Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - tüberküloz hk.
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

tüberküloz hk.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ozan Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 37
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ozan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: tüberküloz hk.
    Gönderim Zamanı: 20 Ara 2018 Saat 08:57
Merhabalar hocam, kendimle ilgili sormak istiyorum müsaadenizle. 15 yıl önce tüberküloz tedavisi gördüm ve tedavim başarılı oldu. Şimdi akciğer filmi çektirmek istesem filmde hala ciğerlerimdeki lekeler görünür mü yoksa tamamen kaybolmuş mudur?
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113121
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Ara 2018 Saat 19:24
1- O Tuberkuloz tanisi nasil konuldu???  PPD Testi yapildimi, yapildi ise sonucunu ve o zamanki Rontgen'in resmini gonderebilirmisiniz..
2- EVET, gorulurler.. ASLA kaybolmazlar. 
Bu arada yasiniz kac?? Teshis kac yasinizda konuldu?? 
Yukarı Dön
ozan Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ozan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Ara 2018 Saat 18:41
Ppd dediğiniz deri altına uygulanan test mi hocam. Ben süreci çok hatırlamıyorum ama aıleme göre bromkoskopı yapılmış sanırım. Akciğer filmi çekilmiş. Ve lenf nodullerı patolojıye gönderilmiş. Lenf tb aynı zamanda. Röntgeni bulmam imkansız şu an.
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Ara 2018 Saat 19:54
Akciger Tuberkulozunun farkli sekilleri vardir...
1- Asi olmamis bir kimsede; Milier Tuberkuloz, yani yayilan cinsi ve hatta Tuberkuloz Menenjit'i bile olur.
2- Asi olmamis ama, "dogal bagisikliklari" iyi olanda; Akciger apeksinde,; akciger dokusu harabiyeti ve o
 bolgenin Lenf bezini tutar(Rontgen de "halter" gorunumu vardir)
3- Asi olmuslarda; Girdigi akciger bolgesinde, harabiyet vardir. Lenf bezi bazen tutulabilir. 

Tuberkuloz basili, girdigi dokuda, "kazeifikasyon " yaparak, Ipek bocegi kozasi gibi icine yerlesir. 
Ilaclar SADECE, dolasimdaki TB. basillerini yok ederler. Kazeifikasyon icindekine etki edemezler..
Bu durum hayat boyu surer ve vucut zayif dustugunda, kazeifikasyon'un disina cikarak yaygin hastalik yaparlar.
Simdi Akciger filmi cektirirseniz, bu kazeifikasyon DAIMA gorulur.. 

Yukarı Dön
ozan Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ozan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Ara 2018 Saat 23:56
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim hocam. Esasen ben kanada gocmenlık başvurusunda bulunuyorum ve filmden suphelendikleri için benden üç gün üst üste sputum vermemi istediler. İki ay kadar süreceğini söylediler kültür sonucunun. Bu yolla aktif tb olup olmadığını mı görmek istiyorlar acaba?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Ara 2018 Saat 05:00
Sozum ona oyle.. Gereksiz teferruat.. 
Onlar da ; baska turde bir cins APTAL... 
Yukarı Dön
ozan Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ozan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Ara 2018 Saat 07:09
Active Pulmonary Tuberculosis (TB) red sebeplerinden biri olarak görünüyor. Dediğim gibi ben tedaviyi yıllar önce tamamladım. Şuan da en ufak bir şikayetim yok. Ben de aktif tb çıkma ihtimali var mı sizce?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Ara 2018 Saat 18:49
HIC, ama hic yok!!   Zamaninda oyle bir kontrol mekanizmasi koymuslar, suursuzca, ayni sacmaligi
 tekrarlayip duruyorlar. 
Aktif TB olsa, sinsi ates, israrci oksuruk ve en muhimi; "BALGAM CIKARMA" olurdu!! 
Balgami olmayan hastadan; "Balgam kulturu" isteyen ahmaklar, Turkiye'de de mevcut. 

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.