Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Astim?
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Astim?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Benkut Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 40
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Benkut Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Astim?
    Gönderim Zamanı: 14 Ağu 2022 Saat 23:13
Hocam oglum 5 yasini dolduracak 1 ay sonra. Anladigim kadariyla viral enfeksiyonlar sonrasi nefes sıkışıkligi oluyor, sanki bronslarda daralma oluyor gibi. Nefes verirken zorlaniyor, oksuruk ve hiriltiyla sık nefes oluyor, dk.da 40a yakin. 
Ates, burun akintisi gibi viral belirtilerin baslamasindan ortalama 2 hafta sonrasina kadar ara ara boyle, ornegin aksam kresten aliyorum kosmus terlemis oluyor, o zaman hirlilti ve nefes darligi olabiliyor bu 2-3 hafta icinde.
Ama mesela 2 3 hafta oncesinde ates vs olmamissa solunumda da sorun olmuyor. Bikac hafta oncesinde viral belirti olmamissa o sure zarfinda efor sirasinda yada keskin koku vb karsilastginda birseyi yok, cok hareketli bir cocuk zaten. 
Boyu 110 cm, kilosu 18.5. 
Cocuk immunoloji&alerji dr.una goturdum. Alerji testi yapti birsey cikmadi.alerji testi net bulgu vermez baska bi zaman yapildiginda cikabilir vs dedi hemsire. Yaptirmayacaktim ama uzuntum yuzunden hayir diyemedim. Dr, alerji gorunmedigi icin yuzde 90 cocukluk cagi astimi dedi, ki aslinda astim demiyoruz buna, zamanla gecer buyuk ihtimalle dedi. 
Koruyucu olarak Onceair tablet ve bagisiklik guclendirsin diye Bactoblis diye bir tur prebiyotik verdi hergun için.
Oksuruk olursa flixotide, ventolin. Klasik. Bunlari verecegini biliyordum zaten.
Sizi okudum. Nerdeyse 1 senedir de hic ilac kullanmadim, ama 1 sene icinde bikac defa bu sorunu yasayinca muayene ettireyim dedim. Cocukluk cagindan sonra duzeliyorsa astim degildir diyorsunuz biliyorum. Ama oglumun o nefes zorlanmasi beni cok uzuyor. Gece kalkip nefesini dinliyorum hep. Bactoblis kullandiriyorum ogluma ama onceaire elim gitmiyor. Cok sıkisirsa ventolin kullansam mi, flixotide kortizon, kullanmak istemiyorum. 
Sizin bu konudaki nerdeyse her cevabinizi okudum, biri muayene etsin diye goturdum oglumu, gercekten astimsa ihmal etmis olur muyum, yada ilerlemesine sebep olur muyum diye. keske size muayene ettirme sansimiz olsaydi. Ailelerde astim yok, oglum 34 haftalikken dogdu, solunum destegi aldi 2 hafta kuvozde. Acaba astim riski var mi diye dusundum. O haldeyken cok uzuluyorum, cumlesini bitiremiyor, hiriltiyla nefesi sıkısiyor. Hocam, oglumun gercekten butun bu ilaclara ihtiyaci olabilir mi

Düzenleyen Benkut - 14 Ağu 2022 Saat 23:41
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 112785
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Ağu 2022 Saat 08:47
1-  " Alerji testi yapti birsey cikmadi.alerji testi net bulgu vermez".  Demiş!!
Tabii ki vermez. Bu testler çocukluk çağında uygulanamaz diye senelerdir anlatıyorum. 
2- Astım üzerine hiçbir şey etkili olamaz. Astım olacak ise olur, olmayacak ise olmaz. Hiçkimse ve hiçbir ilaç
olabilecek bir Astım'ı önlemez veya ihmal edildi diye Astım olmaz. Tamamı Türk doktor palavrasıdır.
Montelucast ve Zafirlucast grubu ilaçlar da, ne Astım'ı önlerler ne de Astım esnasında bir faydaları olur.
Bir tek Astım krizlerinin arasını açmaya yaralar. 
3- Hiçbir Probiyotik, Astım üzerine etkili değildir ve bağışıklığı da arttırmazlar. Tamamı ilaç firmalarının 
uydurmaları olup, artık nerede ise "Her derde deva" bir  ilaç imiş muamelesi görmektedirler. 
4- Dikkat edin, Türkiye'de artık hiçbir doktor Grip teşhis etmiyor, zira getirisi yoktur... 
Onun yerine artık her Gripli hastaya; Astım, "çocukluk çagı astımı", Bronşit, Zatürre veya "Zatürre başlangıcı"
gibi salakca  teşhisler konulmaktadır. 
Hırıltı olduğunda sadece sıcak su buharı, ColdMix ve Serum Fiz. kullanın. 

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 15 Ağu 2022 Saat 08:50
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.