Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Lenf bezi şişmesimi yoksa başka ciddi bişeymi?
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Lenf bezi şişmesimi yoksa başka ciddi bişeymi?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
KubraGül Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 11
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı KubraGül Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Lenf bezi şişmesimi yoksa başka ciddi bişeymi?
    Gönderim Zamanı: 12 Şub 2020 Saat 19:28
Merhaba Kadir bey,
Kızım nerdeyse 4 buçuk yaşında maalesef bağışıklık sistemi çok zayıf.Yaklaşık 12 gün önce gözlerinde çapaklanma ve burnu akmaya başladı gözleri için göz damlası kullandık bi kaç güne geçti ama burun akıntısı durmadı öyleki sesini bile etkiledi vücudu ateş yapmamak için direndi en çok 37.8 çıktı.Cuma günü karnının sağ alt tarafı ağramaya başladı ve ishal oldu bizde doktora gittik viral enfeksiyon dedi bişey vermeden sadece paracetamol verebilirsiniz dedi.Karnı geçti ama cumartesi günü kulağının alt tarafında boyın kısmında baya bi şişlik oldu ve hala o şişlik duruyor.Hocam biz
 Londrada kalıyoruz hemen öyle çocuk doktorlarına yönlendirmiyorlar bizi.Bu konuda size danışmak istedim acaba lenf bezi şişmesimi? Ve ciddi bişey olabilirmi? 
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113113
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Şub 2020 Saat 19:35
Son 2 gun yazdiklarimi okuyun.

Ingiltere'de, 1970'lerde baslatilan; "Saglik Reformlari" ve "Sehir hastaneleri" sacmaliklari Turkiye'de de son yillarda uygulanmaya baslandi..

Yakinda Turkiye'dede, halk doktor yuzu goremeyecek.

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 12 Şub 2020 Saat 19:36
Yukarı Dön
KubraGül Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı KubraGül Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Şub 2020 Saat 20:48
Cevabınız için teşekkür ederim.
Maalesef bu sefer de brexit yüzünden acayip doktor sıkıntımız var.
Ama hocam kusuruma bakmayın da ben cevabını bulamıyorum çünkü baya bi endişeleniyorum bugün okuluna gittim öğretmenine sordum bu lenf bezimi diye? O da baya bi panik oldu sakın brakma doktora git dedi.Hocam bu arada kızımda chloride loosing diarhea conditionu var bu yüzden her ne gelirse telaşlanıyorum.
Rahatsız ediyorsam af buyurun.
Yukarı Dön
KubraGül Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı KubraGül Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Şub 2020 Saat 21:14
Bide hocam pek lenf bezi değil gibi sanki kulağının arkasında daha aşağıda sert bi yumru gibi anlam veremiyorum.Acaba yarın doktora mı götürsem yada biraz daha beklemelimiyim?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Şub 2020 Saat 22:15
Gönderim Zamanı: Dün Saat 18:57 - IP: 68.99.228.175
Ortada, merak edecek bir durum yok..
Lenf bezlerinin, farkli durumlarda, farkli sekilleri vardir.
1- Lenfomalarda, Lenf bezleri birden cok fazla, uzum salkimi gibi ele gelir, boyun adelesine yapisiktir, deri altinda, hareketli degillerdir. Ellemekle agrili degillerdir. Karaciger ve Dalak da buyume vardir.
2- Verem: Siraca tabir edilir, birden fazla lenf bezleri yukardan asagi zincir seklindedirler. Deriye yapisiktirlar, zamanla acilip, cerahat akar.
3- Enfeksiyon bezleri; Tek veya bir kac tanesi birbirlerinden ayri sekilde bulunurlar. Deri altinda hareketlidirler, ilk basta agrisizdirlar. Cogunlukla 2-3 haftada kendiliginden kaybolurlar.
Nadiren, Lenf bezi icindeki Bakteri bolunmeye ve lenf bezinin disina tasmaya baslar. Bu durumda, Lenf bezi aniden buyur, sert, ceviz-Yumurta buyuklugunde uzeri kirmizi, sicak ve Agrili kitle halini alir.
Bunlarin hemen Antibiyotiklerle (igne seklinde) tedavileri gerekir. Buyume durunca ve hassasiyet kaybolunca, agizdan antibiyotige gecilir ve tedavi 10 gune tamamlanir.
Nadiren, abse olusur ve Cerrahi olarak acilmasi gerekebilir.

Bunun haricinde, baska doktorlardan duyacaginiz HICBIR seye inanmayin..
Onlara kalsa, onlar her Lenf bezinden; boyle tahliller, US, Tomografi, MR, hatta "biyopsi" bile isterler..

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - Dün Saat 19:02
Yukarı Dön
KubraGül Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı KubraGül Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Şub 2020 Saat 22:59
Kadir bey çok teşekkür ederim biraz da olsa içim rahatladı inşallah tez vakitte tamamen kaybolurlar.Bu arada kızımın rahatsızlığı olan chloride loosing diarrhea için yeni bir tedavi varmı hiç duydunuzmu? Bize burda sadece takviye yapabiliriz diyorlar yani oral sodyum klorür ve potasyum klorür ile.
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Şub 2020 Saat 02:33
Proton pump inhibitors, Chlestyramine ve Butyrate kullaniliyor.
Hastalik yas ilerledikce duzelme gosterir.
Yukarı Dön
KubraGül Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı KubraGül Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Şub 2020 Saat 11:41
Butyrate denendi ama pak bi fayda sağlamadı ama diğer ikisini kullanmadık.Hocam sizi de sürekli rahatsız ediyorum da ama burdaki doktorlar büyüsede daha iyi olucak sizin de dediğiniz gibi ama yinede takviyelerini almak zorunda kalıcak diyorlar.Yani tamamen iyileşeceğine ihtimal vermiyorlar.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.