Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Kulakta sıvı birikmesi ve işitme kaybı
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kulakta sıvı birikmesi ve işitme kaybı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
MelikeA. Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 60
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı MelikeA. Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kulakta sıvı birikmesi ve işitme kaybı
    Gönderim Zamanı: 28 Kas 2021 Saat 03:26
Hocam merhabalar,

Oğlum 4 yaş 2 aylık, bugüne kadar birçok sıkıntımız oldu ancak sayenizde hiç ilaç kullanmadık, iyi ki varsınız.
Size yine bir sorunla geldim, bana yardımcı olur musunuz lütfen.
Ağustos ayının ortasında oğlum kulağım ağrıyor dedi, başka bir sebepleri hastaneye gitmiştik, orada doktor kulağına baktı ve orta kulak enfeksiyonu olduğunu söyleyerek antibiyotik yazdı. Ancak eve gelince sizin yazılarınızı okuyarak bunun mekanik bir sorun olduğunu öğrendim ve İliadin aldım. Ancak burada damla bulamadığm için sprey formunu aldım. Bir göz damlası tüpünü boşaltarak onun için çektim ve onunla buruna damlattım, oğlum biraz sonra ağrısının geçtiğini söyleyince ilaca devam etmedim.

Eylül ayının ortasında takip eden çocuk doktorumuz 4 yaş kontrolünde kulaklarına baktığında bir sıkıntı görmedi. Ama oğlum ekim ayında yine kulağım ağrıyor dedi, yine İliadin ile geçirdik. 3 gün önce yine kulağım ağrıyor dedi, kızımın aşıları için çocuk doktorumuza gitmişken kulaklarına bakıldı, sıvı birikmesi olduğu için kortizonlu sprey ve antihistaminik şurup kullanmamız gerektiğini söyledi. Bu arada dikkatimiz oğlumuza yönelince bizi duymadığını fark ettik, biz cevap vermek istemediği için duymazdan geliyor sanıyorduk ancak bizi duymuyor, yüzümüze bakmıyorsa normal konuşmayı anlamıyor, fısıltıyı hiç duymuyor. Bunun üzerine ilaçları kullanmadan bir KBB doktoruna gittik. Doktor ilaçları 20 gün kullanmamız gerektiğini, iyileşme olmazsa tüp takılması gerektiğnii ve %25 işitme kaybı olduğunu söyledi.
Eve gelince sizin yazılarınızı araştırıp İliadin damlaya başladım. Biraz önce 3. dozu yapıp yatırdım. Birkaç soru sormak istiyorum.
Damlayı 3 gün kullandıktan sonra kesip sonrasında ne yapacağım?
Sıvı birikmesini kontrol ettirmem gerekecek mi?
Duymasında ne zaman iyileşme bekleyebiliriz?
Damlayı düzgün uyguluyor muyum emin olamadım, damlatıp o taraf üstte kalacak şekilde kafayıevirin demişsiniz, yani sağ deliğe damlatıp kafayı sola çevireceğiz, doğru anlamış mıyım?
Bir de göz damlası tüpü ile damlattığım için dozunu ayarlayabildim mi acaba, d vitamini damlalığı ile mi damlatsam daha iyi olur?
Çocuk duymadıkça çok üzülüyorum :(
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Durum: Aktif
Puanlar: 112775
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Kas 2021 Saat 04:20
1- Ciddi durumlarda, 3 degil 5 gun kullanin.. 
ANCAK, ilk damladan hemen sonra iyilsenlerde 3 gun yeterlidir. 
Bu sekil tekrarlayanlarda, Iliadin damla+Bactrim surup, GUnde:2x1 olcek, 5 gun kullanin. 
Bactrim burada Antibiyotik olarak etki ETMEZ!!! Immunmodulator yani bagisikligi uyandiran etkisi ile etkilidir. 
2- "Sivi kontrolu" diye bir sey yok.. Yuz bin kere anlattim!!!
Orta Kulakta DAIMA sivi salgilanir. 
3- Her turlu damlalikli siseyi kullanabilirsiniz. 
4- YANLIS ANLAMISSINIZ!!   Sag burun deligine damlattiktan sonra SAG kulak USTUNE YATIRACAKSINIZ.
"Damlattiginiz tarafa yatirin" demekle, "Damlattiginiz tarafin aksi yonunde yatirin" ne manaya gelir??? 
Ben AKSI yonune yatirin mi diyorum??  

