Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Kızamık aşısı 2. Doz
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kızamık aşısı 2. Doz

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
merveasya Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 61
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı merveasya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kızamık aşısı 2. Doz
    Gönderim Zamanı: 22 May 2020 Saat 23:59
Saygıdeğer hocam merhaba; benim kızım 7 yaş 1 aylık malesef kızamık aşısını 1 yaşında yaptırmadım bir profesörün lafına bakarak. Eşşekler gibi pişmanım.Kızamık hastalığı geçirmedi ya geçirdiyse anlamadıysak diye de kendimi ayrı yiyorum. İlkokulda 6yaş 8 aylıkken ilk dozunu oldu. Şimdi biz ikinci dozunu yaptırmalı mıyız bazı doktorlar ilerde antikor testi yaptırırsınız ona göre davranırsınız diyor. İmmünoloji uzmanı 6 ay sonra yaptırın diyor. Bi çok yerde tek doz aşı sspe yapıyor diyor. Çok endişe içerisindeyiz bu konu yüzünden .dünya sağlık örgütü 2 ay sonra yapılmalı diyor 6 yaşından sonra ilk dozu olanlar için. Hocam bu yaşta bu aşıyı oldugu için sıkıntı yaşar mıyız hafir soğuk algınlığı vardı aşı oldugunda ve 2 . Dozu yaptırmalı mıyız yaptıracaksak ne zaman yaptırmalıyız. Nolur yardımcı olun bu konudaki endişem yüzünden psikolojik tedavi görmeye başladım. Hayatıma devam edemiyorum.
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı merveasya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 May 2020 Saat 01:58
İlk dozu 3 aralık 2019 da oldu hocam.
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113121
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 May 2020 Saat 04:06
1- Turkiye'de, Prof.larin ne MAL olduklarini devamli anlatiyorum.. Kiziniz;Sansli oldugu icin, Kizamik gecirmemis. Yoksa, oyle hafif bir sekilde gecmesi gibi bir durum yoktur.
2- Ilk dozdan sonra,ikinci dozu: 1 seneden sonra yaptirsaniz da olur, 10 sene sonra yaptirsaniz da olur... 10 seneyi gecirmeyin.
3-   "... Bi çok yerde tek doz aşı sspe yapıyor diyor."Bunu diyenler, geri zekali ve super cahil kimselerdir.
SSPE; sadece; kizamik geciren kimselerde NADIREN gorulen bir durumdur..
Bir vakitler, kizamik asisi tek doz olarak ve 1 yasindan evvel yapildigi icin, asi korumasi olmadigi icin, bu cocuklarin TAMAMI Kizamik gecirdiler ve bazilarinda SSPE goruldu...

Basta Saglik bakanligi ve bazi Universiteler olmak uzere, bu uygulamayi yapan BUTUN SALAKLAR.. Kabahati uzerlerinden atabilmek icin, bu sekilde:
" -Efendim, tek doz yapildigi icin, SSPE oldular." gibi kivirtmalar ile pacayi siyirdilar.
Bu namussuzlarda utanma diye bir duygu olmadigi icin, simdi bunlari inkar ederler.
Sorsaniz, hicbiri, Kizamik asisi tek doz yapilsin dememislerdir.

Ikinci SALAKLIK!; 1 yasindan evvel yapilan Kizamik asisina, 1.Doz deyip, 1 yasindan sonra yapilan Kizamik asisina da, 2.doz deme SALAKLIGIDIR..
1 yasindan evvel yapilan Kizamik asilari 0 (yazi ile;sifir) degerdedir.
40 seneden beri ben bunlari AYNEN soyleyip duruyorum. Ilk yazilarima geri giderseniz,bunlari gorursunuz.
Zannedersem, bu salaklari simdi daha iyi fark edeceksiniz.

