Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Reflü / Atopik

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Adı: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Tanımlaması: (Sorularınız ve cevapları)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=62463
Tarih: 20 Nis 2024 Saat 04:06

Konu: Reflü / Atopik
Mesajı Yazan: Bernaydemir
Konu: Reflü / Atopik
Mesaj Tarihi: 04 Şub 2019 Saat 01:17
Hocam merhaba. 2 yaşında bir oğlum var . 4 aylıkken atopik dermatit teşhisi konuldu. Bu tarz çocuklarım astıma ve reflüye yatkın olduğunu söylediler. Deri pick testi yaptırdık herhangi bir alerji durumu yok. Yalnızca cetaphil nemlendirici krem kullanıyorum. Probiyotik istediğimde vermediler kanıtlanmış bir makale yok dediler.5 gündür yalnızca uykudayken kuru öksürüğü oluyor ve sabaha dek sürüyor. Bu süre zarfında diş gıcırdatması var. Bunlar için reflü olabilir dediler ama çocukta kusma vs yok. Geri dönüşünüz benim için çok değerli. Bir akıl verirseniz öyle ilerlemek isterim.

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 04 Şub 2019 Saat 04:29
Epey bir kafaniz karismis..
1-   ".. 4 aylıkken atopik dermatit teşhisi konuldu. Bu tarz çocuklarım astıma ve reflüye yatkın olduğunu söylediler. 
Bunu herkese soyluyorlar..   Icinden cikamadiklari HER hastaya: Astim, Allerji (Atopik dermatit) veya Reflu derler.
2- Probiyotik; SADECE, Antibiyotik kullanim sonucu olusan ISHAL durumunda kullanilir.. 
3- Gece Oksurugu, bazi Griplerde olur. Odasi SERIN olsun, Yastigini yukseltin, basucuna 2 damla ColdMix damlatin.
4- Dis gicirdatmasi; biraz kafasinin karisik oldugunu gosterir. Yatarken guzel masallar okuyun.. 
Cok okumaniz lazim.. 

Mesaj Tarihi: 04 Şub 2019 Saat 10:32
Hocam dönüşünüz için çok teşekkür ederim.
Kafa karışıklığı yaratan doktorlar , çocukta o an da biraz alevliyse hemen telaş oluyor..

Atopik durumu ise, bebekliğinden beri hassas bir cildi var nemsiz çok kuru. Buna bağlı kaşınmalar bazen döküntüler mevcut. Bana zyrec şurup ve kortizonlu krem verdiler ben kullanmadım. Onun yerine her gün nemlendirici kullanıyorum 4/5 kere.

Reflü durumu ise; çocuğun hıçkırması, diş gıcırdarması,gece uykuda kuru öksürmesi, ağız şapırdatıp geviş getirmesi bunlar reflü şikayeti dediler. Ben ilk defa yaşıyorum bu durumu. Ne kusma , öğürme , yemek reddi gibi bir şikayetim yok.

Ateş ishal burun akıntısı hiç biri yok. Yalnızca uykusunda kuru gıcık yapmış tarzda öksürüyor. Sabah uyandığında hiç bir şey yok. Bizi öksürükle o kadar çok korkuttular ki en çok çocuğun öksürmesinden korkuyoruz.

Sizin grip önerilerinizi uyguluyorum. Burun tıkanıklığı için elimde iliadin damla var kullanayım mı?

Mesaj Tarihi: 04 Şub 2019 Saat 10:36
Diş gıcırdatması genetik olabilir mi ? Babasında var çünkü.
Bir de boyu 86 cm kilo 12.600 gram. Gelişimi normal mi?

Mesaj Tarihi: 04 Şub 2019 Saat 18:55
2 yas+3 aylik cesametinde, bundan sonraki takiplerini; "Boy-Kilo"   ve  "Persentil"  cetvellerinden takip edin.

Mesaj Tarihi: 04 Şub 2019 Saat 23:47
Hocam yatak başını yükselttik cold mix bal limon bol sıvı devam. Fakat uykuya daldığında başlıyor kuru öksürük. Ağzında bir koku var. Ateş yok. Öksürük yalnızca uyurken. Acaba geniş akıntısı olduğu için mi uyurken öksürüyor? Yada sinüzit olabilir mi? liadin damla mı kullanayım nasıl yol alacağım yol gösterir misiniz bana lütfen?

Mesaj Tarihi: 05 Şub 2019 Saat 05:23
Iliadin damla deneyin, iyi gelebilir.. 

Mesaj Tarihi: 06 Şub 2019 Saat 01:03
Hocam tekrar merhaba.
Söylediklerinizi uygulayıp bir yandan eski makaleleri okuyorum.
Öksürük tablosunu telefonuma indirdim. Size danışmak istediklerim var.

İliadin damlaya bugün başladım bu gece düne göre öksürüğü daha az. Ara ara sanki hırıltılı,ıslak bir öksürük oluyor. Nefes alırken de ince bir ıslık sesi duyulabiliyor. Hafif horlama sesiyle karışık.

Geviş getirir gibi ağız şapırdatıyor bunun sebebi nedir? ağız kokuyor , pas yok.
Bir de bugün sanki bir yanağı şiş gibiydi. Azı dişi yada sinüsler yapar mı böyle şeyler? Yoksa denk mi geldi?

Grip seyri böyle mi ilerliyor? Ateş yoksa öksürükten korkmaya gerek yok mu?
Kan sayımı yaptırmama gerek var mı? Ne önerirsiniz ?

Ayrı bir konu olarak; 1 yaşından beri d vitamini kullanmıyoruz değeri iyi deyip kesmişti doktor. Tekrar baktırayım mı?

Süt için; içirmeyin yoğurt ayran peynir yesin kafi diyordu. Sütün zararlı olduğunu sindirimi zor olduğunu anlatıyordu. Daha çok balgam yarattığını.. şimdi siz 600 ml diyince benim çocuğum bunu yediği yoğurttan almadı için 2 dolu kase yiyor olması lazım ki; çok zor. Boyu bana kısa geliyor süt etkiler mi gerçekten boy oranını?

Mesaj Tarihi: 06 Şub 2019 Saat 05:18
Griplerle ilgili oksuruk sureleri en az; 2-3 haftadir.. Hemen bir iyilik hali beklemeyin.. 
Zatenbu islerin PIRI olan, ilk SAHTEKARLAR, '80'li yillarda, Grip tanisi almis aileleri bu sekilde, kandiriyorlardi.. 
Astim ilaclari ve Kortizonlu spreyler ile, "sahte" iyilik halleri yaratip, sonra da hastalarin canlarina okuyor,
uzun sure abone ediyorlardi!! Simdi foyalari ortaya cikmaya baslayinca; "Zaturre baslangici" gibi sacma
 teshislerle, kandirma seklini degistirdiler. 
Ates cikarsa..  Kan Sayimi yaptirin. Veya; Ates+koku+pas degerlendirmesi yapin.
1 yasindan sonra, her sene en az; 1 ampul Dvit3 icmesi SARTTIR. Hemen 1 ampul icirin.. Nasil olsa her
Turk cocugunda oldugu gibi;  dusuk cikacak.
Demek HALA; sut dusmanligi yapan, SALAK doktor kaldi ha!! 
Sakin bu sut dusmani, ahlaksiz sahtekarlara kanmayin.. O sahtekarlara, Bebek mamalarinin da sutten
 yapildigini bir hatirlatin, bakalim ne diyecekler!! 
Bu sut dusmanlari ile ilgili cok yazi yazdim, onlari mutlaka okuyun. 
Bu sut dusmanlari; Korku filmlerindeki canavarlar gibidir, oldurursunuz, gomersiniz, gene de son sahnede,
 mezardan ellerini cikarip, pacanizi yapismak isterler..
Gelsinlerde, Arizona'da cocuklar nasil sut iciyorlar gorsunler.. Burada sut, Galonluk (4 litre) bidonlarda 
satiliyor.. 
  "..... Daha çok balgam yarattığını….."    Diyecek bir sey yok, bildigin SALAK!! 

Mesaj Tarihi: 08 Şub 2019 Saat 00:58
Hocam merhaba tekrar. Kuru Öksürük başladığı günden bu yana bir iki gün biraz seyrelmişti fakat bu gece daha çok balgamlı öksürük gibi çıkıyor. Bu da uykusundan kaldırıyor. İştah yok. Yemeye zorlamıyorum. Bal limon zencefil cold mix sıcak buhar iliiadin hepsini uyguluyorum. Gündüz iyi nadir öksürüyor ama gece çok fazla.

Kuru öksürüğün hırıltıya dönmesi iyi bir durum mu? 10 gün oldu henüz bir aşama kaydedemedim gibi.

Bir de ilaveten ,bir yanağı şişmiş 3 gündür. zar zor baktım alt çene dişini çıkartıyor sanıyorum incecik bir kök gördüm. Bu da öksürük yapan bir etken midir? Ateşi yok şükür. Ama yanakları elleri buz gibi niyeyse.

Baktırmam gereken bir tahlil var mı yada ilave edeceğim bir takviye daha?

Mesaj Tarihi: 08 Şub 2019 Saat 07:46
Dis; hicbir zaman oksuruk sebebi OLAMAZ... 
Bu Grip oksurukleri, en az; 2-3 hafta surerler. Sadece benim anlattiklarimi uygulayin. 

Mesaj Tarihi: 11 Şub 2019 Saat 00:43
Hocam merhaba.

Oğlumda öksürük hala devam ediyor. İliadin damlayı 5 gün ardından bugün kestim. Yarın tekrar kullanabilir miyim? Öksürüğü çok fazla ve hırıltılı bir hal aldı. Daha çok gece uyurken. yani daha çok balgam çıkartmakta zorlanıyor gibi. Burun akıntısı yok. Aksine aşırı yapışık koyu sumuk var. Beyaz renkte.

Yatağını yükselttik , yastıkla yatıyor , grip için uygulayacağımızı söylediğiniz herşey tamam. Peki bu balgam işini nasıl çözebilirim?

Mesaj Tarihi: 11 Şub 2019 Saat 06:51
Iliadin; kulak agrisi olursa kullanin.. 
Gripler en az; 2-3 hafta surerler. Sabirli olun.. 

Mesaj Tarihi: 11 Şub 2019 Saat 09:33
Balgam için bricanly vermeyelim mi hocam?

Mesaj Tarihi: 11 Şub 2019 Saat 19:13
Bricanyl; bronslarda genisleme  yapar.. Balgam ile bir ilgisi yok.. 

Mesaj Tarihi: 12 Şub 2019 Saat 01:18
Gece bu öksürükten uyuyamıyor sarımsak sargısı da yapıyorum ama şuanda o bile yeterli olmuyor. Ben mi anlayamıyorum acaba başka bir şeyi varda, insan hep kendini kurcalıyor. 10 günü aştı hala aynı çünkü. Bu balgamı yumuşatıp atmayı kolaylaştıracak bir şey yok mu hocam?

Mesaj Tarihi: 12 Şub 2019 Saat 03:18
Okuyun....10 seneyi geckindir anlatiyorum.. 

Mesaj Tarihi: 15 Şub 2019 Saat 11:24
Hocam iyi günler oğlumun öksürüğü çok artınca sağlık ocağına götürüp bir dinletmek istedim. Doktor bronşit başlangıcı dedi. Bize asist iburamin zero ve klamer antibiyotik verdi. Çocuğumda ateş yok. Bunların hepsini kullanmak doğru olur mu yardımınıza ihtiyacım var

Mesaj Tarihi: 15 Şub 2019 Saat 14:08
Hırıltılı balgamlı öksürüğü var. Balgamı için biraz inceltici rahatlatıcı bir şurup önermez misiniz bana?
Erdostin kullanılabilir mi?

Mesaj Tarihi: 15 Şub 2019 Saat 19:44
Niye okumuyorsunuz??? 
Siz hic Turk doktorlarinin; Grip teshis ettiklerini gordunuz veya duydunuzmu?? 
Grip teshis etmemek icin, iste boyle salak-salak; "Zaturre baslangici" veya "Bronsit baslangici" gibi teshisler
koyarlar.. SAKIN bu ahmaklarin verdikleri ilaclari kullanmayin..
Hic mi okumadiniz; "Sahtekarligin 3 Safhasi" yazilarimda bu ilaclari hep anlattim.. 

Mesaj Tarihi: 15 Şub 2019 Saat 19:58
Hocam İnan’ın neredeyse tüm eski mesajları okudum. Yine sizden onay alma ihtiyacı duydum çok arada bırakıyorlar çünkü mecbur hissettiriyorlar.Ama artık öyle bir noktaya geldik ki doktora ben öksürük kesmek igetirmedim dinletmek istiyorum sadece dediğimde bana hiç test bile istemeden antibiyotik verdi. Bronşit mi dediğimde başlangıcı dedi bir poşet ilaç yazmış. Gerçekten bronşit olmuş olabilir mi buna emin olamıyorum. Bu balgamını rahatlayabileceğim bi ilaç yok mu yada test yaptırmam gerekir mi kan sayımı ?

Mesaj Tarihi: 15 Şub 2019 Saat 20:16
Salak; utanmis herhalde, "Bronsit"  diyememis,  "baslangici" diye uydurmus.. 
NIYE okumuyorsunuz???  Kac kere anlattim, oksuruk, balgam, hep vucudun savunma mekanizmalaridir...
Bunlarla UGRASMAYIN.. 
Okuyun.. 
………………………………. S O N  …………….

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat