Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 7 yaş diş çürümesi ve çekimi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

7 yaş diş çürümesi ve çekimi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Bsarıkaya Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 190
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Bsarıkaya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 7 yaş diş çürümesi ve çekimi
    Gönderim Zamanı: 07 Haz 2023 Saat 15:42
hocam 7 yaşındaki oğlum dün gece şiddetli kulak ağrısıyla uyandı, iliadin damlattık ama sonradan farkettik ki dişi ağrıyormuş ve kulağına vurmuş. calpol verip geceyi geçirdik. bugün belirgin bir ağrısı yoktu. gün içinde diş hekimine gittik. röntgen çekimi sonrası azı dişinde çürüme olduğunu söyledi . bu yaşına kadar maalesef ki bulamadığımız ve yurtdışından getiremediğimiz için tavsiyelerinize rağmen zymafluor kullanmamıştık.
diş hekimi dolgu yapılmasının yeterli olmayacağını, ağrının kulağa kadar vurmuş olmasından dolayı kanal tedavisi önerdi, ama süreci zorlu olduğundan istemedik. çekim gerekli o zaman dedi, iğneli anestezinin çocuklar için zorlayıcı ve ağrılı olacağından bahsetti. genel anestezi uygulayabilir dedi, çekim şart dedi.
biz şok olduk işin aslı, beklemiyorduk bu kadar. çekim illa olması gerekiyorsa genel anestezi olmasın bi şekilde ikna ederek lokal yapalım çekimi dedik. antibiyotik verdi, 1 hafta kullanıp gelin dedi. yanak şişebilir  korkmayın dedi, iltihap yanakta toplanabilir dedi.
şimdi ne yapalım hocam, çektirmesek biraz daha beklesek ağrıyı atlatabilirsek sorun yaratır mı? antibiyotik niye verdi onu da anlamadım, direkt çeksek dedim şimdi olmaz antibiyotik kullanmadan dedi.2 dişinde daha çürük varmış, yarın öbürgün onları da mı çekelim diyecek bilmiyorum. 
sizin eski msjlarınıza baktığımda kanal tedavisini süt dişleri için önermemişsiniz ve antibiyotik gereksiz demişsiniz, öyle olunca diş hekimine güvenim de sarsıldı, karar veremedim, size danışmak istedim.
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112765
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Haz 2023 Saat 16:11
İşte tam da bu yüzden Türkiye'de dişciler; Zymafluor'un ithalatına ve yerli olan Dentifluor'un da imalatına
 mani oldular. Ve bunun içinde Sağlık bakanlığı gibi hiçbir zaman halk için çalışmamış bir kuruluşu da bu
 uygulamaya ikna ettiler.  Tıp Fakülteleri deseniz; hepsi bir ağızdan: "Fluor" çocuklar için çok zararlıdır 
yaygarasını kopardılar. Sonuçta işte tam da böyle; maddi-manevi halkın soyulup,sovana çevrilmesine ve 
zavallı çocukların eziyetler çekmelerine sebep oluyorlar. Türkiye'de kimi kime şikayet edeceksiniz? 
Ağrıyan süt dişini çektirin ve sakın araya da "tutucu" denilen saçmalığı koymalarına da müsade etmeyin. 
Ne kadar az masraf ederseniz kardır. 

Yukarı Dön
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Bsarıkaya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Haz 2023 Saat 20:51
Antibiyotiği kullanalım mı hocam? 
Bir de şu an bugün ağrısı olmadı, ağrısı olmadığı sürece beklememizin bi sıkıntısı olur mu?
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Haz 2023 Saat 22:02
Bekleyin. Hiç acelesi yok. 
Ağrı olursa dişin üstüne "Dişinil sol." bir kulak çubuğu ile değdirin. 
Yukarı Dön
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Bsarıkaya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Haz 2023 Saat 22:29
Mesajlarınızdan okuyup almıştım bugün hocam. Herzamanki gibi sayenizde güvenle içim rahat şimdi. Bir dilek hakkım olsa sizin sağlık bakanı olmanızı dilerdim❤
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Haz 2023 Saat 07:45
Ha, ha, ha!!
Sabah sabah beni güldürdünüz.  :0)))) 
Yukarı Dön
mutlu Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Puanlar: 181
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı mutlu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Haz 2023 Saat 16:27
hocam araya girdim kusura bakmayın ama, benim oğluma 6 yaş 4 aylıkken diş çekimi sonrası yer tutucu takıldı üst çene sağ ve sol tarafa 
takılmazsa alttan gelen diş doğru yere  konumlanmazmış, babasının da dişleri aşırı çarpaşık olduğu için tedirgin olduk ve taktırdık, gerçekten yer tutucunun olumlu bir etkisi yok mudur. 
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Haz 2023 Saat 19:53
Palavradır. Benim ve sizlerin zamanında, böyle uydurmalar varmı idi? Alttan gelen diş mutlaka genetik 
olarak nerede olacak ise orada olur. 
Eğer genetik olarak, çene yapısı "dar" ise, çarpıklık olur. 

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.