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 23 May 2020 Saat 04:10
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı merveasya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 May 2020 Saat 04:23
Hocam peki bu aşı sspe yapar mı? Yani bu yaşında aşıyı olması virüsü savunma sisteminin algılayamayıp hücreye gizlenmesine sebep olur mu ?inanın böyle şeylerde yazıyor. Okulda dtab, ipa ile birlikte oldu kkk aşısını , çoklu aşı olması ve aşının oldugu zaman soğuk algınlığı olması herhangi bir komplikasyona sebep olur mu ? Bir de hocam kızım aşıdan 10 gün sonra orta kulak iltihabı oldu hafif ateşlendi sonrasında da öksürükler gripler birbiri ardına geldi yani aşı olmasının üzerinden 1 ay geçmeden bu kadar hastalanması aşıya karşı savunma sistemini güçsüz düşürmüş müdür ilerisi için herhangi bir komplikasyona(özellikle korktugumuz sspe hastalığı) sebep olur mu? Çok çok teşekkür ederim , saygılar hocam.
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı merveasya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 May 2020 Saat 04:31
Bir de hocam 7 yaşında ilk dozunu olmuş bi çocugu ne kadar süre korur kızamıktan bu aşı 
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 May 2020 Saat 19:04
     ".... Hocam peki bu aşı sspe yapar mı? .."
YOK boyle bir sey!!!
SSPE, sadece, farkli bir zar yapisina sahip, Kizamik virusunun yaptigi bir hastaliktir.
Asilardaki Kizamik viruslarinin hicbirinde bu ozellikler yoktur.

Siz Turkiye'deki, salaklara bakmayin!! SSPE, ASLA asilardan olmuyor, cok ozel bir Kizamik virusu sebep oluyor.

Kac yasinda yapilmis olursa olsun, Kizamik asisi, 10 seneye kadar korur.
Asi ilk bulundugunda, asi olan cocuklar hayatlarinin muayyen senelerinde, Kizamik hastalari ile karsilasiyorlar ve aldiklari Kizamik viruslari , onlari hasta edemeden, asi gibi etki ederek, asinin hayat boyu olmasini sagliyordu…
Fakat!!! Sonralari, toplumun tamami asilaninca, asi olmus cocuklar bir daha Kizamik virusu ile karsilasamadiklari icin, asi ile kazandiklari bagisiklik, zayiflayarak, 10 yasindan sonra koruyuculugu bitiyordu! Bu yuzden, Kizamik asisi gunumuzde, 2 doz uygulaniyor.
Bu yuzden de; su anda yapilan Sucicegi asilari, hayat boyu koruyor ve Ikinci asi GEREKMIYOR, zira asili cocuklar, bir muddet sonra Sucicegi virusu ile karsilasip, hasta olmadan, asilanmis gibi oluyorlar.
Ilerde BUTUN cocuklar Sucicegi asisi oldugunda, Turkiye;de de, ikinci doz Sucicegi asisi gerekecek.

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 23 May 2020 Saat 19:07
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı merveasya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 May 2020 Saat 01:41
Değerli hocam yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Naçizane bir kaç sorum daha olacak; DSÖ neden 6 yaşından sonra ilk dozdan 2 ay sonra ikinci doz diyor.ve 1 yaştan neden 5 yıl sonra yapılıyor 2. Doz. Kızımda soğuk algınlığı ve hafif balgam varken dtab, ipa, kkk aşısını olması herhangi bir komplikasyona sebep olur mu ilerleyen zamanlarda aşı açısından. Bir de aşıdan 10 gün sonra orta kulak iltihabı olması ardın sıra gelen gripler nezleler (aşıdan 15 gün sonra antibiyotik başlamıştık 5 gün kullandık ama 1 hafta kullanmamız gerekiyormuş) bunların bir zararını görür müyüz yani biz aşıdan sonra iyi geçirmemiz gereken bir ayı pek iyi geçiremedik. Kızım aşıdan 48 gün önce vitamin içeren jelibonlardan fazla yemişti habersiz; 600 mg c vitamini, 4000 ünite d vitamini, 50 mg çinko almıştı aşı oldugu güne kadar vücuttan atılmış mıdır bir zararı olur mu? Gördüğünüz gibi bu konuyu inanılmaz kafama takmış durumdayım. Her anı zihnimde endişe içerisinde bidaha bidaha düşünüyorum. başınızı ağrıttım özür dilerim ama inanın güvenecek kimsemiz kalmadı. Teşekkür ederim.
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 May 2020 Saat 04:40
Sorduklarinizin TAMAMI, SACMALIK!!

6 yasindan sonra, EN ERKEN; 2 ay sonra Ikinci doz yapilabilir. NIYE benim yazdiklarimi okumuyorsunuz?
Hasta iken asilarin yapilmasinda hicbir sakinca yoktur.
Orta kulak iltihaplari, iltihap DEGILDIR..
LUTFEN BIRAZ OKUYUN!!!
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.