Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Bexsero ve Nimenrix
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Bexsero ve Nimenrix

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
mervmerv Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 130
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı mervmerv Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Bexsero ve Nimenrix
    Gönderim Zamanı: 12 Şub 2020 Saat 10:29
Merhabalar Hocam,
26 aylık oğlumu sizin öğretilerinize göre büyütmeye çalışıyorum. Ancak ne zaman doktorlara bir şey danışsam
ciddi anlamda kafa karışıklığı yaşıyorum. Aşıları yaptırmak istemediğimi söylediğim bir doktor bana uzaylıymışım
gibi davrandı. "Üstelik sağlık güvenceniz de varmış!" diyerek pubmed okumamı ve oğlumun bu hastalıklardan birine
yakalandığı takdirde dakikalar içerisinde kurtarılamayacak duruma geleceğini söyleyerek bizi korkuttu. Ayrıca aşının 
koruma sağladığı mikropların hepsinin ülkemizde bulunduğunu söyledi. Bunları duyduktan sonra size danışmak zorunda
hissettim kendimi. En azından b tipine karşı koruma sağlayan Bexsero aşısını yaptırmamız gerekir mi? (Onu da 
10 yaşına kadar yaptırmamamız gerekli sanırım) Ya da
gerçekten oğlum bu hastalıklardan birine yakalandığı an durum çok geç kalınmış olur mu? Buna ek olarak 
Sağlık Bakanlığı aşı programına almadığı için aşıyı yaptırmıyorum dediğimde, ben de eskiden 
aşı programında olmayan ancak artık programa alınan aşıları eskiden para verip yaptırmıştım çocuklarıma dedi. Gerçekten
yardımınıza ihtiyacımız var. Biraz uzun oldu hocam vaktiniz ayrıdığınız için teşekkür ederiz, iyiki varsınız.
MERVUZN
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112765
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Şub 2020 Saat 19:11
Aylardir bu "palavra" Meningokok salgini lafini duyuyoruz ama, daha Simdiye kadar ihbar edilmis tek bir hasta bile yok!!!
Bu zorlamalar, tamamen para hirsindan, zira cok buyuk paralar donuyor!!
Meningokok; oyle 1-2 kiside de olmaz.. Oldugunda, yuzlerce hasta olur.. Hani nerede??
Meningokoklar bir topluma girdiginde, herkese bulasir ama cok az kimsede hastalik yapar. Bu sebeple, Salgin 2, en fazla 3 sene surer, herkes mikrobu alip bagisik hale geldiginde, bu hastalik o memlekette yokolur ve bir daha; 30-40 sene gorulmez.
Avrupa ulkelerinde, sadece B-tipi gorulur.
Yukarı Dön
mervmerv Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı mervmerv Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Şub 2020 Saat 11:29
Öncelikle vaktiniz ayırdığınız için teşekkür ediyorum, ancak bir sorum daha olacak, anlamaya çalışıyorum,
mazur görün lütfen, bunu şu an salgın olmasa da herhangi bir salgın ihtimaline karşı yaptırmıyor muyuz zaten?
Yani illaki bir salgın olması mı gerekiyor Türkiye'de? Ülkemizde görülmez derken kesinlikle görülme 
ihtimali yok mu? Görüldüğü toplumlardan bize sıçraması gibi bir durum olamaz mı? (Mesela b tipinin görüldüğü Avrupa'dan?)
Bu durumda Bexsero'u yaptırmak (eğer yaş uygunsa (26 Ay)) bana mantıksız gelmiyor hocam?

MERVUZN
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Şub 2020 Saat 18:32
Bu hastaligin kulucka suresi cok kisa.. Coronavirus gibi 2 haftaya uzanan kulucka sureleri olan hastaliklar ancak sizin dediginiz gibi yabanci ulkelerden gelebilir.
Bu asilar cok yeni asilar oldugundan, kac sene koruduklari bilinmiyor. Zannetmeyin, hayat boyu koruyorlar!! O yuzden ne kadar gec yaptirirsaniz, o kadar iyi.
Kac seneden beri yaygarasi yapiliyor, hala bir Salgin olmadi.
Yukarı Dön
mervmerv Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı mervmerv Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Şub 2020 Saat 09:34
Hocam, peki kaç yaş önerirsiniz, Bexsero ve Nimenrix için en azından 5 yaşa kadar bekleyelim mi?
MERVUZN
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Şub 2020 Saat 19:26
Bekleyin..
Insallah olmaz ama, hakikaten bir "Salgin" oldugunda, goreceksiniz, salginin nasil oldugunu!!!
Yukarı Dön
mrb Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Puanlar: 205
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı mrb Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şub 2020 Saat 11:16
Hocam beni de çok bunalttı doktor. Muayeneye gidemiyorum, hemen aşı için agzına geleni sayıyor aşıyı aldım bari buyuk yaş cocuguma mı yaptırıyım 7 yasında, 4 yasında 16 aylık cocuklarım. Hiçbırı de aşı olmadı. aşıyı nimerix aldırdı ,iade de edemem, ne yapmamı onerırsınız?
Yukarı Dön
esra_s Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Puanlar: 218
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı esra_s Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şub 2020 Saat 13:53
benin oğlum 28aylik 13 aylıkken doktoru tek doz yapalım dedi ve menectra yaptı.eczaneden aldım 1yas sonrası 2doz yazıyor. doktora dedim doktor bey bu 2 doz neden tek doz olanı yapıyorsunuz diye, bu da tek doz olur dedi.inandik yaptırdık. sonra baktım okuduklarım ya tek doz nimenrix yaptırmış ya da 2doz menectra. üretici firmayı aradım onlar da bakanlığın koruyuculuk adına 1yas sonrası 2 doz önerdiğini söyledi. bi durumda 1doz daha yatırmalıydım ama yaptırmadım güvenim kalmadı. sonra hocamın yazdıklarını okumaya başladım. turkiye'de b tipi görünüyor çoğunlukla o da yeni çıktı zaten.icinde 10yas sonrası diyor doktorlar 2aydam sonra yapıyor. yine siz bilirsiniz ama güvenmediğiniz doktora gitmeyin
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.