Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Covid sonrası idrarda lökosit.
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Covid sonrası idrarda lökosit.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
magneta Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 5
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı magneta Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Covid sonrası idrarda lökosit.
    Gönderim Zamanı: 18 Şub 2021 Saat 18:38
Hocam Kasım sonu Covid geçirdim. Çok hafif atlatmama rağmen 15 gün kadar taşikardi yaşadım. Kardiyoloğa gittim. (16 Aralık)
Ekg ve ultrason sonuçlarımda kalbe dair bir sıkıntı çıkmadı. Sinüs taşikardi vardı. Sanırım biraz da ritim bozukluğu. Doktor Dahiliyeye yönlendirdi. Taşikardi sonraki günlerde bitti.

Dahiliye doktoru kan ve idrar tahlilleri istedi. Kan tahlilim normaldi idrar tahlilimde ise lökosit 324 çıktı. (25 aralık)
Bir doz urocare verdi. Kullandıktan sonraki gün yapılan idrar tahlilinde lökosit 61, eritrosit 13 çıktı. Kültürde üreme olmadı. (14 ocak)
Bir doz daha urocare verip steril piyuri teşhisiyle üroloji ve jinekolojiye yönlendirdi.

Üroloji doktoru tekrar idrar tahlili istedi.(19 Ocak) Lökosit 19 çıktı. Cipro verdi (500 mg)
Cipronun 4. dozundan sonra yine taşikardi yaşadım. İlacı bırakmak zorunda kaldım.

Sağlık ocağına gittim. Benim gibi Taşikardi ve ritim geçmişi olan hastalara cipro verilmemesi gerektiğini söyledi. Taşikardim bittikten sonra tekrar tahlil istedi.

Yapılan tahlilde lökosit 33, eritrosit 15 çıktı. (7 şubat)
Zimaks (10 tablet) ve piyeloseptyl (50 mg sabah akşam bir adet) verdi. Piyeloseptyl'i bir hafta kullanmamın yeterli olacağını söyledi.

İlaçlar bittikten sonraki tahlilde ise (18 şubat) lökosit 77 eritrosit 14.

Hocam covid sonrası geçirdiğim hassas süreç üzerine gelen bu tedavi başarısızlığı beni çok yıprattı. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine size yazıyorum.

-Bekarım. 32 yaşındayım.
-Herhangi anormal bir vajinal akıntım yok.
-İdrarda yanma, ağrı, süzerek idrar vs gibi bir problemim yok. dahiliye idrar tahlili istemese hiç gitme ihtiyacı duymazdım.
-su içmeye ya da anksiyeteye bağlı sık idrara çıkmakla birlikte bazen idrarım bitmediği için birkaç dk sonra tekrar idrara çıkıyorum ama bu benim normal halim.
-son günlerde antibiyotik etkisine bağladığım çok çok hafif gezici kasık, bel ve karın ağrılarım var.
-idrardaki diğer değerlerim normal. Lökosit esteraz +2 ve +3 arası değişiyor. Eritrosit de görüldüğü tahlillerde +2 değerinde.

Tavsiyelerinizi bekliyorum hocam. Çok teşekkür ederim.

Düzenleyen magneta - 18 Şub 2021 Saat 18:48
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112765
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Şub 2021 Saat 23:19
1- Lutfen!!! Yuz bin defa anlattim... Idrar tahlili yapildiginda, lutfen su "lokosit" sayilarina bakmayin.. 
NITRIT degerine bakin.. Nitrit:(-) ise, isterse milyon lokosit ciksin, IYE degildir.
Bu sahtekarlik, Turkiye'de en sik yapilan sahtekarliktir. Inanin, bazen, hic Lokosit gorulmediginde bile
 lokosit goruldu diye rapor yazilir. isin raconu boyledir yoksa, Turkiye'nin sahtekar doktorlari o laboratuvar
ile is yapmazlar! 
2- Idrar tahlili istendiginde, mutlaka islak mendil ile temizlik yapin,ve ilk idrari disari yapin ve ORTA idrari 
laboratuvara gonderin. 
Sikayetlerinizin tamami luzumsuz yere verilen antibiyotikler. Butun ilaclari kesin.

Yukarı Dön
magneta Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı magneta Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Şub 2021 Saat 11:56
Hocam özel hastanede tekrar idrar tahlili yaptırdım bir gün arayla. Bu sefer Lökosit 23, bakteri 26 çıktı. Kültürde yine üreme yok. Doktorum da ilaç vermedi. Şikayetin olursa gel dedi. Çünkü herhangi bir rahatsızlık hissetmiyorum. Benim sorum, idrarda bir türlü gitmeyen asemptomatik lökosit varlığı uzun zamanda bir tahribata, mesela böbrek hastalıklarına yol açar mı, illa ki bu lökositlerin düşürülmesi gerekir mi?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Şub 2021 Saat 18:55
NITRIT degeri??? Nitrit degeri??  Nitrit degeri????? 
Yukarı Dön
magneta Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı magneta Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Şub 2021 Saat 18:59
Hocam nitrit yok. 2 aydır tahlil verip duruyorum. Hiç olmadı. Ama lökosit değeri böyle yüksek çıkıp durunca ve internette steril piyurinin sebep olabileceği hastalık listesini görünce endişelenmekten kendimi alamıyorum. Aile hekimi de böyle olmaz belki böbrekte sıkıntı vardır nefrolojiye git deyince iyice korktum.
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Şub 2021 Saat 19:22
Bosverin.. Sakin o palavracilara da kanmayin. 
"Nitrit yok" ne demek??? 
-Nitrit:(-) mi??
- Nitrit'e bakilmadi mi??? 
Yukarı Dön
magneta Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı magneta Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Şub 2021 Saat 19:25
(-) anlamında söyledim hocam.
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Şub 2021 Saat 19:53
Kesinlikle IYE gecirmediniz. 
Idrarda "Hucrelerin sayisi" bakilirken, idrar asla SANTRIFUJ EDILMEZ.. Bir sorun bakalim, idrari santrifuj 
edip mi bakiyorlar? 

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.