Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Meningokok ile ilgili
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Meningokok ile ilgili

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
2005kiraziboege2017 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 115
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı 2005kiraziboege2017 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Meningokok ile ilgili
    Gönderim Zamanı: 19 Şub 2021 Saat 10:46
Hocam  sağlıklı günler dilerim. Size müsadenizle birkaç soru soracaktım aklımı kurcalayan. 
 Sizin bu meningokok aşıları ile ilgili bütün soru ve cevaplarınızı okudum. Acaba fikriniz aynı mı?
  Bildiğiniz gibi ülkemizde güvenilir bir kurumun özellikle sağlıkla ilgili bir durumda olmadığını günümüzde salgınla gördük. 
 Bundan 2 yıl önce bu aşılara gerek yok diyen çok güvendiğim çocuk doktorumuz artık yaptırın diyor. Bende nedeñini sordum Hacettepedeki doktorlar yapın dedeiği için dedi . Oraya ve doktorlarına güvendiğini söyledi. Bende Mehmet Ceyhan 'nın bu konu hakkındaki yazılarını okudum oda kesinlikle 2 aşınında yapılması gerektiğini söylüyor. 
 Kafam karıştı. Kesinlikle yapılması gerekiyorsa neden devlet yapmıyo. Çünkü bu aşılar çok maliyetli aşılar. Halkın buyük çoğunluğu bu aşıları bilmiyo, bilenlerde yaptıramıyo. . Sizden ricam sizden bu konu hakkında güncel bir bilgi var mı? Bu konu hakkında görüşlerini öğrenmek istiyorum. 
  Şimdiden herşey için teşekkür ederim. Sağlıklı günler dilerim.
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Durum: Aktif
Puanlar: 112770
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Şub 2021 Saat 19:05
10 seneyi geckindir, ve bilhassa bu son derecede pahali asilar Turkiye'ye geldikten sonra, doktorlarda bu 
asi "meraki"  tepresti!! 
10 seneden beri salgin var diyorlar ama 10 seneden beri beklenen salgin gorulmedi. 
Ayrica da, bu asilar bir defa yapildi diye, hayat boyu bagisiklik saglamiyorlar. VE cocukluk cagindan sonra gorulmuyorlar. 
Yerseniz!! 
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı 2005kiraziboege2017 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Şub 2021 Saat 19:20
Yani hocam ergenlikte de görülüyor anladığım kadarıyla.Okuduğum yazılatda 0 _5 yaş ve 16 _21 yaş arasonda daha çok görüldüğü söyleniyo. Rapel doz gereklimi yaptırdıktan sonra deyince cevapta vermiyolar.Hocam,  peki biz anneler ne yapalım .Yaptırsak   5, 10  yıl sonra  Allah göstermesin bu hastalık meydana çıksa. Bizde nasıl olsa aşı olduk diye  önemsemesek. Aşının etkisi gitse ne yapacağız. 
  Sizin bu konu hakkında görüşünüz ne acaba?Burdaki doktorlardan bu konu hakkında cevap alamıyoruz.Benim gibi birçok annede bu sorunun cevabını arıyoruz okuduğum kadarıyla. Değerli görüşleriniz nelerdir?
Sabrınız  için teşekkür ederim. Allah sizden razı olsun.
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (1) Teşekkürler(1)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Şub 2021 Saat 19:58
Ben hicbir hastama onermedim.
En son ve en buyuk Meningokok salgini;1973-1974 yillarinda oldugunda, ben Hacettep'de Cocuk kliniginde
 asistandim. Cevredeki BUTUN Universite hastaneleri bile Meningokok hastalarini bize sevk ediyorlardi.
O gunun palavraci Prof.lari gunumuzde basimiza uzman kesildiler! 
Ne biliyorlar ki, size cevap verebilsinler? Cikarlari yoksa, selam bile almazlar. 

Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı 2005kiraziboege2017 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Şub 2021 Saat 20:31
Çok sağolun hocam.Verdiğiniz  bilgiler için. Allah sizden razı olsun. Sağlıklı ve uzun ömür diliyorum.
Yukarı Dön
vinil Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Puanlar: 155
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı vinil Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Şub 2021 Saat 00:13
Kadir bey arkadaşımın babasına meningokok teşhisi konulfu onuriliğinden sıvı alınarak tek tükte olsa geçiren oluyor bu şekilde bulsşma riski yok mu birde birçok rutin aşıyo yaptırıyotuz herhangi bir salgın olmadan bu aşıyıda düşğnemez miyiz koruma amsçlı
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Şub 2021 Saat 18:31
Mumkun degil!! 
Cocukluk cagindan sonra, degil "Meningokok", HICBIR Menenjit gorulmez.. 
Tek istisnasi: Bir kaza sonucu, kafatasinin burun ustu kisminda bir catlak olusmasi ve bu catlaktan  bazi 
 mikroplarin girmesi ile olur. VE DAIMA, O sizintinin tesbiti icin, Beyin Sintigrafisi yapilmasi mecburidir. 
Yapilmis mi?
Bir ikinci konu: bazi ahmak doktorlar; Ansefalit ile Menenjit arasindaki farki bilmezler. Ansefalitler daima
viruslarla olur. 
O sizin arkadasinizin babasi; tam bir tuzaga dusmus. Oyle bir sey olsa idi, Meningokok asilari eriskinlere
 de yapilirdi..
Sakin o sahtekar hastaneye inanmayin.. O aileyi de ikaz edin.

Eriskinlerde (Istisnai sebeple bile) oldugunda, hasta ayakta duramaz, oturamaz ve  daima; ellerini arkaya
 dayayarak oturur, Suur bulaniklasir, konusamaz.. 
Sorun bakalim, o arkadasinizin babasi; O hastaneye, yuruyerek mi gitmis yoksa, ambulans ile mi?? 
VE bu bulgular varmi imis!! 

Ayrica da; Meningokok menenjiti; "Ihbari mecburi hastalik" dir. Sorun bakalim ihbar yapilmis mi? 
Hatta o "baba" kendisi dogrudan saglik bakanligina sorsun. "Boyle bir ihbar yapildi mi?" diye.

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 23 Şub 2021 Saat 18:36
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.