Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Samyeli mantarı
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Samyeli mantarı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Aysintskn Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 15
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Aysintskn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Samyeli mantarı
    Gönderim Zamanı: 23 Şub 2021 Saat 10:35
Merhaba Kadir Bey, kızım 10.5 yaşındayken sırtında 3 nokta gördüm. Cildiyedr numara kalmadığı için çocuk Dr. Na gösterdim. Güneş lekesi dedi. Daha sonra genişledi ve cildiyeye götürdüm hemen samyeli mantarı dedi. 1 şampuan ve krem verdi. (12 yaşında olacak) Dün baktım omuzlarında da var. Bunun başka bir çaresi var mıdır? İyot çok etkili diye okudum mantar için deneyim mi? Şampuan konazol krem ise zalain
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112786
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Şub 2021 Saat 18:53
Goruyorsunuz, Turk doktorlarinin perisanligini!!! 
"Gunes lekesi" diye bir sey YOK.. Gunes yanigi vardir.. O da bu sekilde olmaz.
"Samyeli mantari" diye bir sey yok.. Bu hastaligin mantar enfeksiyonu oldugunun bilinmedigi zamanlarda;
 "Sam yeli vurmus" denilirdi.Sonradan; bunun, "Pityriasis versicolor" denilen bir hastalik oldugu ve bunun 
"Malessesia furfur" denilen bir mantar ile olustugu anlasildi. Normal kimselerde farledilmesi cok zordur. 
Gunes isigina cikildiginda, renk farki daha bariz oldugu icin, plajlarda, "Sam yali" ile oldugu dusunulmustu!!! 
Evet dogrudur, bir defa; Tenturdiyot surmekle bile iyilesir. 

Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Aysintskn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Şub 2021 Saat 21:38
Çok teşekkürler🙏 mavi bir ışıkla baktığında parladı sırtındakiler. Yani mantar dedi. Hemen sürüyorum baticon. Çok çok teşekkür ederim tekrar iyi ki varsınız.. Var olun hep... 
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Şub 2021 Saat 18:42
Baticon yerine; klasik "Tenturdiyot" kullanin..
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Aysintskn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Şub 2021 Saat 10:39
Hocam çok yordum sizi ama eczaneyi aradım tentürdiyot artık satılmıyormuş. Evde baticon, Povidone %10 ve lugol %5 var. Ayrımlarını bilmiyorum ama hangisini kullanayım? 
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Şub 2021 Saat 18:43
Lugol kullanin. 
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.