Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

idrar yolu enfeksiyonu

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Adı: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Tanımlaması: (Sorularınız ve cevapları)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=63793
Tarih: 20 Nis 2024 Saat 05:58

Konu: idrar yolu enfeksiyonu
Mesajı Yazan: Nihan
Konu: idrar yolu enfeksiyonu
Mesaj Tarihi: 23 Eyl 2019 Saat 16:37
Hocam merhaba,
Arkadaşımın kızı için soruyorum. 8yaş,39 kilo... 
Son 7 aydır  sabah 1, akşam 1 ölçek  üropan  şurup kullanıyor. Aşırı aktif mesane var dediler üroflowmetri  grafiği de dalgalı.Yani idrarını tam boşaltamıyormuş .  Çok sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor.En  son yapılan sonuçları gönderiyorum.  Bir de gelişimini yavaşlatmak için aylık iğne vuruluyor. 4GP.ME/bbtc/1569245708172.pdf
Farklı bir durum söz konusu olabilir mi diye annesi endişeli. Sizin bir yorumunuz olur mu hocam. Sevgiler...

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 23 Eyl 2019 Saat 19:25
Idrar tahliline, disardan, OZEL bir laboratuvarda yaptirsin.. 
Doktor ve Laboratuvarin ayni binada oldugu "isletmelere" asla guvenmem.. 
Sonucu yazin. 

Mesaj Tarihi: 25 Eyl 2019 Saat 12:17
Hocam doktor da tahlil sonuçlarını beğenmemiş ve yenilenmesini istemişti. Testler yine gazi hastanesinde yapıldı tabi ,bir önceki gönderdiğim mailde yenilenenler de var.Yenilenen testlerde sonuçlar aynı,  biokimya laboratuvarı ilk idrar kültüründe de ikincisinde de  görülmemesi gereken bir hücre gördüklerini söylediler. Dr mesane kanseri şüphesiyle  ultrason istedi; temiz çıktı.Üroloji doktorumuz bir sonraki ileri tetkiki yapmak istemiyor. Mesane kanserine hiç ihtimal vermiyor ve  sistoskopiye  hiç gerek yok diyor. Sizin görüşünüz nedir bu konuda? Bu arada antibiyotik tedavisine başladık bir hafta sonra koruma amaçlı akşamları bir ölçek almaya devam edeceğiz. Önce bactrim kullanıyordu,son testte drençli çıkmış diye antibiyotiği değiştirmişler pyolesyptil diye bir ilaca başlamışlar.Başka bir laboratuvarda idrar kültürü vermişler,sonuçlar haftaya çıkacakmış.

Mesaj Tarihi: 25 Eyl 2019 Saat 19:47
Idrar tahliline, disardan, OZEL bir laboratuvarda yaptirsin.. 
Sonucu yazin. 

Mesaj Tarihi: 01 Eki 2019 Saat 17:32
Hocam bir de hacettepe hastanesinde bir doktora göründüler. Orada yapılan tahlil sonuçlarını da yüklüyorum.
Gazi hastanesi, özel magnet tıp merkezi bir de hacettepede ultrason muayesi yapıldı,hepsinin ortak görüşü bir sorun olmadığı. Gazi hastanesindeki doktor sistoskopiye gerek yok diyor,genel anestezi ile yapmak gerekir diyor, hacettepedeki "ben lokal anestezi ile yapıp görmek istiyorum mesanenin durumunu,şu anda bence de kanser hücresi yok ama mesane duvarında bir tahribat varsa çok ciddi bir aday, görmem gerekiyor" diyor. 3 yaşından beri çok sık idrar yolu enfeksiyonu oldu. Hep çiş kaçırma problemi de oldu (gece gündüz). sistokopi yapılmalı mı ,yoksa böyle bir eziyete gerek yok mu? hocam lütfen yorumunuz önemli.
4GP.ME/bbtc/156993960674.pdf

Mesaj Tarihi: 01 Eki 2019 Saat 23:01
Idrar tahlilini, disardan, OZEL bir laboratuvarda yaptirsin.. 
Sonucu yazin. 

Mesaj Tarihi: 06 Eki 2019 Saat 17:05
4GP.ME/ebtc/1570370145711.jpg

Hocam duzen laboratuarinda yapilan tahlil sonucunu gonderiyorum. Once bactrim kullandi, direncli cikinca pyolesiptly diye bir antibiyotik kullandı 10 gun. Simdi igne vermişler. Enfeksiyon niye gecmez, cocukta hep enfeksiyon var gözüküyor. Alta kacirma problemi var, ates, yanma yok. Mesanede tahribat suphesi yerinde mi sizce? Sistoskopi yapilmali mi?

Mesaj Tarihi: 06 Eki 2019 Saat 19:26
Resim okunamiyacak kadar kucuk.. 
EGER, gene Nitrit:(+) ise,  Fistul olabilir,  Sistoskopi gerekir. 

Mesaj Tarihi: 06 Eki 2019 Saat 19:42
4GP.ME/bbtc/157037992212.jpg
Tekrar yuledim hocam. Eritrosit ve lokosit degerlerinin bir anlamı var mı? Sistoskopiyi mesane duvarinda tahribat varsa mesane kanserine aday olabilir, önlem alalım diye yapmak istiyorlar. Gazi hastanesinde yapilan tetkiklerde kanser hücresi gördüklerini idda etmişti biyokimya ama doktor ihtimal vermemişti. Hacettepedeki doktor sistokopi yapilmali diyor. Genel anestezi ile sistokopinin bir riski var mi peki hocam?

Mesaj Tarihi: 06 Eki 2019 Saat 19:49
Sistoskopi yapilacak…. 
Benim tahminim, mesane-barsak arasinda fistul olmasi.. 

Mesaj Tarihi: 06 Eki 2019 Saat 19:52
Tamam hocam çok teşekkürler.

Mesaj Tarihi: 09 Eki 2019 Saat 12:18
Hocam bakteri varken hiç bir işlem yapamayız diyorlar. Son kültürde 10^6 çıkmış bakteri.   https://www.google.com/search?rlz=1C1GCEU_trTR820TR820&q=piyeloseptyl&spell=1&sa=X&ved=0ahUKEwiCu-ay6o7lAhWtAhAIHS07ArwQkeECCC0oAA - piyeloseptyl  e karşı da direnç kazanmış. İğneler çok ağır kullanmayın demiş doktor. Yaban mersini,kızılcıkla ve de yine piyeloseptyl ile devam edelim demiş. Böbreklere kaçak olup olmadığını anlamak için ilaçlı bir test yapılıyormuş,onu da yapamam enfeksiyon varken demiş. Aslında iyi bir ultrasoncu bunu anlar demiş...falan filan...doktor ne yapacağını bilmez durumda ama hiç bir şey yapmayalım bekleyelim diyor. Ailenin kafası karışık. İğneleri kullanmalılar mı sizce? İğneye de direnç kazanırsa bu çocuğun ilerde başka bir hastalığa yakalanıp yakalanmayacağını nerden biliyorsunuz,bunlar ileri seviye ilaçlar,dikkatli olmak gerek demiş....
İyi bir ultrason muayenesi bir şey ifade eder mi? onu mu araştırsınlar, bir fikriniz var mı hocam? 

Mesaj Tarihi: 09 Eki 2019 Saat 22:08
US yardimci olabilir, bir denesinler. 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat