Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Mutlu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Amniosentez Gerekli mi?
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumAmniosentez Gerekli mi?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
esinyener Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 2
Mesajın Direkt Linki Konu: Amniosentez Gerekli mi?
    Gönderim Zamanı: 12 Ara 2007 Saat 16:22
ikili tarama testmın sonucu risk oranı yuksek çıktı ve amnıosentez denildi. kuşkuluyum
trısomy 21                                       1:1395
adjusted risk of trısomy 21             1:334
background risk of trısom 13+18    1:11428
adjusted ris of trısomy 13+18        1:81624
papp-a:2.270
free hcg  34.3
bu sonuca gore yaptırmam gerekırmı acaba bilmiyorum .amnıo sentez kesinlikle gereklımı
sağlıklı bır hamılılık geçirmek istiyorum
Yukarı Dön
duygu Açılır Kutu Gör
Kıdemli Moderatör
Kıdemli Moderatör
Simge
Dedektifler Odası Başkanı :)

Puanlar: 9950
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Ara 2007 Saat 16:27
Bu soruna ancak doktorumuzun cevap verebileceğini düşündüm ve mesajını buraya taşıdım.Wink
Yukarı Dön
apatay41 Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Puanlar: 146
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Ara 2007 Saat 12:29
merhabalar senin sorununu bende yaşadım benimde ikili tarama testim yaşıtlarıma göre (167de1)riskli çıktı daha ozamandan dr amniyosentez önerdi ama 3lü test yapalım dedi 3lü testte 409da1 çıktı ama genede yaş grubuna göre riskli dedi ayrıca barsakta parlama böbrekte genişlik gibi bişiler daha çıktı ki bunlar down sendromlu çocuklarda olurmuş o yüzden bende içim rahatlasın die amniyo yaptırdım Allaha şükürler olsun sonuçlarım NORMAL çıktı

sende önemli olan ense kalınlığı ölçümü normal mi??

göbek kordonu normalmi fıtık gibi bişey gözüküyormu ??

kaçıncı haftadasın bilmiyorum ama a.s 16.18haftalar arasında yapılabiliyor vede 3 hafta kadar bekliyorsun

eğer yaptırmayı düşünürsen bende yaptıran biri olarak sana yardımcı olmaya çalışırım ayrıca özel muayenehane düşünme 1milyardan aşağı yapmıyorlar 

ayrıca bence a.s korkulacak bişey yok %100 sonuç veriyor korkulacak bişey
 yok

Yukarı Dön
AyseUlusal Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Puanlar: 311
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Ara 2007 Saat 00:59
Amniyosentez bence insanı çok rahatlatan bir şey.Hep şüphe duymaktansa yaptır rahatla.Benim için şart olmamasına rağmen ben yaptırdım.<hiç de zor ve korkulacak bir şey değil...

Yukarı Dön
Dr.HuseyinMutlu Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Puanlar: 155
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Oca 2008 Saat 11:33
Merhaba,

apatay41 in verdiği örnek o kadar kötü bir örnek ki eleştirmeden geçemeyeceğim. Bununla ilgili yazım var ve tekrar kısaca belirteyim. İkili testi tek başına down sendromunu saptaması başarısı % 90 civarındadır. Üçlü testin ise % 65 . % 90 olan bir testi daha düşük saptama başarısı olan test nasıl aklayabilir. Akıl mantık neresinde bunun.

Ayrıca test sonucuna göre veya başka faktörlere bakarak amniyosentez öneren bir hekimin aksine öneride bulnmamı nasıl bekleyebilirsiniz. Lütfen DİKKAT !!! BU konu gerçekten çok ciddi ve ancak başından bununla iligli kötü tecrube geçiren anne adayları bunu anlar. Konun uzmanları bile hala çözüm bulamamışken 2 li test riskli ise 3 lü test yaptır ve normalse rahat et mantığıyla sunulan çözüm ciddiyetsiliğin ta kendisidir

Selamlar
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.