Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

2 soru

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Adı: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Tanımlaması: (Sorularınız ve cevapları)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=64672
Tarih: 20 Nis 2024 Saat 09:50

Konu: 2 soru
Mesajı Yazan: ceynrose
Konu: 2 soru
Mesaj Tarihi: 14 Oca 2020 Saat 09:25
1.sorum:hocam arkadaşlar çocuklarına omega3 içiriyorlar norveç markası şurup bu omega3 gerçekten nöronları bağlayıp çocuğa zihinsel faydası varmı?bende almalımıyım kullansam iyi olurmu.
2.sorum: ben çocukların ateşi 40 a da vursa asla ateş düşürücü içirmedim hep sizin önerilerinizi dikkate aldım ama dün gece 12 yaşındaki oğlum boğazım acıyor demeye ve birden ateşi 40 lara çıktı zangır zangır titriyor 3 kişi tutamaz yani o derece uyku uyuyamadı gece boyu bal limon verdim ama çok yoruldu titremekten calpol 6+ dan 10 ml verdim yanlışmı yaptım hocam vermesemiydim.bu şekil ateşliyken üstünü iyice örtüp terleteyimmi yoksa soyayımmı karar veremiyorumCry

-------------
batuhanım herşeyim.

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 14 Oca 2020 Saat 19:57
1- Palavra.. Babasi icsin, Kolesterol ve Trigliseridleri dusurur. 
2- BUTUN memeli yaratiklarda, ates 35-38 dereceler arasinda sabitlenmistir.. 
Ates; 35 derecenin altina inerse de; sahis usur ve titrer, VEYA, ates aniden 38 ustune cikarsada usur ve 
titrer.  Vucudumuz, enfeksiyonlara karsi  ic atesi (Core temperature) yukselttiginde, dis atesinde onu
 takiben yukselmesi gerekir. Yukselemediginde, titremelerle, vucut dis isinin yukselmesini saglar. 
Ayni neden ile dis isisi yukselmis sahislar, atesi hissetmezler, rahattirlar. 
Cocuklarda, (6ay-4 yas arasi) ani ates cikmasi ile vucdun metabolizmasi artar ve asiri Oksijen ve ATP-ADP
mekanizmasi dokulara ve Bilhassa beyine az gidince, beyin (kendini korumak adina) tasarruf icin calismayi
durdurur. Bunada Havale denir. 
Ilk sayfada; Yazarlar kisminda, Ates ile ilgili 3 makaleyi iyi okuyun. 

Mesaj Tarihi: 14 Oca 2020 Saat 20:06
Hocam doğrumu anladım yani ic ateşi yukselince dış ateside üzerini örtüp terletince titremesi ic atesin dış ateşe uyum sağlaması sebebiyle dururdu.dogrumu yani ustunu örtüp terletebilirim atesi olunca.

-------------
batuhanım herşeyim.

Mesaj Tarihi: 14 Oca 2020 Saat 20:11
Hocam tek bisey sorucam atesi olunca zangir zangir titriyirsa ic ateşe uyum saglasin diye dış ateside yukseltirsem bu titreme bitermiydi.yani calpol vermeme gerek yoktu.sadece terletip dışın isinmasini saglamam gerekliydi dogrumu.

-------------
batuhanım herşeyim.

Mesaj Tarihi: 14 Oca 2020 Saat 20:22
Aynen. 35-38 araligi her acildiginda, usume ve titreme olur. Ister 35 dereceyi dusurun, ister 38'i yukseltin,
 vucut ayni tepkiyi verir. 
Ara tekrar eski haline gelince, (35 yukseltilir veya 38 dusurulurse)  vucut gene rahatlik hisseder.. 
Evet, calpol vererek, vucudu sasirttiniz, vucut enfeksiyon hali gecti zannederek, antikor yapimini durdurur
 ve hastalik uzar. 
Ates ve havaleden korkmayin, Turk doktorlarinin palavralarina kanmayin. 

Mesajı Yazan: daisy_b
Mesaj Tarihi: 14 Oca 2020 Saat 20:59
Hocam normalde bir yetişkinin ateşi normalde kaç olmalıdır mesela benim genelde hep 35.7 36.1 civarı bu normal mi yanı biz 35-38 arasında olan bir ateşi normal mi saymalıyız teşekkürler 🙏

Mesaj Tarihi: 15 Oca 2020 Saat 00:31
Anlattim ya!!   35-38 araligi normaldir.. 

Mesajı Yazan: esşi
Mesaj Tarihi: 04 Mar 2020 Saat 18:26
Hocam özür dileyerek sormak istiyorum; şuanda 3,5 yaşındaki oğlumuzun 38 derece civarinda ateşi var sayenizde ne yapmamiz gerektigini biliyoruz sorum şu; çocuğumuz ateşlendiğinde özellikle uyurken üstünü sıkıca örtsek doğru birşey yapmış olur muyuz ? Teşekkür ederim.

Mesaj Tarihi: 04 Mar 2020 Saat 19:44
Siz karismayin yeter!! Sadece RAHAT ettirin.
Ates ile ilgili Forum yazilarini ve Makaleleri okuyun

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat