Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Kalça Usg

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Adı: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Tanımlaması: (Sorularınız ve cevapları)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=60320
Tarih: 18 Nis 2024 Saat 11:03

Konu: Kalça Usg
Mesajı Yazan: Adeniz
Konu: Kalça Usg
Mesaj Tarihi: 13 May 2018 Saat 16:36

Kadir Bey merhabalar, bebeğimin 1 aylık kalça usg sonucu
Sağ: Alfa 58 - Beta 57
Sol : Alfa 61 - Beta 55 Tip 2a SAĞ kalça kemiği tam oturmamış sonucu ile 40 gün 3 bez bağladık.
40 gün sonra yapılan usg sonucu:
Sağ ve Sol her iki tarafta Alfa 62 - Beta 54 ile sağlıklı kalça tek beZe geçebilirsiniz ama dikkat edin dedi usg yi yapan radyoloji uzmanı. Çocuk doktorumuz ise tek bez yeterli ancak 5-6 aylıkken film çekeceğiz dedi. Çok küçük olduğunu film istemediğimi neden tekrar usg temiz iken film istediğini sorduğumda daha 2.5 aylık çok küçük herhangi bir yanlış tutuş olursa çıkar yine dedi.

1. Temiz bir usg sonucu elimdeyken gerçekten filme 5-6 aylıkken gerek var mı tekrar çıkar mı kalçası Çıkar diye hala tedirgin olmalı mıyız?
2. KıZım 1 hafta sonra 3 aylık olacak ve ben son 3 gündür SOL diz kapağından bacağını hemen hemen her oynattığında küt küt sesler duyuyorum elimi koyduğumda bile hissedebiliyorum kütürtüyü bu neden olabilir? Çok merak ediyorum...

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 13 May 2018 Saat 19:07
Rontgen; kesinlikle gerekmiyor!!!
DKC (Dogustan Kalca Cikigi'nda)  aslinda, BIR CIKIK YOKTUR!!!  DKC'li ve tedavi gormemis, bir KIZ bebek,
1 yasinda basmaya basladiktan sonra, kalca cikar!!! O saatten sonra da, tedavisi yoktur.
Olan bir DKC;
1- Kundak yapmamak ile,
2- Bacaklari aralik tutarak, tedavi edebilirsiniz..
Eger; bebek, 6 ayliktan buyuk ise, Pavlik bandaji gerekir.
3- Eklemlerinden "ses gelmesinin" hicbir onemi yoktur..

EGER; kiziniz, sirt ustu yatarken, bacaklarini tam kivirip, yanlara acmaya calistiginizda, her iki bacak da,
180 derece yatiyorsa, kesinlikle ilk gunden beri DKC yokmus demektir..
Rontgen; kalca cikigi OLUSTUKTAN SONRA, bir bilgi verir.. Once degil!!

Mesaj Tarihi: 14 May 2018 Saat 12:00
Kadir Bey yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.Zaten çıkık denmedi tam oturmamış bir kaç açı farkı dendi ben bacaklarını yana kıvırıp açıyorum ama tam sıfır yaptıramıyorum herhangi bir olumsuz durum olursa sebep olursam diye çekiniyorum ama tam yatırmasam da yana düz tutabiliyorum her iki bacakta açı eşit şekilde ama bir kaç derece oturmama varsa bile bunu fark edemeyebilirim belki diye düşünüyorum İnanın tutmaya korkar oldum sizin daha önceki sorulara cvplarınızda usg temiZse temiZdir demişsiniz usg yanılabilir mi ya da açı sağlıklı bir biçimdeyse sonradan bozulabilir mi ? Çünkü ben o diz kapağındaki küt küt sesini kucağıma aldığımda bazen kalçada da duymaya başladım bu bir sorun mudur ?

Mesaj Tarihi: 14 May 2018 Saat 18:45
US ASLA yanilmaz, ama; doktor degerlendirmekten aciz olabilir.. 
Sizin Anlattiginiz sekilde acilma olmasi bile YETERLIDIR.  Daha fazla US parasi verip, kaziklanmanin alemi 
yok, (varsa bile) sadece kundak yapmamak ile bile duzelir..
Kalcada, benim tarif ettigim sekilde, dizleri acarken, "click" sesi gelmesi onemlidir. 
Bu durumda bile, 1-2 ay sadece genis bez baglamak yeterlidir. 

Mesaj Tarihi: 16 May 2018 Saat 02:00
Kadir Bey ilginiz için sonsuz teşekkürler.Ben kucağıma aldığımda kızımın poposunu tuttuğumda küt küt sesini hissediyorum elimle popoda, diz kapağındaki gibi ve bu 5 gündür var. Dediğiniz gibi bacaklarını ( tam yatıramasam da ) açtığımda bir ses duymuyorum çok şükür.
1. Peki popodaki küt küt sesinin DKC ile ilgisi olabilir mi?
2. KıZım 3 aylık seZeryanla dünyaya geldi ve sol elini daha rahat kullanıyor, ben yatağının yönünden dolayı fark etmeden hep başını sola doğru yatırmışım maalesef ve yeni fark ettim sağ elini de kullanabiliyor ama sol kadar değil ama başı genelde solda, sağa ancak ilgisini çektiğimde çeviriyor hele kucağımdayken ayakta çevirmek istemiyor, sağa çevirtemiyorum yüz üstü yatarken de sağa çeviremiyorum hep sol neden olabilir Kadir Bey?

Mesaj Tarihi: 16 May 2018 Saat 04:12
Ayak ucu ile bas ucunu degistirin, duzelme olmazsa, Cocuk Norolijisinin gormesi gerekir. 

Mesaj Tarihi: 16 May 2018 Saat 06:40
Hocam çok telaşlandım şu an doktorlar malum ordan oraya sürüklenmek 3 aylık bebekle istemiyorum bir sıkıntı mı var neden şüphelendiniz yüz üstü çevirebiliyor ve ayakta kucaktayken kafa ortada durabiliyor diğer konulara yazdığınız cvplardan torticollis mi hocam ama ortada ayaktayken baş yüz üstü ve kucakta çevirmiyor hocam lütfen çok endişeliyim

Mesaj Tarihi: 16 May 2018 Saat 06:43
Düzeltme- Sırt üstü çevirebiliyor yüz üstü ve kucakta istemiyor sağa çevirme ne olabilir hocam başka nasıl takip edebilirim

Mesaj Tarihi: 16 May 2018 Saat 18:42
Once dedigimi yapin, duzelme olmazsa; Tortikollis dusunulur. 

Mesaj Tarihi: 26 Eyl 2018 Saat 00:06
Kadir Bey merhabalar, tekrar başlık açmadan buraya yazmak istedim. Kızımın 1. Ay Kalça Usg sinde sağ kalçada açı farkı vardı ve 40 gün çift bez bağladık tekrar yapılan Usg normale dönmüş dendi ve 1 ay sonra yani 3 aylıkken iyi bir radyoloğa yine usg yaptırdık o zaman açılar daha da iyi idi sizin söylediğiniz gibi bacakları ayırıp yana yatırabiliyorum.. Ancak 3 aylıktan bu yana (şu an 7 Aylık ) o zamanda size yazmıştım sol diz kapağından ve bu sürekli her bacağını oynattığında ve kucağıma aldığım çoğu zaman popo kısmından sol kalçasından küt küt diye ses geliyor.
1.Bu seslerin 4 aydır gelmesi normal mi neden kaynaklanıyor olabilir?
2.Kalça çıkığı ile bağlantılıdır diye bu sesler çok tedirginim ilgisi var mıdır?
3.Ayrıca ben bu durumlardan dolayı bacaklarını çok korudum bastırmamak için şimdi yeni yeni bastırmaya çalışıyorum kucağımda tutarken bacağıma ama 1 sn anca basıyor basıp çekiyor hemen bırakıyor kendini dik durmuyor eğri öne doğru bükük durumda duruyor bunlar ben hiç bastırmadım diye kasların zayıflığından mı yoksa Farklı bir durum mu var?Lütfen bilgi verir misiniz...Teşekküler.

Mesaj Tarihi: 26 Eyl 2018 Saat 04:06
Dogru durust bir doktor, kalca cikigi yonunden elle muayene etsin, veya dizleri acik sekilde bir resim gonderin. 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat