Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - kanda yüksek enfeksiyon acil
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

kanda yüksek enfeksiyon acil

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Zencefil09 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 122
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Zencefil09 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: kanda yüksek enfeksiyon acil
    Gönderim Zamanı: 23 Kas 2022 Saat 20:45
Kadir bey merhaba, 
Kızım 5.5 yaş 17 kilo 118 cm

2 gece önce 40 derece ateş ile uykusundan uyandı, başının ağrıdığını, bacağının ağrıdığını söyledi. 
Sabah boğazının acıdığını söyledi bir şey yiyip içmek istemedi. 
Hemen doktora götürmek istemedik sahtekarlığa maruz kalmayalım diye sizin dediklerinizi uyguladık.
Ateş dışında öksürük vb bir şey yoktu bu sabaha kadar. Bu sabah midem bulanıyor demeye başladı ve iyice halsizleşti. Ateşi 42 dereceye çıktı, soyduk, duş aldırdık, dönüşümlü ibufen calpol verdik ama ateşini düşüremedik 7-8 saat boyunca 40 üstü ateş oldu.  Bu sürede kızım hiç gözünü açamadı sürekli uyudu. 
Eşim iştem gelip çocuğun halini görünce acile götürüyoruz diyip kızımı aldı hemen acile gittik.
Acilde serum bağlandı, kan alındı, influenza testi yapıldı.
İnfluenza testi negatif geldi ama kan testi sonuçlarında kandaki enfeksiyonun çok yüksek olduğunu söylediler.
Ben sonuçları çıktısını istedim çünkü sizin öğrettiğiniz gibi wbc değerine bakmak için. Gerçekten de hem wbc hem de crp oldukça yüksek gözüküyor.
Antibiyotik yazdılar Ceftinex 250 mg/5ml

Kadir bey wbc de yüksek olduğuna göre antibiyotik kullanalım mı?
Bu hastalık tam olarak nedir yaşadığımız? Bir isim koyamadılar hastanede. 

tahlil sonuçlarını aşağıya ekliyorum

Yukarı Dön
Krm22 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Puanlar: 69
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Krm22 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Kas 2022 Saat 20:59
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113070
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Kas 2022 Saat 02:32
CRP'yi dikkate almayin, zira viral enfeksiyonlarda da yukselir. Turk doktor palavralarina kanmayin.
WBC yuksek... Ama Turkiye'de sahtekarlik had safhada artti.
Eger; kalem oynatilmadi ise, hakikaten Antibiyotik gerekiyorsa:
Ates + Agizda pis koku + Dili kaplayan pas tabakasi olur. Bunlar varsa, Antibiyotigi kullanin. 
Bunlar yoksa, WBC degerine bile inanmayin. Bunlardan her turlu sahtekarlik beklenir. 
NOT: Ates dusurmeyin! Hic mi yazilarimi okumadiniz?

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 24 Kas 2022 Saat 02:34
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Zencefil09 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Kas 2022 Saat 02:41
normalde düşürmüyoruz Kadir bey ama  41 dereceye çıkınca ve 7-8 saat öyle kalınca korktuk. Bu derce yüksek bir ateş düşürlmezse çocuğa organlara zarar vermez mi ?
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Zencefil09 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Kas 2022 Saat 02:45
Ağızda farklı kötü bir koku var, dil de fotoğraftaki gibi. paslı dil görüntüsü nasıldır tam emin olamıyorum

Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Kas 2022 Saat 02:58
Kac derece olursa olsun, ates hicbir sekilde organlara en ufak bir zarar veremez. Duyduklarinizin tamami
 Turk doktor uydurmasidir. 
Dili temiz, Enfeksiyoz Mononukleoz olabilir, BASKA bir yerde, "Kan sayimini" yaptirip, bana yazin. 
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Zencefil09 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Kas 2022 Saat 16:42
Kadir bey siz o kadar iyi bir doktorsunuz ki bir kere daha anladım
Her konuda haklı çıkıyorsunuz
kızım gece gözlerimde sorun var garip görüyorum demişti.
bugün de evin içinde yağmur yağıyor, çok parlak, tavanda pembe bir kedi var falan demeye ve kendi kendine gülmeye başladı
sizin alice in wonderland makalenizi okudum orda aynen bu durumu tarif etmişsiniz ve Enfeksiyoz Mononukleoz hastalığında olduğunu yazmışsınız.
Yani her şey tutuyor aslında. 
Bu durumda bu hastalığın tedavisi nedir? Ne yapmamız gerekir?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Kas 2022 Saat 19:36
Hicbir tedavisi yoktur. Antibiyotik alanlarda ayrica dokuntu olma ihtimali artar.
Hicbir zarari yoktur, hersey kendiliginden duzelecek.
Turkiye'de; Enfeksiyoz Mononukleoz hastaligi Tip fakultelerinde ogretilmez. 
Doktorlar da, kitap okumadiklari icin, boyle bogazda beyazlik olan her hastaya antibiyotik baslarlar. 
Turk cocuk doktorlarina inanmayin. 
NOT: Anadolu'da, bu hastalari, "Icine cin girmis" diyerek, haciya-hocaya okuturlar. Kendiliginden iyilesince de
hoca iyilestirdi olur. 

Düzenleyen Dr.KadirTugcu - 24 Kas 2022 Saat 19:38
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.