her şeyi: insanlığın tümüne de iste!
İletişiminizle: kendinizi ve karşınızdaki insanı başarılı kılın!
Etkili iletişim yollarını kullanarak: insanı, kendine kazandır!

Kurduğumuz İletişimle: Özgüveni Tanımalı ve de Yaşamalı!

İnsan: Mutlulukları Yaşamaya, Aile İçerisinde Başlamalıdır!

Annem, babam, ablam ile ağabeylerim: umut yüklü olabilse!

Kaleme aldığım umuda dair seslenişlerde sorumluluk alsam:

Ve çekirdek ailemiz, bütünlük içerisinde; vatana adanabilse!

Ailemizin en küçüğü olarak: okumak ve yazmak görevimdi!

Okumak, Yazmak ve Paylaşmak: Vatan Sathınca Geniş Ola!

Biz Yedi Kişilik Çekirdek Aileyiz Ve Yedi İlham Beklerim!

Çekirdek ailemizde bulunmakta olan birey sayısınca: metin!

Her metin; ayrı ayrı aile bireylerinin umudu ve sevinci olsa!
Çekirdek ailenin mutluluğundan yana sorumluluk almak iyi:
Her bir aile bireyi için, bir metin kaleme alarak; doğru yaşa!

Bir Metni Kaleme Alınca: Altı Metinlik Yeni İlham İsterim!

Mesaj Tarihi: 29 Mar 2015 Saat 14:26

Geçmişin Tecrübesi Kitap ve Bugünün Tecrübesi Kalemdir!

Kitapta okunulan metnin anlatısını kendi özgünlüğümüz ile,
Kendi anlatı biçimi gücü içinde, tekrar ele alabilmeliyiz biz!
Bu sayede, kitapta okunan ile kendi metnimiz; gün ışığında!
Geçmişten alınacak ders kitapta, bugün ise kalemin ucunda!

Dünü Kitapla, Bugünü Kalemimizle Yaşarız! Umut Yarına!

Mesaj Tarihi: 29 Mar 2015 Saat 14:26

İyiliklerimizle: Kendimiz ve Ustalarımız Adına Var Olmalı!

Yaşanan günün sonuyla tefekküre dalarmış tüm ustalarımız:
Usta sanatçılarımızın izinde yürüyen çıraklar da tefekkürde!
Gün boyu yaşanan olaylarda kazanımımız olan değerler var;
Düşününce iyiliği, iyilik işlemekten gelen sevaplar, insanın!

İyiliği Düşün, İyiliğe Aciz Kalma Ki, Sevaplar İçinde Yaşa!

Mesaj Tarihi: 29 Mar 2015 Saat 14:33

Rabbimizden Mutluluğumuz İçin Rabbimizin Kendini Dile!

Kaleme aldığımız metinlerimiz ile: tüm insanlığın sevgisini,
Tüm insanlığın saygısını kazanmalı; dua edecek belli değil!
Bu sebepten metinlerimize kendi mutluluğumuz ile beraber:
Tüm insanlığın mutluluğunu da nakşedebilmeliyizdir bizler!

Gönül Gözü Açık Olanların Dileği: Allah’ımızın Cemalidir!

Mesaj Tarihi: 29 Mar 2015 Saat 16:50

Mutluluğumuz İçin Umudun Etrafında Döneriz: ŞüSon bir defa, son bir defa, eğer son bir defa görebilsem seni:
Umut çevresinde, bulunuyor insanlığa mutlulukların ekseni!
Umut güneştir ve her insan bir dünya, her insan bir alem idi:
Bak ve gör alemler içersindeki alemleri ve sen nerelerdesinDönüp Durduk Umudun Etrafında: Mutluluğa Takdir A

Mutluluğumuz İçin Umudun Etrafında Döneriz: Şükür Ola!

Son bir defa, son bir defa, eğer son bir defa görebilsem seni:
Umut çevresinde, bulunuyor insanlığa mutlulukların ekseni!
Umut güneştir ve her insan bir dünya, her insan bir alem idi:
Bak ve gör alemler içersindeki alemleri ve sen nerelerdesin?

Dönüp Durduk Umudun Etrafında: Mutluluğa Takdir Allah!

Mesaj Tarihi: 30 Mar 2015 Saat 10:09

Birlik İçinde Dirliği Yaşayan Atalarımızda Hayatın Anlamı!

