Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - lipaz enzimi eksikliği
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

lipaz enzimi eksikliği

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
esra_kocabiyik Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 524
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı esra_kocabiyik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: lipaz enzimi eksikliği
    Gönderim Zamanı: 05 Ağu 2020 Saat 00:55
hocam merhaba
daha önce de size 7 yaşındaki oğlum için yazmıştım. yağlı gıdaları fazla tükettiğinde aşırı sancı, kısma ve ishal oluyor diye. atak zamanlsrında lipaz enzimi içeren bir ilaç tavsiye etmiştiniz. 
bir gün ben yemek sonrası şişkinlik için soda bulamadığım bir saatte karbonat içerken o da atak döneminde anne bana da ver demişti ve verdikten kısa bi süre sonra rahatlamıştı. o zamandan beri yağlıyı fazla kaçırınca yada atak anında karbonat ile rahatlıyor. ancak bir soruna sebep olur mu diye de şüphelendim. pankreasta enzimler dışında bi karbonat içerikli elektrolit salgındığını okumuştum.. o yüzden veriyorum ama yine de içim tam rahat olmadığı için size sormak istedim.. 

1.karbonatın faydası tesadüfi mi ve bir zararı olurrmu arka planda
bir de;
2. pankreasında lipaz enzimi üretilmiyor diye bunun uzun vadede bir zararı olurmu? 
3. almamız gereken bir önlem varmı?
4.  lipaz testi yada enzim testi yaptırmayı ve size yollamayı düşünüyotum ama siz ne dersiniz? 

Düzenleyen esra_kocabiyik - 05 Ağu 2020 Saat 01:18
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113113
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Ağu 2020 Saat 09:32
1- Faydalı olabilir. Bir zararı yok.
2- Lipaz eksikliği, zamanla azalabiliyor, takibi gerekir.
3- Lipaz enzimi, 12 parmak barsagından gelen uyarı ile Pankreas'dan barsağa boşalır. Kan testi doğru bir sonuç vermez..

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 13 Ağu 2020 Saat 09:35
Yukarı Dön
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı esra_kocabiyik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Ağu 2020 Saat 01:02
hocam siz tatilde iken belki test istersiniz, hazırda olsun diye çocuk gastroenteroloji dr. una gittim. şikayetleri anlattım. bazı tetkikler istedi. sonuçları size atıyorum. henüz dr. a göstermedim sonuçları.. ama sanırım çölyak teşhisi olcak. en alttaki doku transglutaminaz ıg a testi pozitif çıkmış..
yani bu mikrositer demir eksikliği, hassas bağırsak sendromu, çok zayıf olması (120 cm, 22 kg) hep çölyaktan mı.. 
şuan kendimi çok kötü hissediyorum 
bu çölyak ömür boyu sıkı ve zor bir diyet demek, ki oğlum ekmeği, makarnayı, bulgur pilavını çok sever. 

Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Ağu 2020 Saat 09:40
Evet; Cölyak olabilir. 
Yukarı Dön
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı esra_kocabiyik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31 Ağu 2020 Saat 00:50
gastroenteroloji dr. u biyopsi önerdi kesin sonuç için
siz ne diyorsunuz hocam, yaptırayımmı.. 
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31 Ağu 2020 Saat 08:28
Kesin teşhis için gerekir. Zira teşhis doğru ise; hayat boyu tedavi görecek(daha doğrusu diyet yapacak)
Yukarı Dön
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı esra_kocabiyik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Eyl 2020 Saat 00:06
hocam bugün biyopsi için anesteziye gittik. tahiller yapıldı.
10 gün kadar önce yapılan testlerlw kıyaslamak için size yolluyorum. bu arrada farkeder mi bilmiyorum ama bugünki tahliller tok karnına yapıldı. öncekiler sabah aç karnına yapılmıştı. 

Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Eyl 2020 Saat 08:32
ilk başından beri benim dediğimi (Festal kullanımı) yapsa idiniz bunlarla uğraşmazdınız.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.