Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Tonsillit/antibiyotik

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Adı: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Tanımlaması: (Sorularınız ve cevapları)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=61524
Tarih: 19 Nis 2024 Saat 06:18

Konu: Tonsillit/antibiyotik
Mesajı Yazan: Burcu87
Konu: Tonsillit/antibiyotik
Mesaj Tarihi: 06 Kas 2018 Saat 17:19
Kadir hocam,

Kızım 4 yaşında ve 16kg. Birkaç gün önce sesi kısıldı faranjit oldu sanırım. Ardından geniz akıntısı ve balgamlı öksürük başladı. Bal-limon ve ıhlamur vererek kontrol altına almaya çalıştım. Dün gece sabaha kadar ateşlendi müdahale etmedim. Bal-limona devam ettim. Sonra öksürüğü form değiştirdi boğuk boğuk çıkmaya başladı. Boğazı tamamen kapanmış geniz akıntısı bol, burun tıkalı ve ateş devam ediyor. Dilin tamamı değil ama büyük bir kısmı beyaz. Ağız kokusu var. Çok halsizleştiği için aile hekimine götürdüm. Tonsillit olduğu için antibiyotik verdi Klamoks 400/57. Ateşi için de calpol 6plus vermiş. İçeriği okuduğumda 6 yaşın üzerinde kullanıldığı yazıyor. Kızım bacaklarının ağrıdığını söyleyip inlediği için yarım ölçek verdim. Klamoks için de mutlaka 10gün kullanmam gerektiğini, erken bırakırsam enfeksiyonun tekrarlayacağını söyledi. Ben daha ilaca başlamadım ve size danışmak istedim. Bu ilaçları kullanmalı mıyım? 1ay önce de grip geçirmişti bal-limon ile 10günde iyileşmişti. Ancak boğaz enfeksiyonu ve ateş yoktu. Önerinizi bekliyorum... 

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 06 Kas 2018 Saat 19:46
Yok, anlasildi!!!  Yuz bin kere de anlatsam, okunmadiktan sonra bir faydasi yok...
Ben pes ettim…
ATES + Agizda pis koku + Dilin tamamini  kaplayan PAS tabakasi yoksa, Antibiyotik gerekmez!!! 
Bunlar yoksa, BUTUN ilaclari kesin, atesini de dusurmeyin.. Aptal'in viruslar hakkinda en ufak bir bilgisi
 yok demektir. 
Bu yasta Calpol 6+ verilmez, ama  doktor SALAK olunca yapilacak bir sey yok... 

Mesaj Tarihi: 06 Kas 2018 Saat 20:00
Hocam kızmayın lütfen.. Okuyorum hepsini detaylı anlatmaya çalıştım. Ateş+koku var dilin ortası da beyaz. Çocuğun genel durumu halsiz, ağrılı, bademcikler de şiş. Bal-limon ve bitki çaylarıyla durumu iyiye gitmediği için size danıştım. Hem doktora da muayene ettirdim verdiği ilaçlar bunlar, kendi kafama göre almadım ki. 

Mesaj Tarihi: 06 Kas 2018 Saat 20:10
Dil ortasindaki PAS, benim anlattigim PAS degil!!  Dilin tamamini kaplayacak. Koku'da, yanina gittiginizde bile duyacaginiz, igrenc bir kokudur.

Mesaj Tarihi: 07 Kas 2018 Saat 10:39
Peki hocam doktorun verdiği ilaçları kullanmıyorum. Ateşi çıkmadı tekrar. Perebron uygun mu peki bizim için? Dolu dolu ağrılı balgamlı bir öksürük var.

Mesaj Tarihi: 07 Kas 2018 Saat 19:32
Perebron; oksurtucu bir oksuruk surubudur, bir zarari olmaz, ama gereksiz yere cocugu cok oksurtmus olabilirsiniz. 

Mesaj Tarihi: 08 Kas 2018 Saat 00:01
Hocam tekrardan rahatsız ediyorum. Tablomuz ağırlaştı. Ateş bir anda çok fazla yükseliyo. Mecburen ateş düşürücü verdim. Çok halsizleşiyo, bacaklarım karnım ağrıyo diyo. Kusma veya ishal yok şuan. Burnu sürekli akıyo ve bademcikler şiş. Aniden ağlamalar korkular oluştu. Bu tablo enfeksiyoz mono nükleoz olabilir mi? Kan tahlili istememişti doktor o yüzden yaptırmadık. Pazartesi den beri iyileşme olmadığı gibi çok daha kötüye gidiyo durumu. Çok endişeliyim lütfen yol gösterin.

Mesaj Tarihi: 08 Kas 2018 Saat 00:06
Uyku esnasında solunumu normalden hızlı ve zor. Dakikada 42. 

Mesaj Tarihi: 08 Kas 2018 Saat 03:27
Solunum; dakikada 60'in ustune cikarsa, sikinti olur..
Enfeksiyoz Mononukleoz olsa bile farkli bir sey yapilmayacak.. E.M. da viral bir hastaliktir.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat