Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Hipoglisemi ve baygınlık

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Adı: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Tanımlaması: (Sorularınız ve cevapları)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=63146
Tarih: 18 Nis 2024 Saat 08:11

Konu: Hipoglisemi ve baygınlık
Mesajı Yazan: aoakbulut
Konu: Hipoglisemi ve baygınlık
Mesaj Tarihi: 02 Haz 2019 Saat 15:39
Hocam Merhaba,

Oğlum 4 yaş 8 aylık. 110 cm ve 18.5 kg.

Çoklu gıda alerjisi var var MTHFR compound heterozigot.

11 Mart,26 Mart ,29 Mayıs’ta baygınlık geçirdi. Her üçünde de bilinç yerindeydi,solukluk oluştu,kendini iyi hissetmediğini söyledi ve tüm vücut terledi. Ayaklarını yükseltip rahat ettirdikten sonra her üçünde de parmak ucundan kan şekerini ölçtüm. Sırasıyla 104-90-91 ölçtüm. 11 Mart ve 29 mayıs’takinde dışkılamak istedi. Solukluk hali hepsinde 40 dk kadar sürdü ve sonrasında rahatladı.

Bugün sabah 10.30 gibi anne iyi hissetmiyorum diye utandı. Yine tüm vücut terlemiş ve presenkop hali gibi. Bugün hemen kan şekerini ölçtüm ve 53 çıktı. Ev yapımı karadut şerbeti verip yeniden ölçtüğümüzde 77 olmuştu. Ancak içten yarım saat kadar sonra kusunca (boş su çıkardı) acile gittik. Bu arada iki simit yedi ve kan şekeri 120 çıktı. 500 ml izomix takıldı. Serum sonrası nispeten toparladı.

Acilde hemogram bakıldı. Değerler aşağıdaki gibidir. Hem süreç hem de tahlillerle ilgili görüşünüzü paylaşırsan sevinirim.

Lökosit : 6.14
Nötrofil (%) : 77.4 H
Lenfosit (%) : 17.4 L
Monosit (%) : 4.7
Ezonofil (%) : 0.3
Bazofil (%) : 0.2
Nötrofil (#) : 4.75
Lenfosit (#) : 1.07 L
Monosit (#) : 0.29 L
Eozinofil (#) : 0.02
Bazofil (#) : 0.01
Eritrosit : 4.2
Hemoglobin: 11.8
Hematokrit : 34.9
MCV : 83.9
MCH : 28.4
MCHC : 33.8
RDW-SD : 39.3
RDW-CV : 13.2
Trombosit : 210
MPV : 8.9
PDW : 10.3
P-LCR : 17.7
PCT : 0.190

Gece yeni legosunu bitireceğim diye tutturup 12’de uyudu. O saatten yaklaşık 2 saat önce bir şeyler yemişti.

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 02 Haz 2019 Saat 19:34
Antibiyotik gereken bir durum: Yok
Anemi   : Yok
Kan hastaligi  : Yok.

Mevcut "metabolik" bozuklugunun Cocuk Endokrinde Takibi iyi olur.

Mesaj Tarihi: 03 Haz 2019 Saat 01:02
Hocam Merhaba,

Kan tablosunda lenfositleri ilk kez o kadar düşük ve nötrofilleri yüksek çıktı. Korkacak bir şey yok değil mi? Tekrar edilmesi gerekir mi?
Teşekkür ediyorum..

Mesaj Tarihi: 03 Haz 2019 Saat 03:34
Normal.... Genellikle VIRAL enfeksiyonlar (Grip gibi) bu sekil kan tablosu yaparlar..
Tekrari gerekmez. 

Mesaj Tarihi: 11 Haz 2019 Saat 11:41
Hocam Merhaba,

1 hafta kadar önce oğlumun hipoglisemi ile baygınlık geçirmesi sonucu acilde çalışılan tahlil sonuçlarını paylaşmıştım. Dün çocuk metabolizmaya gittik. Yapılan tahlillerin sonucu aşağıdaki gibidir. Oğlumun hemogramında ilk kez #NRBC denen bir değer gördüm zira ilk kez o hastanede tahlil yaptırdık. Sonucun “0.00” olmadı neyi ifade eder? Ne olduğunu merak edip okuyunca bir korkutucu bir sürü şey yazıyor 🙁.

WBC - 4.52 L
RBC - 3.92
HGB-10.9
HCT - 30.6
PLT - 276
MCV - 78.1
MCH - 27.8
MCHC - 35.6 H
MPV - 9.2
RDW - 12.8
NEU- % 34.6
NEU # - 1.56
LYM % - 51.50
LYM # - 2.3
MONO % - 9.10
MONO# - 0.41
EOS % - 4.40 H
EOS # - 0.20
BASO % - 0.40
BASO # - 0.02
PCT - 0.25
IG% - 0.20
IG# - 0.01
NRBC% - 0.00
#NRBC- 0.00 L

Kıymetli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim Hocam ..

Mesaj Tarihi: 11 Haz 2019 Saat 19:30
Bizim zamanımızda;  "Retikülosit" denilirdi..
Bilhassa VİRUS enfeksiyonlarındaki kemik iliği baskısından sonra, kemik iliğinin aşırı calışması ile, yapılan
Eritrositler çekideklerıni  kaybetmeden, dolaşıma salındığını gosterır..
Sizde hala bu durum başlamamıs..
Benim derdım; kan tablosu değil, "şeker duşuklüğü idi"..
Onlarda mühim bir şey görmedilerse, önemli bir şey yok demektir.

Mesaj Tarihi: 11 Haz 2019 Saat 20:47
Hocam ,

Perşembe günü insülin eşliğinde glukoz yüklemesi yapılacak. Şeker düşüklüğü için henüz bir şey diyemediler 🙁. #NRBC sonucu için enfeksiyon sonrası doğal süreç olarak mı anlayalım. İnternette okuduklarımız korkuttu çocuk doktorumuz da “ilk kez gördüm ne olduğunu bilmiyorum yorum yapamam” diyince iyice endişe ettik. Takibi gerekir mi,ne yapmalı ? Testin tekrarını önerir misiniz? Hocam bir de en ufak enfeksiyon belirtisi gözlemlemedik son dönemde kan tablosundaki bu değişiklikler bu durumda normal mi?

Mesaj Tarihi: 12 Haz 2019 Saat 09:45
Siz Türk doktorlarına ne bakıyorsunuz??  Daha en basit bir "Kan sayımı" nı değerlendirmekten bile
acizdirler, "NRBC"yi nereden bilsinler??
Hic bir test gerekmez. Türk doktorları; vıral hastalıkların kan tablosu üzerine ne etkiler gösterır, daha
 bundan bile haberleri yoktur.  Hematoloji de; bir tek Wintrop'un Hematoloji kitabından öğrenilir..
HER vırus enfeksiyonu belirti verir diye bir kaide yok..
Misal, Toxoplasma enfeksiyonları şahıslarda  hiç bir belirti vermezler, bir tek anne karnındaki bebeğe
 zarar verebilirler. Onu bile bebek doğmadan once işaret edebilecek bir klinik bulgu yoktur.

Mesaj Tarihi: 12 Haz 2019 Saat 10:00
Hocam ömrünüze bereket.. Bakmayın bu hesabın yeni olduğuna eski hesabıma erişemiyorum. Sayenizde 4 yaş 8 aylık oğlumu tek antibiyotik ateş düşürücü kullanmadan büyüttüm. Rabbim sizi başımızdan eksik etmesin.

Mesaj Tarihi: 12 Haz 2019 Saat 15:52
Hocam,

Mustafa Kemal normalde de çok terleyen bir çocuk ancak son 10 gündür gece 7-8 kez üzerini değiştiriyorum ve gün içinde de efor olmadan özellikle sırt bölgesinden çok terlemeye başladı. Hem üst hem de alt iç çamaşırı yaklaşık 15 dk.da bir değiştiriyorum. Bu geçirdiği virütik enfeksiyon ile ilgili olabilir mi?

Mesaj Tarihi: 12 Haz 2019 Saat 21:32
D vitamini eksiklkiği olabilir.. Bakıldımı?
Eğer 1 yaşından sonra her sene 1 ampul Dvit3 verilmedi ise, eksikliği vardır.
Yarın 1 ampul Dvit3 içirin.
Bu konuyu iyi okuyun.

Mesaj Tarihi: 12 Haz 2019 Saat 22:48
Hocam Dvit konusunda önerdiklerinizi harfiyen uyguluyorum. Dvit3 en son 120 çıkmıştı. Öyle terliyor ki üzerindekiler çamaşır makinasında 800 devirde sıkılmış çamaşır gibi ıslanıyor.

Mesaj Tarihi: 13 Haz 2019 Saat 07:42
Yapısal olabilir, böyle gıder.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat