Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Tahlil Sonuçlarını Değerlendirir 6(!

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Adı: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Tanımlaması: (Sorularınız ve cevapları)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=60760
Tarih: 16 Nis 2024 Saat 15:18

Konu: Tahlil Sonuçlarını Değerlendirir 6(!
Mesajı Yazan: yesimuzman
Konu: Tahlil Sonuçlarını Değerlendirir 6(!
Mesaj Tarihi: 11 Tem 2018 Saat 22:13

Cevaplar:
Mesaj Tarihi: 11 Tem 2018 Saat 23:21
Kadir bey merhaba,
Forumda mesaj yazma konusunda iyi olmadığım için konu başlığı biraz tuhaf oldu. Kusura bakmayın anlayışınızı rica ederim.
Oğlum 2009 Mart doğumlu(9 yaş 4 ay).Uzun bir süredir devam eden ateşlenmeleri için gittiğimiz çocuk doktoru FMF yönünden incelenmesi gerektiğini söyledi ve bu konuda çalışmalar yapmış bir Prof.'e bizi yönlendirdi. Salı günü gittik. Genetik tarama ile ilgili sonuçlar 3 ay sonra çıkacak . Ancak 3 tahlil daha istedi.Biyokimya, Bakteriyoloji(orta akım idrar) ve İmmunoloji. Biyokimya çıktı ve yüksek-düşük değerleri sizinle paylaşarak görüş almak istedim.(diğer testler 1 hafta sonra çıkacak.Alır almaz sizinle paylaşacağım). WBC değeri yüksek çıkmış mesela tahlilde ancak oğlumun ne ateşi vardı nede bir rahatsızlığı?! Ateş olmadan antibiyotik gerektiren bir enfeksiyon olabilir mi? Açlık insüline bakılacağını bilmiyorduk mesela ve kan alınırken karnı toktu(2 saat önce kahvaltısını yemişti). Açıkçası endişeliyim Kadir bey.Serum Amiloid A yüksekliği, organlarda protein birikimi işaretidir diyor FMF ile ilgili araştırma yaptığımda ama ne kadar doğru yada bu test ne kadar güvenilir bilmiyorum.Yüksek ve düşük değerleri aşağıda görebilirsiniz.Değerli yorumlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Test   Sonuç Birim Referans Aralığı
Sedimantasyon 1s H 18 mm < 15
Demir L 30 µg/dL 59 - 158
ASO H 493 IU/mL < 200
CRP H 0.75 mg/dL 0 - 0.5
Serum Amiloid A H 8,45 mg/L < 6.4
İnsülin (Açlık) H 77.3 mU/L 2,6-10
** TAM KAN SAYIMI **        
Lökosit H 14.27 10^3/µL 4.5 - 13.5
Nötrofil # H 8,25 10^3/µL 1.8 - 8.0
Monosit # H 0.89 10^3/µL 0 - 0.8
İmmatür Granülosit # H 0.05 10^3/µL < 0.03
Eritrosit H 0.89 10^6/µL 3.9 - 5.1
MCV L 73.9 fL 76 - 90
MCH L 23,40 pg 26 - 32
MCHC L 31,70 g/dL 32 - 37
RDW H 15,80 % 11.5 - 14.5

Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 12 Tem 2018 Saat 19:22
Pesinen soyliyeyim, Ilk goren doktor CAHIL, sonra goren Prof. bozuntusu; SAHTEKAR!! 
1- Sedimentasyondaki yukseklik, ac karnina kan alinmadigi icin,
2- Atesli hastalik esnasinda, vucut Demiri depolara cektigi icin, Demir bakilmaz.. (Tamamen duygusal)
3- Bu yas icin; Lokosit: 14,5 ust degerdir, Antibiyotik gerekecek bir durum yoktur.
4- Eritrosit degeri : YANLIS! YAZILMIS...
5-Diger BUTUN Testlerin AC Karnina yapilmasi gerekirdi..
O NAMUSSUZ laboratuvara da, iki cift laf etmek gerekir!!! Pustlar sirf bir daha yaptirin diye, ikaz etmiyorlar… 

Gelelim, esas meseleye!!!
FMF, adindaki "ATES", tamen tesaduf eseri, ilk hastada ates gorulmesi ile ilgilidir..
Yoksa, FMF'de ates bir bulgu degildir... 
Esas bulgu; sabahlari gunes dogarken olan KARIN AGRILARIDIR.... 
Pust doktor, oburune "pas" veriyor, o sahtekar Prof'da "gol" atiyor.. 

SAKIN bu assagilik CETE'nin hicbir dedigine inanmayin... 
FMF suphesi oldugunda, EN KESIN  yol, hastaya Colchium ilaci vermektir, ERTESI GUN karin agrilari BITER!!
Ben 10 seneyi geckin suredir bunlar bosuna mi HAKARET EDIYORUM!!! 
Bunlarin, yatacak yerleri yok!!! 
Gidin evinize ve bir daha da bu assagilik doktorlarin semtine bile ugramayin. 

Mesaj Tarihi: 12 Tem 2018 Saat 21:57
Kadir bey merhaba,
Öncelikle zaman ayırıp sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Sizi  uzun bir süredir takip ediyorum forumda ve zaman buldukça tüm yazılarınızı tekrar tekrar okumaya çalışıyorum. Sizden öğrendiğimi ve öğreneceğim çok şey var. Tekrar teşekkür ederim.
Bahsi geçen Prof. Dr.'a gitmekte tereddüt ettim. Ancam gitmeden önce araştırdım ve bu konu  ile ilgili literatüre geçmiş çalışmaları olduğunu görünce güvenmek istedim .Bir anne ve bir vatandaş olarak. Ama ne yazık ki yanılmışım... Her neyse...
Kadir bey açıkçası şimdi ne yapacağımı bilmiyorum.
Bu ateş süreci 2 yıldır devam ediyor. Karın ağrısı ile başlıyor sonra ateş yükseliyor. 3 en fazla 4 gün sürüyor. Sonra kendiliğinden geçiyor. Başka hiçbir semptom yok!!Ben bunların atak olduğunu düşünüyordum ancak siz FMF'de ateş olmaz karın ağrısı olur dediğiniz için bunun artık bir atak olmadığını düşünüyorum. Sİzin fikriniz nedir? Bu tahliller İzmirde büyük bir Üniversite Hastanesinde yapıldı(ne yazık ki). Dışarda özelden tekrarlatmak istesem, paramla rezil olmaktan başka birşey yaşamayacağımı düşünüyorum(tecrübe ile sabit)!!
Sizce ne yapmalıyım? Colchium'u yine de kullanmalı mıyım? (Hemen yada ateş-karın ağrısı başladığında).
Tavsiyeniz ve değerli yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla...
Bu arada evet Eritrosit yanlış yazmışım benim hatam: 5.21 olacak sonuç.

Mesaj Tarihi: 13 Tem 2018 Saat 03:06
AGRI ama, dedigim gibi; "sabahlari olan karin agrilari olursa",  Colchium kullanin... 

Eritrosit degerinin;  5,210,000 gibi cok yuksek bir degerde olmasina ragmen, Demir'in dusuk olmasi da;
 benim dedigimi destekliyor…  Enfeksiyonlarda, vucut Demir'i depolara CEKER.. 
Bu, her tahlil istediklerinde;  "demir"  bakma sahtekarligi son 2-3 seneden beri cok artti… Pustlar domuz
 gibi biliyorlar, enfeksiyonlarda dusuk cikacagini… 
Eritrosit: 5,21 cikmasi da, Anemi filan olmadigini gosterir.. 

Mesaj Tarihi: 13 Tem 2018 Saat 17:10
Kadir bey
Çok teşekkür ederim. Vakit ayırıp değerlendirdiğiniz ve kıymetli yönlendirmeleriniz için... 
Saygılarımla

Mesaj Tarihi: 15 Tem 2018 Saat 23:54
Kadir bey tekrar merhaba,
Sorum aynı konu ile ilgili olunca buradan sorumu sormak istedim.
Oğlumun kan tahlili ile ilgili sonuçlarını buradan yazmıştım ve değerli yorumlarınızı göndermiştim.Kan ile aynı gün verdiğimiz idrar tahlilinin de sonuçları bugün çıkmış.Rapor aynen aşağıdaki gibi sadece iki değer var:
40 lökosit /mm3
Üreme görülmedi 
Bunun anlamı nedir?
Bir de kan testinde Serum Amiloid A değeri 8.5 çıkmıştı. Bu ikisi beraber mi yorumlanır? Serum Amiloid A nedir ?Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 
Şimdiden teşekkür ederim  
Saygılarımla 

Mesaj Tarihi: 16 Tem 2018 Saat 04:29
Lokositlerin kaynagi: IDRAR DEGIL.... 
Serum Amyloid A,  dunya'da bir tek; Turk doktorlarinin zannettigi gibi, sadece Bakteriel degil, HER TURLU
(Viral, Riketsial vs) enfeksiyonlarda da, yukselir. Pratikman hicbir degeri yoktur. 
Sadece Enfeksiyonlarda degil. Kalp ve Bobrek  hastaliklarinda, Romatoid Artritlerde bile yukselir... 
Ayni CRP gibi genel bir gostergedir ve tek baslarina hicbir ise yaramazlar..
Sadece sahtekar doktorlarin, uckagitlarinin  "bahanesi" olabilirler.. 

Mesaj Tarihi: 16 Tem 2018 Saat 12:31
Kadir bey kusura bakmayın  
Test sonuçları çıktıkça sizinle paylaştım. Bu da son test sonucumu. Test :ANA
Sonuç:Pozitif 1/320 Granüler
Yapmamız gereken bir şey var mı? Yada anlamlı bir pozitiflik mi bu?
Teşekkür ederim. 
Saygılarımla

Mesaj Tarihi: 16 Tem 2018 Saat 19:12
Cocuklarda;  "rutin ANA taramasi" son derecede SACMA bir uygulamadir.. 
ANA'nin (+) oldugu durumlar:
Lupus, Enfeksiyoz Mononukleoz, Parvovirus19, Romatizmal hastaliklar ve JRA... 
Ayricada, NORMAL cocuklarin %30'unda ANA:(+) dir.. 
Yukardaki hastaliklarin arazlari olmadigi surece ANA bakilmaz.. Ama bu PUST'un niyeti farkli!!! 
Sizi gozune kestirmis, YIYECEK!!! 

Mesaj Tarihi: 18 Tem 2018 Saat 16:28
Kadir bey çok teşekkür ederim değerli bilgilendirmeniz için. 

Mesaj Tarihi: 14 Ara 2018 Saat 09:57
www.4GP.ME/bbtc/1544770536762.jpg

Mesaj Tarihi: 14 Ara 2018 Saat 10:31
www.4GP.ME/bbtc/1544770536762.jpg
Kadir bey Merhaba 
İyisinizdir umarım. 4 ay önce konuştuğumuz konu olduğu için aynı başlık altında devam etmek istedim. Oğlum Selimin FMF yönünden değerlendirilmesi için genetik analiz yapılması istenmişti. Bunun sonucunda çıkan raporu geçen hafta aldım. Rapor linkini gönderdim. Sizin değerlendirmeniz benim için çok önemli çünkü aklımdaki soruları bir tek sizin cevaplarınızla açığa kavuşturabiliyorum. 
1.fmf taşıyıcı olması ne anlama geliyor? Daha doğrusu taşıyıcı olmak hastalık arazlarını mı hafifletiyor ? 
2.ilaç yada tedavi süreci gerekiyor mu? 
3.Taşıyıcı ise ben ve babadan aldı. Ama biz hiç böyle bir hastalık süreci geçirmedik. Ben 38 eşim 43 yaşında!!! Tedavi de olmadık...
4.2 aylık bir kız evladım var. Onda da baktırmamız gerekir mi  
 Sizin yorumlarınız benim için çok önemli  Bir tek size güveniyorum artık. Vakit ayırıp cevaplayabilirseniz çok memnun olurum. 

Saygı ve Sevgilerimle... 
Şimdiden teşekkürler ederim. İyi ki varsınız... 
Yeşim Uzman 

Mesaj Tarihi: 14 Ara 2018 Saat 19:05
Siz evlenirken, kan testi yapilmadi mi?????
Sizler tasiyici degilseniz, cocukta olmasi mumkun degildir. 
Bosverin.. Zaten, bir tedavisi de YOK...  Sanki "kus konduracaklar!!"... 
SAKIN, demir ilaci filan vermeyin. Bunlardan her turlu cahillik beklenir.
Sakin bu doktor; "Ailevi Akdeniz atesi" ile,  "Akdeniz Anemisini" karistiriyor olmasin??? 

NOT: FMF icin, bunlarin hicbirine gerek yok!!  
1- Agri yok ise; ZATEN, FMF degilmis demektir..
2- Agri varsa, Colchium baslandiginin ertesi gun agri YOK OLUR.. 

Mesaj Tarihi: 14 Ara 2018 Saat 23:38
Kadir bey biz evlenirken rutin kan tahlilleri dışında bir tahlil yapılmadı.
Böyle bir hastalık olduğunu oğlumda yaşadığımız sıkıntılar neticesinde haberdar olduk  Öncesinde hiç bilgimiz yoktu  Çünkü ne bende ne de eşimde böyle bir hastalık geçmişi olmadı. 
Hastalık arazları olmadan taşıyıcı olunabilir mi ?

Eğer evet ise anlamlı olabilir ama hayır ise oğlumda nasıl taşıyıcılık oluyor o zaman ?

Akdeniz anemisi ile karıştırdığını düşünmüyorum çünkü tetkikleri isterken fmf şüphesi yönünden incelenmesi diye yazıyordu. 

Oğlumun bu sonuca göre tedavi edeceğini aksi takdirde ileride böbrek yetmezliği yaşayacağını söylüyorlar Kadir bey..inanın o kadar moralim bozukki anlatamam. Ne yapmam gerektiği bilmiyorum. 
Çok teşekkür ederim. İyiki varsınız 

Mesaj Tarihi: 15 Ara 2018 Saat 02:42
1- SU ANDA, agrilari oluyormu???  Yoksa, zaten FMF degil... 
2- Agri oluyorsa, Colchium tablet gunde 1 tane (sabahlari) verin... FMF ise, ertesi gun agrilar yok olur, o 
zaman ilaca devam edin. 
Turk doktorlara; soylediklerine  ve tahlillerine guvenmeyin, inanmayin. 

Mesaj Tarihi: 15 Ara 2018 Saat 07:32
1.Şu an yok Kadir bey. Zaten hiç olmadı karın ağrısı. Sadece 15 günde bir 41_42 arasında seyreden 3 gün süren kuru bir ateş.Başka hiçbir şikayeti olmadı.Kafamı karıştıran da zaten bu.
2.Ağrı yoksa bu ateşlenmeler taşıyıcı olması ile ilgili olabilir mi? 
2.Taşıyıcı ise Colchium almasına yada varsa(ki bildiğim Kadarıyla Colchium dan başka tedavi şekli yok) başka tedavi şekline gerek yok mu Kadir bey?
Değerli vaktinizi ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Boşuna endişelenmiş olmayı diliyorum ... 

Tüm ailem adına teşekkür ederim size... İyiki varsınız...
Saygılarımla 
Yeşim Uzman 

Mesaj Tarihi: 15 Ara 2018 Saat 16:39
4GP.ME/bbtc/1544880374933.jpg
4GP.ME/bbtc/1544880610282.jpg
Kadir bey sizden bir ricam daha olabilir mi? Gönderdiğim linkler Oğlumun yapılan en son kan tahlilleri sonucu temmuzda yaptırmıştık. Bugüne kadar fazla birşey değişmediğini düşünerek tekrarlamadım kan verme işini çünkü çok ciddi sıkıntı yaşıyoruz kan aldırırken neredeyse bayılacaktı inanın ağlamaktan. 
Bu tahlilleri değerlendirebililr misiniz rica etsem. Herhangi bir kan hastalığı veya başka bir arıza durumunu işaret eden bir değer?? 
Oğlum 2009 doğumlu 10 yaşında 147cm 54 kg.
Çok ama çok teşekkür ederim tekrar 
Sizi çok seviyorum iyi ki varsınız.
Saygılarımla 

Mesaj Tarihi: 15 Ara 2018 Saat 19:24
Anemi, antibiyotik gerekecek bir durum veya bir KAN HASTALIGI YOK!! 
Tamamen "kotu niyetli" bir doktorun, bulanik suda balik avlamasi gibi, artik oltaya ne takilirsa hesabi
 istenmis, bir suru Gereksiz tahlil..
Sakin bu sahtekara kanip bir islem yaptirmayin..
Dusunun; atesli gelen her hastaya bu sahtekarliklari yapiyorsa, nasil para kiriyordur. 

AGRI olsa idi, o zaman Colchium kullanmayin dusunurdum… Simdi, ASLA.. 
( Bunu birazda bu yaziyi okuyan diger uyler de ogrensin de bu tuzaklara dusmesinler diye yazdim).. 

14cm boy, 24 kilo agirlik fazlasi var, biraz az yedirin. 
14-15 yas elbisesi giyer. ( o da dar gelir) Kilosuna gore elbise alirsaniz; 17 yas elbisesi giyer. (pacalari uzun gelir)

Mesaj Tarihi: 16 Ara 2018 Saat 09:03
Kadir bey çok ama çok teşekkür ederim cevabınız için
Kusura bakmayın çok detaylı sormuş olabilirim sorularımı. 

Gerçekten taşıyıcı olsa bile hiçbir tedaviyi veya ilaç kullanımını etmiyorum değil mi Kadir bey?  Doğru mu anlıyorum? 

Kilosuna gelince son 1.5 senedir ani bir artış oldu.çünkü beslenme düzeni kontrolümüzden çıktı yoğun bir çalışma temposu nedeniyle ama şimdi spora devam ediyor  Basketbol ve yüzme. Karbonhidrat çok yiyordu onları kaldırdık sadece. Başka bir tavsiyeniz var mı Kadir bey bu konuda? 
Saygı ve Sevgilerimizle 

Mesaj Tarihi: 16 Ara 2018 Saat 19:36
Hic bir ilac GEREKMIYOR.... 
 Hic bu sahtekara gitmemis gibi hayatiniza devem edin. 

Mesaj Tarihi: 16 Ara 2018 Saat 21:34
Kadir bey çok çok teşekkür ederim. Allah sizi başımızdan eksik etmesin. İnanın aylar sonra ilk defa rahat bir uyku uyuyacağım sayenizde. Her zaman duamda olacaksınız.
Ailemle birlikte size sevgilerimizi gönderiyoruz...
Saygılarımla 
Yeşim Uzman 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat