Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Tetanoz hk.

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Adı: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Tanımlaması: (Sorularınız ve cevapları)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=63691
Tarih: 28 Mar 2024 Saat 20:22

Konu: Tetanoz hk.
Mesajı Yazan: kırçiçeğim
Konu: Tetanoz hk.
Mesaj Tarihi: 08 Eyl 2019 Saat 17:37
Hocam 8 yasindaki kizim bugun parkta oynarken arkadaşlariyla cam parçası ellemisler ve benim kizin parmagini minik bir kesi kesmiş eve geldi yikadim batikon sürdüm cok fazla kanamadi bende yara bandi ile kapatmadim. 1 saat sonra tekrar parka gitti illaki cimenlerde oynuyorlar elleri topraga degiyor. Site icersinde yesil alanda hayvan gübresi yok aklima sonradan geldi tetanoz kapma olasılığı yok degil mi. Çimlerde cam kozalagi topluyorkardi birden aklima geldi toprakta gübre varsa diye hocam yardimci olursaniz sevinirim tesekkur ederim.

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 08 Eyl 2019 Saat 19:06
Asili degilmi????  

Mesaj Tarihi: 08 Eyl 2019 Saat 19:12
Hocam asilari tamam tetanoz bebekken oluyor simdi 8 yasibda ve ben tekrar yaptırmadım okul asisi ve bebeklik asilari tamam. Risk var mi peki öyle kafama göre asi yaptırmadim .

Mesaj Tarihi: 08 Eyl 2019 Saat 19:16
Hocam pardon 1.sinif asilarinda tetanoz varmis şükür simdi baktim okul asi kagidi vermişti tetanoz yapilmis .

Mesajı Yazan: toprak1
Mesaj Tarihi: 11 Eyl 2019 Saat 20:57
Tetanoz asisi kaç yıl koruyor. Doğum yapacak herkese neden vuruluyor. Daha önce asi olunmuş olsada 

Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 11 Eyl 2019 Saat 21:57
1- Cocuklukta yapilan ve "Primer asilama" denilen: 3+1+1 Karma asilar (DBT) yapildiktan sonra en az 5 
sene korur. Herkese, hayat boyu; her 5 senede bir asi yapilmasi gerekmez. Okul asilari, cocuklarda risk 
oldugu icin, yapilir.  Ileriki yaslarda; Riskli bir durum oldugunda, tek doz Tetanoz  asisi yapilmasi yeterlidir.
2- Son 5 sene icinde; hic Tetanoz asisi olmamis bir annenin bebegine, dogum sirasinda, gobek kesilirken, 
kirli makas kullanim sonucu, Tetanoz bulasabilir ve "Neonatal Tetanoz" olabilir. Bunu onlemek icin, her
anneye Tetanoz asisi yapilir. Esasinda, son 5 sene icinde Tetanoz asisi yapilmis olanlara gerekmez ama, 
Turkiye'de ne annelere, ne de saglik kuruluslarina ( ve kayitlarina) guven duyuldugundan, bu sekilde asilama yapilmasi 
uygundur. 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat