Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Allerjik astım miyiz gercekten
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Allerjik astım miyiz gercekten

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 7>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
toprak1 Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 242
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı toprak1 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Allerjik astım miyiz gercekten
    Gönderim Zamanı: 22 Nis 2018 Saat 10:40
5.5 yaşında 22 kg oğlum var 3 yaşında alerjik astım tanısı geçmeyen hırıltı yüzünden konuldu. Bir yıl direndim kortizon vermedim. Geçen ağustos ayında kulak problemi için gittiğimde doktor ciğeri dinledi ve astım atağı geçirdiğini söyleyerek (hırıltı vardi) sen farketmiyormusun dedi. Acilde 3 doz ventolin ve 3 ay kullanmak uzere kortozon sprey verdi kullanmazsam kalici astim hastasi olur bronslar kalici daralir dedi. Mecbur kullandim. Sonra 3 ayda dusuk doz kullanmami istedi. Ilaç düşük dozda hırıltı başlattı  ama sonra geçti. 3 ay dolmadan dozu azaltarak bıraktım. 20 gun hırıltı olmadı. Şimdi çok fazla hırıltı var. Nefes alış veriş bana normal geliyor. Balgamda var çıkmıyor. Ilaclara başlamakmı bırakmak mi hata bilemedim. Astim mi çocuk. Kalıcı hasar olurmu şimdi hırıltı var ne yapayım.
Yukarı Dön
toprak1 Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı toprak1 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Nis 2018 Saat 10:43
Hocam birde asiri terlemesi var gece 5 kez ust degistiriyoruz. Kis boyu nazal yikama yaptim burun disa hic akmiyor. Nazal yikamada surekli yesil cikiyordu.
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113103
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Nis 2018 Saat 19:00
Astim ile en ufak bir alakasi YOK!!
Turk doktorlari; her oksurene, her hiriltiya, Asrim derler..
SAKIN, bu sahtekarlarin verdikleri ilaclari, bilhassa kortizonlu spreyleri kullanmayin, yoksa bir daha pacanizi
bu sahtekarlardan kurtaramazsiniz..
Sicak su buhari uygulayin.. Limonlu bal, Serum fiz ve ColdMix kullanin.. 

Yukarı Dön
toprak1 Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı toprak1 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 May 2018 Saat 06:37
Hocam merhaba bolca okuyorum aynı soruları sorup sizi kızdırmak istemem ancak içim hiç rahat değil.5 ay flixotide kullanan bir anne olarak okuduklarım beni mahvetti. Bu ilacı kullanan
 çocuklarda bronşektazi gorulebiliyormus. Peki biz olduk mu nasıl anlayacağız. Tedavisi cerrahi müdahalemi 
1. Burnunu tikadim ses ciğerden fazlaca geliyor. Bu durumda bricany önerir mısınız. Meslek hayatımda hiç bir hastam bronşektazi olmadı demissiniz .Bunlar bricany kullanan hastalarmi yoksa hiç bir şey kullanmadığınız hastalarmi.hicbirsey kullanmazsam en kötü neyle karşılaşabilirim.
2.Sıcak ve soğuk uygulama birlikte kullanılabilir mi.cigerdeki ses için soğuk buhar yaparken çocuk grip olsa ve burnu tikansa sıcak buhar ciğeri iyice tikar mi.
3.öksürük yok denecek kadar az balgamlimi balgamsiz mi bilemedim perebron kullansam fayda olur mu.
4. ventolin kortizonlu mu
5.wheezy child in bizdeki sebebi sizce ne olabilir. Ciğere birşey kaçmış olsa kortizon da yine geçici iyilik hali yaşanır mı yoksa ses kesilmez miydi
6.wheezy child in sebebi tedavi edilir arazdir demissiniz sebebi bulamazsak yabancı  cisim kaçması ve astim dışındakiler kendiliğinden iyilesirmi  cevaplarınız yolumu aydınlatacak çok teşekkürler.

Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 May 2018 Saat 07:22
Benim; "kullanmayin" dedigim ilaclari kullanmayanlarda, ne tip akciger enfeksiyonu gecirirlese gecirsinler, hic kimsede, "Bronsektazi" olmaz.
Zaten eskiden daha fazla gorulmesi; "Dover surubu" ve benzeri, oksuruk suruplarinin, bilhassa, Kodeinli
oksuruk suruplarinin her oksuren hastaya verilmesi sonucu, seneler sonra gorulen bir durumdur. Bu sebeple,
3-5 kere kullandiginiz diye, mutlaka; "Bronsektazi" olacak diye   bir kanun YOK!!
Kesin teshis konmadan, Astim veya Bronsit harici hastalara Bricanyl tavsiye etmem. 
Bricanyl degil, esas; oksuruk kesici ilaclar, "Bronsektazi'ye"  sebep olurlar.
Sicak buhar: Ust solunum yollari icin, soguk buhar: Alt solunum yolu hastaliklari icin kullanilir. 
Degil, Perebron, hicbir oksuruk surubuna ihtiyaciniz yok.. sadece, Limonlu bal kullanin..
Ventolin; kortizon degildir. Bricanyl gibi, brons genisleticidor, AMA, surup seklini cocuklarda pek tavsiye
etmem, gerektiginde, "Sprey" seklini tercih ederim..
Wheezy child'da; hicbir sey yapmasaniz da, duzelir. Takip edin.. Uzun surerse, o zaman; "yabanci cisim"
dusunulebilir. 

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 01 May 2018 Saat 07:24
Yukarı Dön
toprak1 Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı toprak1 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 May 2018 Saat 04:58
Hocam öksürüğü yok dediğim çocuk bu gece oksurmekten uyuyamadı. Ballı limon soğuk serum fizyolojik ( sf bir-kac dakika buzdolabinda beklettim)ve yastigini yükseltince iyi geldi. Öksürmeden once sürekli yutkunma hareketi var. Hocam  farklı olarak gece yatmadan bir saat önce süt içti. Yaklaşık 6 aydır süt yerine yoğurt kullanıyoruz. Çok boğaz enfeksiyonu geçiriyor diye sütü kesmiştim. Süt öksürük yaparmı Ne yapacağımı şaşırdım artık ve yoruldum. Bugün komşunun aynı yaştaki çocuğunun sırtını dinledim maşşallah nefes alış sesi bile duyulmuyor tertemiz. Bizde hiriltiyla bir kalın kalın nefes alış sesi de duyuluyor. Doktora götürsem alerjik astım gribal enfeksiyonların tetiklediğini düşünüyorum deyip kortizon verecek biliyorum. 1 nisanda butun spreyleri biraktim. O gunden beri hirilti var.Cok fazla terliyor. Gece 5 kez atlet değiştiriyorum.  Bazen ciğerleri buz gibi olmuş oluyor. Annem Terleyip soğuduğu için oluyor diyor. Ne yapayım bu çocuğun derdi ne hocam yardım edin lütfen.
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 May 2018 Saat 07:56
Bogaz enfeksiyonu ile sutun NE ALAKASI VAR... Tipik bir Turk doktor uydurmasi..  
Limonlu bal'da oldugu gibi, her tatli madde, tukruk ve balgam ifrazatini arttirarak, oksuruk yapar.
Bu kotu bir sey degil iyi bir seydir.. Siz bakmayin, AHMAK Turk doktorlarina, onlar Oksurugu; hastalik
zannederler!!! Oksuruk, vucudun savunma mekanizmasidir. Esas sahis oksuremedigi zaman veya oksuruk kesici
kullandiginda, basi belaya girer.
Tabii cok haklisiniz.. Bu doktorlarin, en cahil olanlari da; her oksurene; Astim derler.. 
Annenizin bir halt bildigi yok, sakin ona uymayin!! Onlar, hala "usutmekle" zaturre olunacagini zannederler.

Kullandiginiz, kortizonlu ilaclarin ve Astim ilaclarinin etkileri ve yaptiklari hasarlar gecinceye kadar,
hiriltilari olacak....Biraz sabir.
Sadece; Limonlu bal, Serum fiz, ColdMix kullanin.. Yastigini yukseltin, odasi serin olsun, ara ara sicak
su buhari tatbik edin.
Sutunu de verin!!

Yukarı Dön
toprak1 Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı toprak1 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 May 2018 Saat 23:55
http://m.YollaYap.com/ebtc/1525623625495.jpg hocam iyi akşamlarhttp://m.YollaYap.com/ebtc/1525623076205.jpg Kullandığınız kortizonlari etkisi  geçtiğinde hırıltı kesilecek demissiniz bu yaklaşık tahminen ne kadar sürer. {Biz kortizon başlamadan öncede hırıltısı vardı ve geçmiyordu yaklaşık bir yil} size en son 20 nisanda orta kulakta sıvı birikmesi olduğunda çekilmiş akciğer filmini gönderiyorum. Sadece benim anlatımlarımla bana yardımcı olmaya calistiginizin farkındayım bu yüzdende endişeliyim.Eksik yanlış anlatıyorsam diye. Sadece nefes verirken olan hırıltı zaman zaman nefes alirkende olmaya başladı. Öksürük çok az. Bunun alerjiyle ilgisi olurmu diyecem ama hırıltılı çocuk sendromunda bu nedeni yazmamışsınız.tavsiye edeceğiniz doktor hastane varmı. Alerjik astım demeyecek bir doktor bulamadım.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 7>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.