Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Ateş-Öksürük-Beta vs.
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Ateş-Öksürük-Beta vs.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
honor Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 3
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı honor Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Ateş-Öksürük-Beta vs.
    Gönderim Zamanı: 09 Nis 2018 Saat 15:26
Hocam merhaba, öncelikle bizlere vakit ayırıp doğru bilgilere ulaşmamızı sağladığınız için size çok teşekkür ederim. Benim 5 yaşında 107 cm boyunda ve 17 kg ağırlığında bir kızım var ve son 2 yılda 2 kez ateşli havale geçirdi. Acildeki doktorlar her ikisin de boğaz enfeksiyonundan kaynaklı olduğunu söylemişlerdi. Son 1 yılda da kreşe bu sene başladığı için yaklaşık her ay en az iki kere hastalandı ve bu yılın Ocak ayı içerisinde iki burnu da tıkalı bir şekilde geçmeyen ateşsiz gıcık şeklinde öksürük şikayetiyle doktora gittiğimizde sinüzit teşhisi kondu, ayrıca kulakta sıvı birikmesi var dendi ve 10 günlük antibiyotik tedavisi uygulandı ama bir türlü bu öksürük geçmedi ve ikinci kez gittiğimizde hala sinüzitin devam ettiğini ve antibiyotik tedavisini 20 güne uzatacağını söylerek tedaviye devam etmemiz söylendi. Bunun üzerine biz de tedaviyi uyguladık ancak geceleri gece ağzı açık uyuma, horlama diş gıcırdatma gibi şikayetler de olmaya başladı ve biz de bu sefer KBB uzmanına götürmeye karar verdik ve KBB uzmanı da yalnızca ağzına ve kulağına bakarak geniz eti ve bademcikleri çok büyümüş hemen almamız lazım dedi, tabi ki bu ciddi bir durum olduğu için biz de farklı bir KBB uzmanına götürdük o da bize geniz eti ve bademcikler tabi ki büyüyecek ben dokunmam onlara kesip biçmek kolay mühim olan cerrahi müdahale olmadan bu çocuğu en sağlıklı şekilde büyütmek dedi gerekli tetkikleri de yaptı ve herhangi bir müdahaleye gerek olmadığını söyledi. Ancak, tedavisinin sonucunda kızımın alerjik bir yapıya sahip olduğunu -kızım ara sıra özellikle güneşe çıktığı zamanlarda ve tozlu ortamlarda hemen hapşırmaya başlıyor ve bebeklik döneminde de atopik dermatit teşhisi konumuştu- sadece buna yönelik bir önlem alınmasının yeterli olacağını söyleyerek yalnızca belirli dönemlerde Singulair 4mg ve Nasacort AQ ilaçlarını kullanmamızı tavsiye etti. Biz de buna uyduk ve kızım yaklaşık bir ay boyunca hiç hastalanmadı. Horlama ve ağızdan nefes alma problemleri de geçti ve şimdiye kadar da bir problemimiz olmadı. Geniz eti ve bademcik konusunda sizin yazılarınızı da okuduğum için başka da bir doktora gösterme ihtiyacı da hissetmiyom. Daha sonrasında yüksek ateş ve ağızda koku şikayetleriyle tekrar doktora gittik ve boğaz kültürü sonucunda da A- grupu Beta hemolitik streptekok pozitif çıktı. Bu durum önceden de yani son bir yılda toplam 3 kez gerçekleşmişti. Doktorumuz bize antibiyotik ve sonrasında deposilin 1.2 tedavisi uyguladı ilk antibiyotik dozundan itibaren ateşi düştü ve bir daha da çıkmadı. Tedavinin ardından koruyucu olarak yine deposilin 1.2 yapıldı ve iğnenin yapılmasından yaklaşık 10 gün sonra yine ateş ve öksürük şikayetiyle doktora gittik. Bu sefer de muayenenin ardından bakteriyel bir enfeksiyon denildi ve yine antibiyotik tedavisine başlandı Akciğer filmi istendi sonucunda ventolin ve pulmikort tedavisi önerildi. Akciğer filmini de sizinle paylaştım. İlk antibiyotik dozunun ardından ateşi düştü bir daha da çıkmadı. Şu anda antibiyotik tedavisi bitti ama burnu hafif tıkalı ve hafif hafif öksürmeye devam ediyor. Ben sizi yaklaşık 1 aydır takip ediyorum ve bu yüzden de bu son ventolin ve pulmikort tedavisini çocuğuma uygulamadım benim çocuğumda hiç öyle astım atağı şeklinde gerçekleşen bir durum olmadı nefes alış verişleri gayet normal geceleri hiç nefesiyle ilgili bir problem de yaşamıyoruz. Sonuç olarak ventolin ve pulmicort'u vermemekle doğru mu yapıyorum, bir de allerji için sadece zyrtec şurup mu kullanmalıyım, yoksa hiç kullanmasam da olur mu? Bir de çocuğumun son ve genel durumunu değerlendirebilirseniz çok sevinirim hocam. Saygılarımla...

Akciğer filmi: https://i.hizliresim.com/azZ5pB.jpg

Düzenleyen honor - 09 Nis 2018 Saat 15:30
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113079
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Nis 2018 Saat 18:27
Resim acilmiyor!!! Zannedersem, SITE'de bir ariza var..
Moderator arkadaslara bir danisin..
SAKIN o; Ventolin ve Pulmicort veren SAHTEKARa bir daha gitmeyin..   
Grip arazlarinin, ilaclarla baski altina alinmasi sadece aileleri memnun eder ama, viruslarin daha kolay
hastalik yapmasina ( akcigerlere yayilmasina)  sebep olduklarindan, en basit bir Grip bile sizi hastanelik
eder... 
"Sahtekarligin 3 Safhasi" yazilarimi iyi okuyun.. Bu sahtekarligin doktorlara getirisi o kadar yuksektir ki,
ben ne kadar hakaret edersem edeyim, bunlari ne kadar yerin dibine gomersem gomeyim, bir muddet
sonra tekrar mezardan ellerini cikartip, pacaniza yapismak isterler. Korku filmlerinin son sahnesi gibidirler. 
Bunlar asla pes etmezler. Sizler uyanik olacaksiniz. 
NOT: Astim veya allerjik durumlar, Akciger Rontgeni'nde gorulmezler.. 

Yukarı Dön
honor Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı honor Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Nis 2018 Saat 20:17
Çok teşekkür ederim hocam bahsettiğiniz yazıyı da okumuştum ve bunun sonucunda kime güveneceğimizi şaşırdığımız için sizin tavsiye ettiğiniz Nelson'un pediatri kitabını vs. okumaya başladık ama tabi anlayabildiğimiz kadarıyla iyi ki sizin gibi doktorlarımız var tereddüt etmeden danışabileceğimiz.
Yukarı Dön
honor Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı honor Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Nis 2018 Saat 09:40
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.