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 28 Kas 2021 Saat 04:24
Yukarı Dön
MelikeA. Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı MelikeA. Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Kas 2021 Saat 04:32
Hocam ağrım var dediğinde her seferinde ilk damladan sonra ağrısı geçti, ben de sanırım yanlış yaparak İliadin’i devam etmedim.

Şu anda işitme kaybı için kullanıyorum İliadin’i, ağrı yok. 3 ya da 5 gün kullandıktan sonra kesip işitmesini mi takip edeyim?
Bir de uygulamasından emin olamadım, sağ deliğe damlatıp kafayı sol kulak üzerine mi yatırıyoruz?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Kas 2021 Saat 04:35
Turkce biliyormusunuz????? 

4- YANLIS ANLAMISSINIZ!!   Sag burun deligine damlattiktan sonra SAG kulak USTUNE YATIRACAKSINIZ.
"Damlattiginiz tarafa yatirin" demekle, "Damlattiginiz tarafin aksi yonunde yatirin" ne manaya gelir??? 
Ben AKSI yonune yatirin mi diyorum??  
Yukarı Dön
MelikeA. Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı MelikeA. Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Kas 2021 Saat 04:41
Bir önceki mesajda cevap vermişsiniz, görmeyip tekrar sordum kusura bakmayın.

Şurada şimdi fark ediyorum ki başka siteymiş, sizin ağzınızdan başka birisi yazmış sanırım; damlattığınız taraf üstte kalacak şekilde yatırın yazmışlar.

Bugün düşününce mantıklı gelmedi ve sormak istedim, ben buradaki yazıdan tersini anladım malesef :( Altında sizin adınızı görünce sizin yazınız sanmıştım.

Düzenleyen MelikeA. - 28 Kas 2021 Saat 04:50
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Kas 2021 Saat 19:26
Evet, maalesef, Turkiye'de, saglikla ilgilenenler bile, okuduklarini anlamaktan acizler. 
Bana ait olmayan yazilari OKUMAYIN! 
Bunu derleyen, en azindan durust birisi imis, benim adimi yazmis..
Ya "Bebek gazi" ile ilgili yazimi CALAN, Izmir'deki, hirsiz Cocuk Doktoruna ne demeli? Sahtekar sanki kendi
fikri dusuncesi imis gibi, benim adimi bile vermeden, kendi adi ile Hurriyet gazetesinde yayinlatmis.  
Yukarı Dön
MelikeA. Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı MelikeA. Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Kas 2021 Saat 12:10
Hocam tekrar merhabalar,
Bizim 4 gün oldu söylediğiniz ilaçları kullandık, oğlumdaki işitme kaybı halen devam ediyor, şimdi nasıl ilerlememiz gerekiyor? Ağrısı yok ama arkasından seslenince duymuyor, kulağının dibindeki fısıltıları hiç duymuyor. 
Yukarı Dön
MelikeA. Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı MelikeA. Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Kas 2021 Saat 19:10
Hocam, kulağına yaklaşarak söylediğimiz fısıltıları duymaya başlamış, biraz açılmış gibi duyması. Bundan sonraki süreçte be yapmamız gerekiyor, neyi takip etmemiz, neye dikkat etmemiz gerekiyor hocam? Çünkü halen tam düzelmemiş, oda içerisinde kısık sesle konuşmaları halen duymuyor.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.