Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Bexsero ile ilgili
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Bexsero ile ilgili

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
2005kiraziboege2017 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 115
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı 2005kiraziboege2017 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Bexsero ile ilgili
    Gönderim Zamanı: 08 Eki 2020 Saat 14:28
Kadir Hocam iyi günler.Kusura bakmayın sorumu güncellemek istedim, yanlış yeremi attım diye.

Hocam iyi günler. Öncelikle hoş geldiniz. Benim size müsadenizle birkaç sorum olacaktı.2 ekim günü 3,5 ve 15 yaşındaki oğullarıma bexsora aşısının 2.  dozu yaptırdım. Fakat aşı yapılmadan birkaç aksilik yaşadık. Eşim 5 gibi aşıyı eczaneden aldı ,eczacı aşıyı buz küpü ile birlikte poşetlemiş. Aşı yapacak kişinin o gün işi çıktığı için aşıyı eşim eve getirdi 20 dk içinde eczacının verdiği şekilde. Bende hemen aşıyı buzdolabının üst rafına koydum. Ertesi sabah 11 gibi aşıyı yine eczacının bize verdiği şekilde paketleyip 20 dk mesafe sonra aşıyı yaptırdık. Benim sorum hocam bu aşı eve gelirken ve evde buzdolabında saklanırken soğuk zincir kırılmışmıdır? Çünkü internette yiyeecek konulan dolapta aşı saklanmaz yazıyo. Ben budolabının ısı ayarına baktım buzdolabı kapağı birkaç defa açılıpkapandığında5 dereceye daha sonra endüşük 3 derece olduğunu gördüm.Aşının kağıdında 2 ile 8 derecede buzdolabında saklayınız yaxıyordu.  Acaba aşı getirilirken ve buzdolabında ısı değişimi yüzünden bozulmuş olabilirmi? 

Yukarı Dön
Mesajın Direkt Linki 2005kiraziboege2017 05 Eki 2020 Saat 23:54 Düzenle Düzenle  Alıntı 2005kiraziboege2017 Alıntı  Yanıt Yaz Cevapla
Birde hocam bu aşının yan etkileri 1. doz veye 2. dozda farklılık gösterirmi. Kusura bakmayın bu konu hakkındaki cahilliğimden soruyorum .ilk dozda 2 çocuktada aşırı kol ağrısı ve küçük olanda bir defaya mahsus 38. derece ateş olmuştu. 2 seferde kollarının  ilkinki kadar ağrımadığını fakat büyük oğlumda aşırı bir baş ağrısı ve üşüme oldu. Bende acaba aşıyı taşırrken ve saklarken aşı bozulduda   yan etkileri bu yüzden mi oldu dedim?   Eğer bu aşı bozuldu ise çocuklara birşey yaparmı ? Birde bu aşı geçersiz ise 2. doz gereklimi?Gerekli ise ne zaman yapılmalı?  Biliyorum biraz garip ama düşünmedende edemiyorum. Birde aşıyı eczacının bize nasıl paketlediğini daha doğru bir şekilde anlatmak için  temsili bir resim atıyorum.inşallah sizi sıkmıyorumdur .Çünkü sorum çok uzun oldu.Hakkınızı helal edin. 
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112786
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Eki 2020 Saat 19:25
NIYE; Turk doktorlarini bu kadar ciddiye aliyorsunuz ki!!! 
Isterse asi 1 gun oda derecesinde kalsin, HICBIR SEY OLMAZ!!! sadecE, son kullanma tarihi KISALIR!! 
Bu, butun asilar icin gecerlidir. 
MISAL:
Kizamik asisi:
+2 ve +8 derecelerde en az 2 sene miadi vardir.. 
+20 ve +25 derecelerde bu miad: 4 ay olur.
+37 derecede: 1 ay olur.
+45 derece: 5-6 gundur.. 
Simdi anladiniz mi Turk saglik calisanlarinin ne kadar CAHIL olduklarini? 
Yapilanlar tamamen Eczacilarin size yok yere bu sozum ona "soguk zincir" yutturmasi ile bir suru masraf 
cikarak kazanc elde etmeleri nedeni iledir. 

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 08 Eki 2020 Saat 19:28
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı 2005kiraziboege2017 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Eki 2020 Saat 19:32
Çok teşekkür ederim Kadir Hocam, 6 gündür neler yaşadığımı bi bilseniz. İyiki sizi tanımışım, Allah sizden razı olsun. Yüce Rabbim size sağlıklı ve uzun ömür versin. Herşey gönlünüzce olsun.
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı 2005kiraziboege2017 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Kas 2020 Saat 09:02
Hocam iyi günler. Bana kızacaksınız ama ne yapayım beni öyle bi korkuttularki bu meningokok menenjitinden bende hastalık derecesine geldi. İlk nimenrix aşısı yaptır dediler tamam dedim gittim hemşireye yalvar yakar yaptırdım. Çünkü rutin aşı olmadığı için yapmam dedi. Fakat tamam dedi , dedi ama yaparken tam olmadı çocuk kolunu çekti filan. Onun sitresi beni bitirdi. Zaten bu aşıdan sonra sizi tanıdım keşke daha önce tanısaydım. Sizin sayenizde bu aşının gerekli olmadığını anladım. Gelelim bexsoraya oda  yukarıda yazdığım gibi oldu.  Bu aşıları öğrendiğimden beri rahat uyuyamıyorum ve tam olmuyo nedense. Kusura bakmayın çok uzun oldu. Geçmiş konuları okurken bir cevabınıza denk geldim. Lütfen kusura bakmayın , bunu okuduktan sonra yine kafam bulandı. Orda mevsimin yaz değilde kış olduğunu o yüzden yaz ayında olduğu gibi olmayacağını yazmışınız. Bu durum beni yeniden endişeye sevketti. Kusura bakmayın ama her an kafamda aynı soru .
Yazınızıda ekledim hocam.Lütfen hocam endişelenecek durum yok değilmi. Hakkınızı helal edin. Çok saçma soru oldu biliyorum.
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Kas 2020 Saat 18:28
Evet, COK sacma oluyor!!
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı 2005kiraziboege2017 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Kas 2020 Saat 19:30
Kusura bakmayın  hocam , soruyu sormamın amacı kafa karışıklığıydı. Hata yada saygısızlık yaptıysam  özür dilerim. Sağlıklı günler dilerim.
Yukarı Dön
mrb Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Puanlar: 205
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı mrb Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Kas 2020 Saat 12:51
Hocam şu an 2 yaş olan bir oğlum ve 2 aylık bir kızım var. Babası küçükken menenjıt gecırmıs ,yurtdısında günlerce buz kalıbında yatırmıslar kayınvalıdemın anlattıgı öyle yani. Dr bu yuzden de riskiniz yuksek dedi.Oğlum için Pandemi öncesi nımenrix almıştım doktorumun uyarısı ile. Eczanede muhafaza ettırıyordum.Pandemi olunca yaptırmadım, geç kaldıysam bebeğe yaptıralım dedim.  Ama 1 yaş öncesi olunca doz sayısı artıyor,bexero da ekliyorlar ve çok maliyetli oluyor diye  2 yaşta tek doz yeterli olacaksa oğluma yaptırayım diye düşündüm. Dr tüm çocuklara yaptır dedi. Sizce ne yapmalıyım ,ya hepsine 1 doz olacak şekilde nımenrix 1 yaş geçince yaptırmalıyım ,ya da verdiğim parayı önemsemeyip hiçbirine yatırmamalıyım . 300-500 arası aşıların fiyatları
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Kas 2020 Saat 19:12
"Menenjitlerin" HICBIRINDE, soya cekim veya yatkinlik yoktur. Bunu soyleyen doktor k..indan uydurmus! 
Nimenrix, zaten bizim ulke icin gecerli olan bir asi turu degildir.. 
Bizde gorulen Meningokok menenjiti, "B-tipi" olup, sadece Bexsero asisi etkilidir. 
Senelerden beri bu "Menenjit" soytariligi devam ettigi halde, hic Meningokok gorulmedi!! 
Neymis; bir milletvekilinin yakininda meningokok gorulmus(mus)!!  Bir defa Meningokoklar hicbir zaman
 diger menenjitler gibi  ferdi degillerdir.. Oldugunda, SALGIN seklinde olurlar. 
En son 1973-1974 yillarinda salgin olmustu. 1975'de sip diye kesildi.. Hala senelerdir, meningokok salgini gorulemedi!
Zaten butun dava , bu asilarin yuksek fiyatli olup, doktora her asidan 100-200TL komisyon kalmasindan 
oturudur. Turk doktorlari, kendilerine cikari olmayan butun tedavilere, burun kivirirlar. 
Ucuz Zymafluor icin "Zararli" derler, pahali Fluor kaplamaya "Faydali" derler. 
Ucuz Dvit3 ampulu sevmezler, pahali damla veya puf lari pek begenirler! 

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 22 Kas 2020 Saat 19:13
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.