Ölümden de beter olan, hayatımızın anlamını yitirmemizdir!
Hatta cehennemden de beteri: yine aynı; anlamı yitirmemiz!
Ahretlik olgunluğa dair sayısız atalarımız var ve düşünürüz:
Hangimiz, hangi atamızın öğüdü üzere; birlik ve dirliktedir!

Birlik İçinde Dirliğe Sahip Olmuşsak: Hayatın Anlamı Var!

Mesaj Tarihi: 03 Tem 2015 Saat 11:55

Kemal KABCIK2ın Kaleminden:

İç İletişimlerimizi ve Aile İçi İletişimleri: Kaleme Alabilsek!

Türkçemizi tanıdığımız kadarıyla ve kendi özgünlüğümüzle:

En basit, olgun birey olabilmek için olan kuralları kaleme al!
Bu şekilde olgun bir birey olmamız ve Türkçemiz gelişecek:
Kendimiz ile ve aile içinde: yazılı iletişime önem verebilsek!

Metinlerimiz İle Kendimize, Ailemize Yararlı Olmak Güzel!

Mesaj Tarihi: 03 Tem 2015 Saat 11:56

Sevgi Dolu Bir Metni Kaleme Almak: Suç ve Günaha Uzak!

Kâğıda ve kaleme sarılı geçirdiğim zamanım: en değerli anı!

Kâğıdınızla-kaleminizle: tek kişilik yaşadığınız anınız olsun:
İyiliklere yönelerek altı satırlık bir sevgiyi nakşedin sayfaya;
Kimse beğenmese bile emeğinizi, kendine saygı doğru olanı!

Suç ve Günahtan Arınan Metinler Güzel Hatıralar Bırakıyor!

Mesaj Tarihi: 03 Tem 2015 Saat 11:57

Hüzün Yüklü Cümleler: Umutlarımız İçin Tecrübe Olabilir!

Okunulan kitabın bir sonraki sayfasında: neler vardı insana?

Hüzünlü cümlede karamsarlığa değil, umuda doğmak güzel!
Mutluluk yüklü cümlede ise sevincimizi muhafazayı isteriz!
Bir kitap okuru olarak daima iyi şeyler düşünmeliyiz bizler!

Olgunluğuyla Mutluluğu Yakalayan: Mutlulukları Korusun!

Mesaj Tarihi: 10 Tem 2015 Saat 15:58

Yer ve Zaman Arayışı Bekleyişinde: Doğrulara Irak Kalma!

Dünyayı, yalanlardan ibaret olduğunu düşünüp boş verirsen:

Kendi varlığın da yalanların içersinde karanlıklara gömülür!
Bir umut, belki yaşının verdiği olgunlukla ararsın doğruları:
Ve belki de, yalan ve boş gördüğün her şey korkutacak seni!

Doğruları Ararsanız: Doğrusuyla Ölüm İle; Cennet Ödülün!

Mesaj Tarihi: 10 Tem 2015 Saat 16:02

İsyan İle Başlayan Her Başkaldırı: Allah’a İtaati Seçmiş İdi!

Sanatsal faaliyetler boşa harcanan zaman diliminden ayrıdır:

Hiçbir şey boş görülemez sanatta, sanatla yaşar ve yaşatırız!
Sanatla başlayan isyan ve sonrasındaki başkaldırılar bitiyor:
Allah’ı arayan insan, sanatın her aşamasında Allah ile birdi!

Sanatçı: An İtibariyle Sayfada ve Son Halini İse Allah Bilir!

Mesaj Tarihi: 27 Oca 2016 Saat 09:18

Okuduğun Kitapla, Kaleme Aldığın Metinle: Aşkı Genişlet!

Olgunluğun saygınlığına dair iki kitap anekdotu derleyelim:

Ve bu iki anekdotu birbirine bağlayan, metni kaleme alalım!
Bu şekilde: okuduğumuz ve yazdığımız ile bütünlük oluşur!
Sanatla beliren cümlelerin birbiri ile ilişkisi: aşka genişlikti!

Geniş Satha Yayılmış Sanat: Özgürlük Ve Özgünlük Adına!

Mesaj Tarihi: 27 Oca 2016 Saat 09:37

Olgunluğun Özgürlüğü ve Özgünlüğü İle Paylaşımda Yaşa!

Seçiciliğinin tercihiyle okuduğun kitaplar senin özgürlüğün!

Önem sırasıyla, metnin için dönen kalem senin özgünlüğün!
Hem oku, hem yaz: özgürlüğüne ve özgünlüğüne; sahip çık!
Ne güzel şey okumak-yazmak; özgürlük ve özgünlük adına!

İnsan: Özgürlükte Özgünlüğünü Seçmesi İçin Var Olmuştu!

Mesaj Tarihi: 27 Oca 2016 Saat 09:51

Helal Kazançtan Maddi-Manevi Değerlerimizi Pay Eylesen!

Alnının teri: karnını, kaleminin ucu: ruhunu doyurur kardeş!

Alnının teriyle kazandığından pay eyler isen: yine ruha şifa!
Kaleminin ucundan sayfana yansıyan maneviyat: ruhi şifan!
Emeğimizin azim için karnımızdan önce ruhu doyurmalıdır!

Ruh Sağlığımız: Bedenin Çalışma Azmini Ayakta Tutandır!

Mesaj Tarihi: 27 Oca 2016 Saat 10:18

Yaşamak İstediklerinizi Konu Edinen Kitaplarınız: Çaredir!

Zaman ayırıp okuyamayacağınızı bilseniz dahi kitap edinin:

Gün olur, an gelir, bir cümlecik okuma isteğin uyandığında;
Kitabın ilk cümlesinde, gerçeğe doğrulmanın umudu belirir!
Kitaplar birikir kütüphanende: kitaplar yeter-artar umutlara!

Kitap Seçiciliğiniz: Sizin Nelere Önem Verdiğinize İşaretti!

Mesaj Tarihi: 27 Oca 2016 Saat 10:47

Fani Dünyanın Nimetine Aldanma Ve Ahretini Dile Daima!

Şu fani dünyaya gelen her bir insan sadece bakıp geçiyordu:

Kendini bilen, kendini bilmek isteyen; olgunluğu seçiyordu!
Şu fani dünyanın nimetinde: nefsimizi terbiye etmeliyiz biz:
Terbiye edilmeyen nefs; ahretliğin kazancından mahrumdu!

Dünya Nimetiyle: Allah’a Ulaş Ve Ahretlik Kazançla Yürü!

Mesaj Tarihi: 27 Oca 2016 Saat 10:55

Harflerin Sağanağı Metnin Özgürlüğe-Özgünlüğe Yürüsün!

Harflerin sağanağında, cümle kurulumlarınla yüreklere yağ:

Sen, ilham bekler iken kalbine, harfler kendiliğinden cümle;
Kimi zaman, harfler, aşk için, cümleye kendiliğinden dizilir,
Kimi zaman da, sen, anlatımların için harflere hükmedersin!

Harflerin Sağanağı Metnin: Özgür-Özgün Yaşatmalı İnsanı!

Mesaj Tarihi: 27 Oca 2016 Saat 11:11

Anlamsız Mücadelede Tükenmesek: Sevgilere Birikebilsek!

Bugün yine, yeniden, sevgiye dair birkaç metin kaleme alıp:

Hayatın manası paylaşımla; kendime, kendim delil olmuştu!

Kendimizi, önce Allah’a ve sonra da kendimize ispat ederiz:

Takdire önce Allah ve sonra da O’nun dostlukları vardı hep!

Sevgi Adına Yazılmış Her Metin: İnsanın Saygınlığına Işık!

Mesaj Tarihi: 27 Oca 2016 Saat 11:23

İnsanları: “Sağcı” ve “Solcu” Diyerek, Sınıflara Ayırmasak!

Ustamız Cem KARACA: elinde iki kitapla televizyondaydı;

Kitabın biri, Necip Fazıl KISAKÜREK Ustamıza ait eserdi!
Diğer kitap ise Nazım Hikmet RAN Ustamıza ait bir kitaptı!
Ustamız C. KARACA, her iki kültür birleşiminde, sevgi idi!

Sağcı ve Solcuları Kalbinde Barıştıran: Özgür ve Özgündür!

Mesaj Tarihi: 15 May 2016 Saat 11:09

Kitaplıkları Merak Edenleri Anlatıya Alan Ö. SEYFETTİN!

Annemizi, kitaplığındaki sanat eserleriyle tanımak güzeldir:

Annemiz, hangi kitapları okumuş ve olgunluğunun kaynağı,
Sevgisinin yüceliği, ona itaatkârlıklarımız, nereden geliyor?
Annelerin üzerine ışık: İslam ve “Öf!” demeden, onunlayız!

Bugün Anneler Günü ve Biz Annemizin Kitaplarıyla Varız!

Mesaj Tarihi: 15 May 2016 Saat 11:27

Yazarlar, Uzun Bir Dünya Gezisinden Sonra Kalem Tutmuş!

L. N. TOLSTOY dedi ki: ‘Sevgi Neredeyse Tanrı Oradadır!’

Sevgi: acaba, hangi kitabın, kaçıncı sayfasında yer almış idi?
Bir kitabın sayfasında, sevgilere uyanmak ne kadar da güzel:
Ve sevgilere uyanışımız ile kendi metnimizi yazmak çok iyi!

Dünya Kültürünü: Kitaplar Sayesiyle Tanımak Da Mümkün!

Mesaj Tarihi: 15 May 2016 Saat 16:26

“BULANTI” Adlı Romandan Cümle Derlemem:

En iyisi olayları günü gününe yazmak!. Onları daha belirgin kavrayabilmek için günlük tutmak!. Pek önemsiz görünseler bile, en ince ayrıntıları, en küçük olayları bile atlamamak ve özellikle iyi bir sınıflandırma yapmak!. /

{ Kitap Yazarı: Jean Paul SARTRE – Çeviren: Erdoğan ALKAN – Yayınevi: AMAÇ YAYINEVİ - Sayfa: 005 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 21 Aralık 2013 Cumartesi 02:08:27 }

Mesaj Tarihi: 17 May 2016 Saat 10:33

Mutlu Olmak İçin Allah’a Yürümekten Başka Çaremiz Yok!

Allah’a değil de bir ölümlüye mi gönül verdin ey arkadaşım,

Allah’a değil de bir ölümlüye mi baş eğdin sen de ey kardeş,
Beklersin hep yolunu: tek bir ölümlü bile harekete geçmiyor;
Beklenildiğimiz makam ölümsüz, Allah’a uyanır, yürür isek!

Beklenildiğimiz Makamda Yalnızlığa Nefes Rabbimiz Olur!

Mesaj Tarihi: 17 May 2016 Saat 10:45

“BULANTI” Adlı Romandan Cümle Derlemem:

/ Bütün olup bitenleri, en ince ayrıntılarına dek özene bezene not etmeliyim!. / Böylesi düzenli bir dünyada tedirgin olacak, korkacak ne var ki?  /

{ Kitabın Adı: BULANTI - Kitap Yazarı: Jean Paul SARTRE – Çeviren: Erdoğan ALKAN – Yayınevi: AMAÇ YAYINEVİ - Sayfa:006, 008 – Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK – ANTALYA - 27 Aralık 2014 Cumartesi 09:57:39 }

Mesaj Tarihi: 17 May 2016 Saat 10:51

Hüzün Ve Sevinç Dolu Kitaplarımızı, Bütünlüğüyle Sevdik!

Yeni bir kitaba başlayınca: yeni bir hayata, yelken açtık biz:

Kitap cümlesi ile yaşayacağımız, hissi yoğunluğa hazırızdır;
Hüzün yüklü bir cümleye derman olan bir his, kalpte doğsa,
Sevinç yüklü bir cümleye olgunluk olmuş his, kalpte doğsa!

Yok, Diye Yerinmeyen, Var, Diye Sevinmeyen Olgunlukla!

Mesaj Tarihi: 17 May 2016 Saat 11:00

"İTİRAFLARIM" Adlı Kitaptan Cümle Derlemem:

/ Artık ben asıl olanı, öz hayatı anlamak için, / hayatı kuranların, ona kendi emeği ve alın teri ile anlam veren kitlelerin, saf halkın yaşayışına nüfuz etmeğe çalışacağım!...

{ Kitap Adı: İTİRAFLARIM - Kitap Yazarı: Lev Nikolayeviç TOLSTOY - Türkçesi: Elanur BAHAR – Yayınevi: Kum Saati Yayınları / İstanbul / 2013 - Sayfa: Arka Kapak Kitap Tanıtım Sayfası  - Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK / ANTALYA / 13 Mart 2016 Pazar 13:10:52 }

Mesaj Tarihi: 17 May 2016 Saat 11:03

Önemsiz Gibi Görünen En Basit Düşünceyi Bile: Metne Al!

Olgunluğu geliştirmek için: sanattan yararlanmasını bilmeli;

Öncelikle, bizler, farkına varan kitap okuyucuları olmalıyız!
Daha sonra, farkına varılan doğruyu destekleyen, metni yaz:
Metnimize özgünlükleri kazandıracak olan değer: kendimiz!

Sanatı Tüketen Değil, Sanatı Üreten İnsan Olmalıyız Bizler!

Mesaj Tarihi: 17 May 2016 Saat 11:22

"İTİRAFLARIM" Adlı Kitaptan Cümle Derlemem:

/ Kusursuzlaşmaya çalışıyordum!. Yani, elimden geldiğince çaba sarf ediyor ve karşıma çıkan her şeyi öğreniyordum!. İrademi kusursuzlaştırmaya çalıştım!. Kendime hayat prensipleri saptadım; onlara uymaya çalıştım!. Çeşit çeşit tahminlerle gücümü ve becerimi arttırarak; /  kendimi bedenen geliştirmeye çalıştım!. Ve bütün bunları kusursuzlaşma olarak kabul ediyordum!. Doğal olarak, bunun temelini ahlaki kusursuzlaşma oluşturuyordu!. /

{ Kitap Adı: İTİRAFLARIM - Kitap Yazarı: Lev Nikolayeviç TOLSTOY - Türkçesi: Elanur BAHAR – Yayınevi: Kum Saati Yayınları / İstanbul / 2013 - Sayfa: 008, 009 - Cümle Derleme Çalışması: Kemal KABCIK / ANTALYA / 05 Mayıs 2016 Perşembe 11:31:46 }

Mesaj Tarihi: 06 Ağu 2017 Saat 10:15
Susan ya da fazla yüksek sesle konuşan toplulukların yanına gidiyor ve tek bir kelime ya da küçük bir değişiklikle konuşma mekanizmasını normal hâle getiriyordu!...
{ Kitap Adı: SAVAŞ ve BARIŞ – Kitap Yazarı: Lev Nikolayeviç TOLSTOY }

En iyisi olayları günü gününe yazmak!... Onları daha belirgin kavrayabilmek için günlük tutmak!... Pek önemsiz görünseler bile, en ince ayrıntıları, en küçük olayları bile atlamamak!... Ve özellikle iyi bir sınıflandırma yapmak!...
{ Kitap Adı: BULANTI – Kitap Yazarı: Jean Paul SARTRE }

Bir adam istediği yere gidebiliyor, en sevdiği konularda yazabiliyor ve diğer insanların onları okumaktan zevk aldığını biliyorsa, hayat her şeye rağmen güzeldir!...
{ Kitap Adı: MOĞOLLARIN EFENDİSİ – Kitap Yazarı: Harold LAMB }

Mesaj Tarihi: 12 Eyl 2017 Saat 07:04
"Soru yoksa; gelişim yok!... Cevap yoksa; hazırlık yok!..."
Bireysel ve bütünsel başarılara ışık tutan kitaplar, okuyucularını nerelere hazırlıyor?...

Yukarıdaki cümleleri içeren kitap ayracı tasarımımı aşağıdaki adresten sipariş verebilirsiniz!... Çocuklarımızın ders kitapları arasına ayraç olarak konması, çocuklarımızın eğitimine bir katkısı olabilir belki de!... SAYGILARIMIZLA!... TEŞEKKÜRLERİMİZLE!...

http://www.matbuu.com/soru-yoksa-gelisim-yok-cevap-yoksa-hazirlik-yok-87882-kitap-ayraci-tasarimi/

Mesaj Tarihi: 25 Ara 2017 Saat 09:17
‘Anneoluncaanladım.com’ adresi için yeni metinler yazsam;
Bu, annelerimizin çabasına bir teşekkürden ibaret olacaktır!
__________________________________.{ Orhan Kemal }

Mesaj Tarihi: 26 Ara 2017 Saat 05:40
“BOŞLUKTA SALLANAN ADAM” Adlı Romandan Cümle Derlemeleri:

Odamdan çıktığım enderdir!... Epeyce kitabım var!... Karım, okuyacağım umuduyla sürekli yenilerini getiriyor!... Bense sadece okumayı isteyip oturuyorum!... Eskiden sürekli okurdum!... Gerçeği söylemek gerekirse, okuyabileceğimden de hızlı, ardı ardına kitaplar alırdım o zamanlar!... Kişinin kendi kendisiyle sık sık konuşma alışkanlığına sahip olduğu bir dönem vardı ve iç dünyayla ilgili olayları belgelemek utanç verici değildi!... Oysa bugün, günlük tutmak kişinin kendine yenilgisi olarak nitelendirilecek bir zayıflık ve küçümsenerek değerlendirilen bir zevk sayılıyor!... Duygularınız var mı?... Bu duygularınızı doğru biçimlerde belirlemenin yolları vardır!... Bir iç dünyanız var mı?... Kimsenin değil, kendi sorununuzdur!... Heyecanlarınız var mı?... Güçlükleriniz varsa sessizce çözümlemeye bakın!...

{ Kitap Adı: BOŞLUKTA SALLANAN ADAM – Kitap Yazarı: Saul BELLOW – Cümle Derleme Çalışması: Orhan Kemal }

Boşluğa Mahkûm Olmak; İnsanın Kendi Kendine Bir Zulmü!

Duvarlara kafa atmayı düşünecek kadar ilerlerse pişmanlık:
O vakit insan kendinden kaçmak ister, bu mümkün değildir;
“Nereye gitsem; kendim de benimle beraber geliyor!.” sözü;
Kendinden kaçmak isteyenlerin çığlığı değil midir ki ey can?

Ebediyet Boyunca Sürecek Görevin; Boşluktan Kurtuluştur!
__________________________________.{ Orhan Kemal }

Mesaj Tarihi: 27 Ara 2017 Saat 06:07
Âlemlerin Rabbi olan Allah’ımızın işidir, akıl, sır erdirilemez:
Biri kılar bir vakit namazcık ve de kabul olunur, o gizli amel;
Biri kılar bin vakit namaz, sadece yat-kalk ile olur mu amel?
Namazı kendinden bile gizle ki; namazın Salih amel sayıla!
__________________________________{ Orhan Kemal }

Mesaj Tarihi: 03 Mar 2018 Saat 10:00
http://www.ozlemtekin.biz/forum/index.php/topic,17587.30.html

Mesaj Tarihi: 03 Mar 2018 Saat 15:33
“Edep yoksunu âlim, edep yoksunu bilge: ilmiyle kendini ve sevdiklerini yaralar; kalemin ucundan çıkan hitap iki cihana da huzur getirebilmişse değer kazanır!...” { Kemal KABCIK }

Mesaj Tarihi: 03 Mar 2018 Saat 21:16
“Sevmek için tek gerekçem var ve o gerekçe ki tüm dünya insanlarını sevginin verdiği derin ve geniş bir sorumlulukla kucaklamaktadır!... TEŞEKKÜRLER HER ÂLEMDE ‘BİZ’ OLARAK KALMAYI BAŞARANLARA!…”
{ Kemal KABCIK }

Mesaj Tarihi: 04 Mar 2018 Saat 01:15
Hakim Amca Türk Evlatlarının Tek Gerekçesine Işık Tutar:

-Yaz kızım!... İki cihanın ebedi huzuru, mutluluğu, umudu ve heyecanı adına; tüm Türk evlatlarının, tek gerekçeyle tüm dünya sathı insanlarını karşılık beklemeksizin sevmelerine karar kılınmıştır!...
{ Kemal KABCIK }

Mesaj Tarihi: 04 Mar 2018 Saat 10:31
“Dünya sathına güneş, insan kalbine nefes doğar!... Dünya sathını güneş, insan kalbini nefes ışıtır!... Dünya sathını güneş, insan kalbini nefes ısıtır!... Doğacak güneş şafağı, doğacak nefes ilhamı bekler!...”
{ Kemal KABCIK }

Mesaj Tarihi: 05 Mar 2018 Saat 04:57
“Hasretin rengi sayılabilecek geceyi; yâr bellenilen kıymetli değerimize duyduğumuz sevgiliye özlemimiz ölçüsünce aldığımız ilham ışıtır ve o ilham aynı zamanda ak-pak kalplerimizi ve sayfalarımızı da ışıtır!.. Sevgiliye özlemi dile getirmiş bir satırcık yazı; gurbeti sıla eyleyebilecek kadar güçlüdür!... Kalem sevgilinin adını anmışsa; gurbette olan daha başka ne isteyebilir ki?...”
{ Kemal KABCIK }

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat