Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Emzirme & Süt & Ek Gıda & Yemek
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Süt alerjisi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumSüt alerjisi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
bilfatmam Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 29
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı bilfatmam Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Süt alerjisi
    Gönderim Zamanı: 07 Ara 2017 Saat 20:02
Merhaba Kadir Bey. Ben ilk bebeğini doğurmuş acemi bir anne olarak çok çetrefilli bir süreç yaşıyorum. Bana yardım edin. Sezeryanla doğum yaptım ve bebeğim 3475 gram, 51 cm doğdu. Başta sütüm az diye düşünüp ve yenidoğan sarılığından korkup annem ve eşimin baskısıyla mama takviyesine başladım. Sonra ara ara bırakıp başlayarak gittim. Doğumdan kısa süre sonra mastit oldum, antibiyotik kullandım. Sonra süt tıkanmaları, meme ucunda süt kabarcıkları gibi bir sürü sorun oldu. Bu süreçte ilk doktorum hep mama taraftarıydı, çünkü bebek mamasız az kilo alıyordu. Sonra başka bir doktora başladım. Boy üst sınırda, kilo alt sınırda dedi ama sütümde arttığından onunla mama vermeden 10 gün deneme yaptık, sürekli emzirdim. Kızım çok ağlamıyor ve çok hareketli, neşeli diye o 10 günü pek umutlu geçirmeme rağmen günde 17 gram aldığını gördük. Bu arada ben uzun süredir ishalden şüpheleniyordum, kaka su gibiydi ama ilk doktor normal olduğunu söyledi diye birşey yapmamıştım. Sonunda araştırırken normal kakanın kremsi ve pütürlü olması gerektiğini öğrendim. Bizimki bazen köpük köpük, herzaman sıvı, sümüklü ve pütürsüzdü ve hep elbiselerine çıkıyordu. İkinci doktorum biogaia başlayıp duruma bakalım dedi ve tatile gitti. Kaka biraz toparladı ama sümüklü kaka almaya devam ettikçe endişelenip tahlil yapılsın istedim ve bir hastane doktoruna gittim. Adam tahlil yapmadığı gibi beni mama ver kilo alsın, ilk 1 yıl zihin gelişimi için kilo önemlidir diye azarladı ve psikolojimi mahvetti. Şimdi görüşmekte olduğum doktoru buldum, o hemen test istedi. Kakada bakteri falan tespit  edilmedi ve lökositte anlamlı oranda yok. Maflor verdi ve keçi sütlü mama başladık ve ben süt ve süt ürünlerini bıraktım. İlk 4 günde 300 gram aldı, sonra günde 48 gram almaya devam ediyor. Şu an 85 günlük ve 5400 gram ve 60 cm. Kaka pütürlü daha yoğun ama hala sümüklü ve arada nokta kadar kan oluyor. Doktor bebeğimin alerjik olduğunu söylüyor ama neye olduğunu tespit zormuş. Antalya'da bir çocuk gastroenteroloğuna yönlendirdi bizi, henüz gidemedik. Besin alerjisi belirtilerinden hırıltılı nefes, öksürük, hapşırık, hıçkırık var bebeğimde ama bunlar başka nedenlerle de olabileceğinden emin olamıyorum. Bunlardan bizde en belirgini hırıltılı solunum ve kakanın durumu. Sizin bu tabloya yorumunuzu merak ediyorum. Sütüm göğsümden akıyor diye yeterli diye düsünmüstüm ama demek ki değilmiş. Sizce tüm sorun benim sütümün yetersizliğinden mi kaynaklandı yoksa altta başka bir sorun mu var? Antibiyotik kullanmamdan dolayı ishal olmuş olabilir mi? Bebeğim bu süreçte bir zarar görmüş müdür? Mama vermek istemiyorum, bu kadarlık bebeğe mama yerine süt versem, ek gıda başlasam olmaz mı?
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı bilfatmam Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Ara 2017 Saat 21:43
Hocam sizden övgüyle bahsedildi. Bunca hayal kırıklığı yaratan doktordan sonra sizin bana yol gösterebileceğinizi umuyorum. Sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Durum: Aktif
Puanlar: 113121
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Ara 2017 Saat 04:31
Yuz bin kere bu durumu anlattim!!!
Cok yedirdiginiz icin oluyor... Zorlamayin, kakasi duzelir. Doktorlardan uzak durun.
Sadece anne sutu verin.  
Yukarı Dön
Üye
Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı bilfatmam Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Ara 2017 Saat 05:19
Hocam ama sadece anne sütü verdiğim dönemlerde çok az (günde 17 gram) kilo aldı bebeğim. Bu sağlıklı mı? Çok hareketli diye oldu desem bir bebek o kadar yakamaz heralde. Boyunun üst sınırda uzayıp kiloyu az almasını zaten hiç anlamadım.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.