Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Yemek / Mutfak > Yemek / Mutfak > Tatlılar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Etimek tatlısı
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Etimek tatlısı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 4>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Gülsen Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Yazıldığı gibi okunur:)

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 13226
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Gülsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Etimek tatlısı
    Gönderim Zamanı: 03 Haz 2011 Saat 22:30

Etimek tatlım çok beğenildi LOLLOL

Önce yapılış hikayesini anlatayım kısa ama komik LOLLOLLOLLOL

Dün gece yana yakıla ekmek arıyorum bitmiş. Bakkalında servisi bitmiştir herhalde umutsuzluğuyla çevirdim nosunu 1 ekmek dedim dedi ki abla servis yapan çocuklar gitti bir kişi kaldı oda gidiyor evine giderken bıraksın sevinçleBig smile tamam dedim neyse 15 dk sonra kapı çaldı çocuk elinde bir poşet içinde ise ekmek yok Etimek var  

Neyse eve 1 paket etimek gelince hesapta olmayan benimde aklıma bu tatlı geldi ünide çok yapardık LOLLOL Fırın gerektirmediği için favorimizdi LOLLOL

Gelelim tarife ;

Malzeme 

1 paket etimek
1 litre süt 
2 yemek kaş. un
2 yemek kaş. pirinç unu
2 yemek kaşığı nişasta
2 bardak + 8 yemek kaşığı şeker 
1 paket kremşanti

Yapılışı;

Etimekleri ( 12 tane ) dikdörtgen borcama diz . bir tencerede 2 su bardağı şekeri kavur rengi kahverengine dönene kadar topaklanır sertleşir korkma LOLLOL sonra yaklaşık 2 bardak suyu üzerine dök sıçrar dikkatli ol LOLLOL Şeker eriyene kadar karıştır 5-6 dk kaynat şerbet hazır LOLLOL Şerbet 1-2 dakika dinlenirken 1 buçuk su bardağı sütü derin kaseye koy içine unları koy. 2 buçuk 3 e yakın bardak sütü tencereye koy içine 8-10 yemek kaşığı şeker işlave et kaynamaya bırak LOL

Şimdi koş şerbetini etimeklere dök rendi kahverengi olacak şerbetin şaşırma LOLLOL Sonra unları döktüğün sütü topaklama bitene kadar karıştır ocaktaki sütün kaynayınca unlu sütü içine dök karıştır 1-2 dk kaynayınca çırp mikserle şerbeti çeken etimeklerin üzerine eşit şekilde dök LOL
dolapta dinlenmeye bırak servis yapacağın zaman kremşantini üzerindeki tarife göre yap üzerine ser . Fıstık fındık varsa onuda üzerine serebilirsin Afiyet olsun Big smile

Düzenleyen Gülsen - 03 Haz 2011 Saat 22:31
Yukarı Dön
Kevser Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Mersin benden sorulur:)))))

Puanlar: 7222
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Kevser Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Haz 2011 Saat 22:58
1. cümlee  = şerbet 1-2 dakika dinlenirken 1 buçuk su bardağı sütü derin kaseye koy içine unları koy. 2 buçuk 3 e yakın bardak sütü tencereye koy içine 8-10 yemek kaşığı şeker işlave et kaynamaya bırak LOL

2.cümle =
Sonra unları döktüğün sütü topaklama bitene kadar karıştır ocaktaki sütün kaynayınca unlu sütü içine dök karıştır

Ayrı iki tane süt mü kaynatıyorum, doğru anlamışım değil mi?
LOLLOLLOL

Saol canım  Big smile Approve

Düzenleyen Kevser - 03 Haz 2011 Saat 22:59
Yukarı Dön
MaRaL Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Puanlar: 3544
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı MaRaL Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Haz 2011 Saat 23:19
kevser kiz tarifte sut 1 lt anacim
1.5 bardagini unluyoz galiba
Smile

gulsen çok mersi
valla yapicam onumuzdeki gunlerde
sen konu açarsinda ben yapmammi
ama bekleyelim misafir gelsinLOL

Düzenleyen MaRaL - 03 Haz 2011 Saat 23:23
Yukarı Dön
juclea Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 87
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı juclea Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Haz 2011 Saat 23:24
gülsen ellerine sağlık arkadaşım.güzel görünüyor
Yukarı Dön
Ayşegül Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Karadeniz Bölge Sorumlusuuuu :))))

Puanlar: 9243
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Ayşegül Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Haz 2011 Saat 23:47
eline sağlık hamarat arkadaşım ClapClapClapClap

Beni bir Allah'ım birde Dostlar'ım bilsin,gerisi yandan yandan ilerlesin :))))
Yukarı Dön
Gülsen Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Gülsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Haz 2011 Saat 23:21
Orjinalini yazan: Kevser Kevser Yazdı:

1. cümlee  = şerbet 1-2 dakika dinlenirken 1 buçuk su bardağı sütü derin kaseye koy içine unları koy. 2 buçuk 3 e yakın bardak sütü tencereye koy içine 8-10 yemek kaşığı şeker işlave et kaynamaya bırak LOL

2.cümle =
Sonra unları döktüğün sütü topaklama bitene kadar karıştır ocaktaki sütün kaynayınca unlu sütü içine dök karıştır

Ayrı iki tane süt mü kaynatıyorum, doğru anlamışım değil mi?
LOLLOLLOL

Saol canım  Big smile Approve

Kevserim şimdi kullanıcıda gördüm ki buradasın tıkladım, buna cevap yazmamışım EmbarrassedLOL Sütü 1,5 ile 2,5 bardağa bölünce 1,5 bardak ayırdığını ocağa koymadan içine unları koyup topaklama bitene kadar karıştırıyorsun diğer 2,5 bardağı ocağa koyup içine şekeri de koyup kaynayana kadar bekliyorsun kaynayınca 1,5 bardak unlu sütü karıştırarak içine ilave ediyorsun Smile Smile
Yukarı Dön
Gülsen Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Gülsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Haz 2011 Saat 23:23
Orjinalini yazan: MaRaL MaRaL Yazdı:

kevser kiz tarifte sut 1 lt anacim
1.5 bardagini unluyoz galiba
Smile

gulsen çok mersi
valla yapicam onumuzdeki gunlerde
sen konu açarsinda ben yapmammi
ama bekleyelim misafir gelsinLOL

Evet seren 1,5 bardağı sadece unla karıştırıp sonradan ekliyorsun kaynayan süteBig smileBig smile

Düzenleyen Gülsen - 05 Haz 2011 Saat 23:23
Yukarı Dön
Gülsen Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Gülsen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Haz 2011 Saat 23:24
Orjinalini yazan: juclea juclea Yazdı:

gülsen ellerine sağlık arkadaşım.güzel görünüyor

Teşekkür ederim canımSmile
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 4>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.